Reklama

Niedziela Świdnicka

Dożynkowy krajobraz diecezji

Biskup i proboszczowie otrzymali bochenki chlebów upieczone z tegorocznej mąki

Hubert Gościmski

Biskup i proboszczowie otrzymali bochenki chlebów upieczone z tegorocznej mąki

Po zakończonych żniwach rolnicy dziękują Bogu za plony, a mieszkańcy i samorządowcy odwdzięczają się gospodarzom za trud wkładany przez nich każdego dnia w uprawę roli.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co roku podsumowaniem zbiorów rolnych są dożynki. W tym roku diecezjalne święto plonów zaplanowano na niedzielę 11 września w Wambierzycach, zaś wojewódzkie – tego samego dnia w Udaninie. Postanowiliśmy jednak cofnąć się trochę w czasie i przyjrzeć się wybranym gminnym uroczystościom dożynkowym zorganizowanym na terenie naszej diecezji.

Gmina Świdnica

Niewielka i na co dzień dość spokojna Opoczka w ostatnią niedzielę sierpnia tętniła życiem. Na terenie przy boisku sportowym zgromadzili się mieszkańcy okolicznych wiosek i miejscowości, by wspólnie podsumować mijający sezon rolniczy. Dożynki rozpoczął uroczysty korowód, w którym przedstawiciele każdego z sołectw wnieśli własnoręcznie przygotowane wieńce żniwne; zostały one poświęcone podczas Mszy św. pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W okolicznościowym słowie skierowanym do zebranych ordynariusz świdnicki nawiązał na początku do odczytanej tego dnia Ewangelii i zwrócił uwagę, że dzięki pokorze człowiek może poznać prawdę o sobie. Dodał także, że pokora otwiera przed człowiekiem serce dla innych oraz wskazuje drogę ku Bogu. Dalej podkreślił, że to Bóg – jako główny gospodarz świata – sprawia, że ziemia wydaje plony.

– Wiedząc o tym, kierujemy ku niebu naszą wdzięczność. Dziękujemy z pokorą za chleb i wszystko, co w ostatnim czasie mogliśmy zebrać z pól. Przy tej okazji musimy też stale przypominać sobie, jak wielką wartość ma ziemia. To ona jest matką, która stale nas karmi, z ziemi bierze się chleb i inne płody rolne – powiedział.

Następnym punktem dożynek było Misterium Chleba w wykonaniu zespołów „Krąg”, „Mokrzeszów” i „Ale Babki”. Choreografię taneczno-muzycznego spektaklu przygotowali Maria i Wojciech Skiślewiczowie, a muzykę na żywo przygrywała kapela Zdzisława Christa. O dobrą atmosferę zadbali też członkowie zespołów ludowych z gminy Świdnica. Na scenie pojawił się również Sławomir, który wraz z żoną Kajrą i zespołem rozgrzał dożynkową atmosferę i porwał publiczność w rytm swoich największych przebojów.

Reklama

Gmina Międzylesie

Ostatnia niedziela sierpnia to także data dożynek w Goworowie położonym w gminie Międzylesie. Rozpoczęły się one w godzinach popołudniowych od Eucharystii, której przewodniczył bp Adam Bałabuch.

– Nie ma prawdziwej postawy wdzięczności wobec Boga bez wdzięczności wobec bliźniego, tak jak nie ma prawdziwej miłości Boga bez miłości bliźniego. Chodzi tu o wdzięczność naszym rolnikom, sadownikom, ogrodnikom czy pszczelarzom – wskazał w homilii biskup pomocniczy. – Postawa dziękczynienia powinna być nam szczególnie bliska teraz, w czasie Eucharystii, która jest szczytem wszelkiego dziękczynienia, jakie stworzenie może wyrazić swojemu Stwórcy. Podczas Eucharystii bierzemy bowiem udział w dziękczynieniu samego Jezusa Chrystusa i z Nim składamy dzięki Bogu Ojcu za wszystkie Jego dobrodziejstwa, a zwłaszcza za całe dzieło zbawienia – powiedział.

Kolejnymi elementami dożynkowego świętowania był ceremoniał chleba i zwyczajowe ośpiewanie wieńców. Radosną atmosferę podtrzymały zespoły ludowe, które zaprezentowały się w specjalnej choreografii. Elementem programu wieńczącym cały dzień była zabawa taneczna, w którą chętnie włączyli się starsi i młodsi.

