Reklama

Zdrowie

Nasze zdrowie

Pryszcze zmartwienia

Adobe Stock

Trądzik jest wrogiem numer jeden większości nastolatków, ale dotyczy też, chociaż znacznie rzadziej, osób dorosłych, seniorów i niemowląt.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest to najczęstsza choroba skóry i zmora wieku młodzieńczego. Zaskórniki, krosty i grudki pojawiające się na twarzy, a także na dekolcie i plecach uprzykrzają życie, a często powodują kompleksy, zwłaszcza że te objawy mogą występować i ulegać okresowym zaostrzeniom przez wiele lat.

Często ich przyczyną jest burza hormonalna wieku młodzieńczego, kiedy to w wyniku wzrostu stężenia niektórych hormonów nasila się praca gruczołów łojowych i produkcja sebum. Wśród przyczyn wymieniane są również predyspozycje genetyczne, alergie pokarmowe i zła dieta, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, niedokładne oczyszczanie skóry i nadmierny stres, który wpływa negatywnie na gospodarkę hormonalną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zmiany trądzikowe dotyczą, w różnym stopniu, 85% chłopców i 80% dziewcząt. Nic dziwnego, że kolejne pokolenia przekazują sobie, nie zawsze prawdziwe, rady na tę przypadłość. Jedną z często słyszanych porad jest ta, że trądzik mija z wiekiem, co nie jest do końca prawdą. Rzeczywiście, część nastolatków „wyrasta” z trądziku bez większych problemów, ale przy dużym nasileniu zmian konieczne jest leczenie u dermatologa. Nieleczony trądzik może pozostawić trwałe zmiany i blizny na twarzy, klatce piersiowej i plecach. Przy lekkich zmianach trzeba zadbać o higienę, a przede wszystkim oprzeć się pokusie pozbywania się krost przez ich wyciskanie. Warto wiedzieć, że treść łojowa i ropna denerwującego pryszcza znajduje się nie tylko na powierzchni skóry, ale i głęboko pod nią. Żeby do niej dotrzeć, trzeba rozerwać naskórek, co może spowodować powstanie trwałego śladu, a także zakażenie zdrowych obszarów skóry. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są preparaty punktowe, stopniowo zmniejszające stan zapalny.

Jeden z często powtarzanych mitów dotyczy pozytywnego wpływu słońca na zmiany trądzikowe. Obecnie dermatolodzy nie zalecają opalania cery trądzikowej. Początkowo słońce wysusza zmiany i poprawia koloryt skóry, jednak później problem zwykle się nasila. Dzieje się tak dlatego, że pod wpływem działania promieni słonecznych skóra zaczyna produkować więcej sebum, które stanowi sprzyjające środowisko dla rozwoju bakterii. Z tych samych powodów nie jest zalecane korzystanie z solarium.

Reklama

Właściwa pielęgnacja skóry trądzikowej to oczyszczanie jej rano i wieczorem przy pomocy preparatów przeznaczonych dla tego typu cery, z fizjologicznym pH, które nie powodują uczucia ściągnięcia skóry, a także jej przesuszenia. Należy też unikać stosowania na stałe preparatów zawierających alkohol, który przesusza i podrażnia skórę.

Jednym z kontrowersyjnych tematów jest wpływ diety na powstawanie zmian trądzikowych. Chociaż część specjalistów twierdzi, że wpływ ten jest ograniczony, to jednak wiadomo, że produkty, które spożywamy, a zwłaszcza używki takie jak alkohol i papierosy, wpływają na nasz wygląd. Dlatego w przypadku trądziku trzeba stosować zasady ogólnie zalecane dla utrzymania dobrej kondycji skóry: unikać produktów wysokoprzetworzonych, fast foodów, tłustych potraw i ostrych przypraw, a także dużej ilości cukru. Dobrej kondycji skóry służą produkty zawierajcie cynk. Źródłami cynku są m.in.: ciemne pieczywo, kasza gryczana, suche nasiona roślin strączkowych. Spożycie cynku występującego w naturalnych produktach nie prowadzi do jego nadmiaru. Do niebezpiecznego przedawkowania może dojść przy stosowaniu suplementów z tym pierwiastkiem. Trzeba też zadbać o spożycie witamin zawartych w warzywach i owocach.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-06-21 13:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Więcej ...

Co nas dzieli niech nas łączy

2024-05-08 07:29
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Na początku chciałbym gorąco i serdecznie przywitać się z czytelnikami portalu „Niedziela”! Jestem zaszczycony tym, że mogę publikować na łamach portalu, który wyrósł w tradycji tygodnika, który za dwa lata obchodzić będzie swoje 100. urodziny i jest na stałe wpisany w polską historię.

Więcej ...

Hołownia: złożyłem wniosek o odwołanie dwóch członkiń Państwowej Komisji ds. Pedofilii

2024-05-08 10:36

PAP/Radek Pietruszka

Złożyłem wniosek do sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o odwołanie dwóch członkiń Państwowej Komisji ds. Pedofili; uzasadnienie wniosku opatrzyłem klauzulą „zastrzeżone” - poinformował w środę marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...