Reklama

Polska

Abp Budzik: przeżywajmy Eucharystię w duchu wiary i modlitwy

Paweł Wysoki

Centralne uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej odbyły się w archikatedrze lubelskiej. Stamtąd wyruszyła procesja do czterech ołtarzy, a przy ostatnim z nich, na Placu Litewskim, abp Stanisław Budzik sprawował Eucharystię. - Przeżywajmy Eucharystię w duchu wiary i modlitwy, przebaczenia i budowania wspólnoty. Nieśmy Chrystusa, którego przyjmujemy, we wszystkie wymiary naszego życia – zachęcał metropolita lubelski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Arcybiskup Stanisław Budzik rozpoczynając uroczystą Liturgię wzywał do modlitwy o pokój i jedność. - O to prosimy, o to wołamy sprawując tę Eucharystię, czyli sakrament jedności i miłość, w której w sposób szczególny Kościół jest wezwany, aby jak to przypomniał zakończony 50 lat temu Sobór Watykański II, Kościół stawał się sakramentem, narzędziem i znakiem jedności całego rodzaju ludzkiego – zachęcał metropolita.

W homilii podkreślał, że w jedną z najważniejszych uroczystości Kościoła wierni wychodzą na ulice i place, aby pokazać światu największy skarb Kościoła – Chrystusa, Syna Bożego, który stał się człowiekiem, aby być Bogiem z nami. Przyjął postać chleba, aby być Bogiem w nas, aby w nas zamieszkać i aby z nas uczynić świątynię swojego Ducha – mówił arcybiskup. Dodał, że wielki musi być człowiek, skoro został stworzony na obraz i podobieństwo Boże, skoro został odkupiony Krwią Chrystusa i skoro Bóg zaprasza go do stołu na ucztę. - Bóg pragnie z nami przebywać, bo jego radością jest mieszkać pośród synów ludzkich – przekonywał. Chociaż ukrył się pod postacią chleba to jest Bogiem czuwającym w półmroku świątyni, w tabernakulum.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita lubelski mówił, że Eucharystia to przede wszystkim Ofiara Nowego Przymierza, w której Chrystus sam składa Ojcu Niebieskiemu swoje Ciało i Krew dla naszego zbawienia. - To Msza święta, na którą zaprasza nas w każdą niedzielę, a nawet codziennie, abyśmy odnawiali pamiątkę Jego śmierci i zmartwychwstania. Eucharystia to także Komunia, święta uczta, na której spożywa się Chrystusa i odnawia pamięć Jego męki.

Równocześnie Eucharystia wzywa nas do budowania wspólnoty. – Ona łączy nas z naszymi braćmi i siostrami, dziećmi jednego Ojca w niebie, uczestnikami tego samego stołu eucharystycznego – tłumaczył hierarcha. Dodał, że nie może kochać Boga ten, który nie miłuje człowieka. - To On dziś w człowieku jest głodny, spragniony, prześladowany na tylu miejscach, chory – mówił arcybiskup. Jego zdaniem Eucharystia także posyła wiernych z misją do człowieka i świata. - To sam Chrystus mówi „idźcie i dawajcie na co dzień świadectwo, o czym usłyszeliście i co zobaczyliście, czyli o Słowie Życia i o Chlebie dającym życie wieczne – dodał.

Reklama

Metropolita zwrócił uwagę też na fakt wynikający z dzisiejszej perykopy ewangelii. - Wychodząc po ostatniej wieczerzy w stronę Góry Oliwnej, apostołowie niosą w sobie wielką tajemnicę, która właśnie dokonała się w Wieczerniku – mówił abp Budzik. Stwierdził, że szedł z nimi ziemski Chrystus, a równocześnie nieśli w sobie już Chrystusa Eucharystycznego. Arcybiskup przypomniał, że to właśnie dlatego pierwszych chrześcijan nazywano „niosącymi Chrystusa, niosącymi Boga”. – W Nim i z Nim w sercu szli pomiędzy ludzi w codzienne ludzkie i społeczne życie – mówił metropolita. Dodał, że Eucharystia jest zatem sakramentem najgłębszego ukrycia się Boga, bo ukrywa się pod postacią pokarmu i napoju. Równocześnie ta Eucharystia przez to ukrycie w człowieku staje się sakramentem szczególnego wejścia Chrystusa w świat, w ludzi, ich życie codzienne. – To jest prawdziwy sens i sedno tajemnicy Bożego Ciała – tłumaczył abp Budzik.

Metropolita mówił też, że uroczystość Bożego Ciała jest nawiązaniem do wyjścia z Wieczernika po Ostatniej Wieczerzy. – Sprawujemy dziś eucharystię na historycznym Placu Litewskim, przyjmujemy ją do naszych serc, aby nieść Chrystusa przez ulice Lublina w monstrancji naszego ciała – mówił arcybiskup. Przez to Chrystus ma wejść w codzienność, troski i plany zwykłych ludzi. Jednocześnie wzywa nas to świadectwa. – Mamy świadczyć o Nowym Przymierzu, o Bogu, który jest w nas, o Bogu który przemienia nasze życie – dodał.

Kończąc homilię metropolita lubelski wyraził głęboką nadzieję, że serca wierzących napełniają się ufnością i nadzieją, gdy myślą o słowach Jezusa: „kto spożywa Moje Ciało i pije Moją Krew ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym”. - Przeżywajmy Eucharystię w duchu wiary i modlitwy, przebaczenia i budowania wspólnoty. Nieśmy Chrystusa, którego przyjmujemy, we wszystkie wymiary naszego życia – zachęcał abp Budzik. Polecił, aby spieszyć z Chrystusem do potrzebujących i mieć pewność, że Pan dokona tego, co obiecał, że da odczuć radość życia wiecznego już tu, na ziemi.

Tradycyjnie w uroczystość Bożego Ciała o godz. 19:30 na Placu Litewskim w Lublinie odbędzie się Koncert Chwały pod hasłem „Uwierzcie w Ewangelię”. Transmisja audio realizowana będzie przez Rozgłośnię Archidiecezji Lubelskiej – „Radio eR” (www.radioer.pl) natomiast transmisja wideo dostępna będzie na oficjalnej stronie koncertu: www.koncertchwaly.lublin.pl.

Podziel się:

Oceń:

2015-06-04 15:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Skworc: trzeba łączyć troskę o środowisko ze szczerą miłością do człowieka

abp Wiktor Skworc

Episkopat.pl

abp Wiktor Skworc

- Trzeba łączyć troskę o środowisko ze szczerą miłością do człowieka - do tych słów papieża Franciszka nawiązał metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc podczas Eucharystii sprawowanej z okazji 100-lecia administracji weterynaryjnej na Górnym Śląsku. Liturgia odbyła się w katowickiej katedrze Chrystusa Króla i uczestniczyli w niej przedstawiciele służby weterynaryjnej z regionu.

Więcej ...

Licheń: 25. rocznica beatyfikacji 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej

2024-06-16 08:18

Biuro Prasowe Sanktuarium

Ks. Sławomir Homoncik MIC, kustosz sanktuarium maryjnego w Licheniu Starym, przewodniczył uroczystej Mszy św. sprawowanej w związku z obchodami 25. rocznicy beatyfikacji 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej. Wraz z marianinem w trakcie Eucharystii modliły się osoby spokrewnione z męczennikami, kapłani oraz siostry zakonne należące do zgromadzeń, z których pochodziły zamordowani przez nazistów osoby konsekrowane. Licheńskie sanktuarium jest ogólnopolskim miejscem kultu błogosławionych 108 męczenników.

Więcej ...

Jedność w duchu Świętego Jana Pawła II

2024-06-16 14:23

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Marsz dla Życia i Rodziny oraz Spotkanie Rodzin Katolickich złożyły się na centralne wydarzenie Roku Rodziny w Diecezji Sandomierskiej. Uroczystość miała na celu uczczenie 25. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Sandomierzu, a także wzmocnienie więzi rodzinnych i wspólnotowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...