Gmina Dobromierz

Dzień wcześniej, 27 sierpnia, rolnicy świętowali zakończenie żniw w Roztoce. Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła się od Mszy św., której przewodniczył bp Adam Bałabuch. W wygłoszonym kazaniu pochylił się nad symboliką chleba.

– W czasie Mszy św. kapłan przypomina nam, że chleb jest owocem pracy rąk ludzkich, który otrzymujemy z Bożej hojności. Także w modlitwie Ojcze nasz prosimy: „Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”. Za chleb dziękujemy, ale też prosimy dobrego i miłosiernego Boga, by nie zabrakło go dla nikogo na świecie, żeby nie było głodnych z powodu wojny, czy obojętności lub egoizmu bogatych, którzy niszczą miliony ton żywności, której brakuje innym – zaapelował biskup.

Reklama

Po zakończonej Eucharystii w stronę placu nad stawem wyruszył korowód wieńców przygotowanych przez gospodynie z okolicy. Po dotarciu na miejsce rozpoczęły się kolejne punkty dożynkowej zabawy, podczas której były m. in. występy artystyczne lokalnych zespołów. Każde z sołectw przygotowało także swoje stoisko ze swojskimi przysmakami i licznymi atrakcjami.

Gmina Nowa Ruda

Również w Ludwikowicach Kłodzkich weekend rozpoczął się od dożynek. Okazją do podziękowania za zebrane w tym roku plony była plenerowa Msza św. odprawiona przez ks. Rafała Śliwińskiego, nowego proboszcza parafii św. Michała Archanioła. Następnie rozpoczęły się tradycyjne uroczystości dożynkowe. Podczas całego wydarzenia można było spróbować przekąsek, wśród których wyróżniała się dziczyzna serwowana przez myśliwych. Każdy mógł zdobyć także sadzonkę kosodrzewiny, którą rozdawali leśnicy z Jugowa, przy okazji wyjaśniając zasady pielęgnacji drzewka. Dożynki uświetniły występy lokalnych grup artystycznych, a gwiazdą wieczoru był zespół Trebunie-Tutki wykonujący tradycyjną muzykę góralską.

Gmina Stare Bogaczowice

W Starych Bogaczowicach ostatnia sobota wakacji upłynęła pod znakiem wdzięczności za dary ziemi zebrane w tym roku. Uroczystej Eucharystii, która rozpoczęła świętowanie dożynek, przewodniczył ks. kan. Jacek Biernacki, a o oprawę muzyczną liturgii zadbała Kapela Góralska Janicki. Członkowie zespołu przygrywali również podczas barwnego korowodu, który wyruszył z kościoła św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w stronę stadionu, gdzie nastąpiło uroczyste rozpoczęcie dożynek. Mieszkańcy i przybyli goście mogli poczęstować się chlebem wypieczonym przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Lubomina. Przez cały dzień nie brakowało atrakcji dla całych rodzin, gier i zabaw z nagrodami, dodatkową atrakcją była loteria fantowa. Dożynki zakończyły się wieczorną zabawą taneczną.

Podziel się:

Oceń:

2022-09-06 12:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Współpraca człowieka z Bogiem

Przedstawiciele trzydziestu trzech sołectw gminy wiejskiej Świdnica wzięli udział w tegorocznym dziękczynieniu za plony.

Więcej ...

O. Giertych przy grobie Jana Pawła II: przykazania potrzebne, ale zbawia Chrystus

2024-05-02 10:25

Monika Książek

Przykazania są potrzebne. One są mądrymi zasadami. One podprowadzają do Chrystusa, ale zbawieni jesteśmy przez Chrystusa - powiedział teolog Domu Papieskiego o. Wojciech Giertych OP, podczas Mszy Świętej sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W koncelebrze był także jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

Więcej ...

Kard. Pizzaballa: musimy pracować na rzecz zawieszenia broni

2024-05-02 16:29
Pierbattista Pizzaballa OFM

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

"Musimy pracować na rzecz zawieszenia broni jako pierwszego kroku w kierunku innych perspektyw politycznych, które jednak należy budować" - uważa kard. Pierbattista Pizzaballa. Dzień po objęciu kościoła tytularnego Sant'Onofrio w Rzymie łaciński patriarcha Jerozolimy, wygłosił "lectio magistralis" (wykład mistrzowski) na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim (PUL) na temat: „Postaci i kryteria duszpasterstwa pokoju”. Kardynał mówił o słabości społeczności międzynarodowej i wezwał religie, aby nie "dolewać benzyny do ognia": potrzebni są wiarygodni i uczciwi świadkowie, to w Ewangelii można znaleźć wszystkie kryteria budowania pokoju.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst