Reklama

Wiara

Wierzyć znaczy troszczyć się o Ziemię

Adobe Stock

Czy ambona i sala katechetyczna są odpowiednimi miejscami do poruszania tematów ekologicznych?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół w kwestii dzieła stworzenia i poszanowania środowiska naturalnego ma wiele do powiedzenia, o czym przypomniał Franciszek w encyklice Laudato si’. Papieski dokument stał się inspiracją do powstania pionierskiej publikacji: Gratias Domine, która dzięki staraniom Fundacji Instytut Mediów trafia do rąk czytelników. Książka jest bodaj pierwszym tak rzetelnym i kompletnym opracowaniem nt. katolickiej wizji ekologii. Stanowi ona zarazem praktyczną pomoc dla duszpasterzy i katechetów w podejmowaniu problematyki ekologicznej w nauczaniu.

Wszyscy dla eko

Publikacja, co podkreśla jej redaktor ks. dr hab. Witold Ostafiński, jest odpowiedzią na zaproszenie papieża do „pogłębionej refleksji nad troską o nasz dom – świat, w którym żyjemy”. Składają się na nią homilie ekologiczne, skierowane do dzieci i dorosłych, a także konspekty katechez poruszających kwestie ochrony środowiska w świetle Biblii i katolickiej nauki społecznej. Do współpracy w opracowaniu publikacji zostali zaproszeni przedstawiciele różnych środowisk, począwszy od wykładowców akademickich, wziętych duszpasterzy i kaznodziejów, katechetów, skończywszy na publicystach. Tak różnorodny dobór autorów zapewnił dużą rozpiętość tematyczną, wieloaspektowy i rzetelny ogląd podjętych zagadnień, a przede wszystkim solidne umocowanie tekstów w nauczaniu Kościoła. Te cechy sprawiają, że książka Gratias Domine jest znakomitym kompendium wiedzy nt. katolickiego spojrzenia na ekologię.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ekologia na ambonie

Potrzebę powstania książki wyjaśnia ks. Ostafiński, który zauważa: „Wrażliwość «ekologiczna» i ludzka kaznodziei, katechety i duszpasterza, otwarte serce i umysł, niewątpliwie w najlepszym stopniu pozwolą nie tylko dostrzec problemy ekologiczne, ale także przyczynią się do należytego przygotowania palących zagadnień ekologicznych, które powinny się znaleźć w przepowiadaniu słowa Bożego. W kwestii ekologii na ambonie i w katechezie nie ma dylematu «czy», ale «jak» przepowiadanie powinno w sposób bardziej zdynamizowany dotykać ekologii, jej znaczenia w życiu i chrześcijańskiej duchowości”. Gratias Domine jest odpowiedzią na wyzwanie chwili i pytanie o to, jak skutecznie mówić o ekologii i jej znaczeniu językiem religii. Zawarte w książce treści są inspiracją do twórczego poruszenia szeroko pojętych zagadnień poszanowania dzieła stworzenia w kazaniach i na katechezie.

Reklama

Nie tylko pasterze

Choć publikacja w naturalny sposób dedykowana jest duszpasterzom i katechetom, to każda osoba wierząca znajdzie w niej treści, które może odnieść do swojego życia, albowiem, jak podkreśla Franciszek w encyklice Laudato si’, szacunek do świata stworzonego wynika z głębokiej wiary. Myśl Ojca Świętego w słowie wstępnym do Gratias Domine rozwinął bp Tadeusz Lityński: „Objawienie Bożej miłości przez akt stworzenia jest nie tylko darem, ale także drogowskazem na ścieżkach naszego życia. (...) To czynienie sobie ziemi poddanej odczytujemy jako wyzwanie do aktywnej troski, staranności o powierzone nam dzieło stworzenia. Dlatego z radością obserwujemy rozwój rosnącej świadomości w aspekcie poszanowania środowiska naturalnego i jego praw”.

Warto wiedzieć

Pomysłodawcy i autorzy książki mają nadzieję, że dotrze ona do jak najszerszego grona odbiorców, by pobudzać czytelników do rzetelnego poznania stanowiska Kościoła w sprawie poszanowania dzieła stworzenia.

Publikacja Gratias Domine powstała w ramach projektu „Media dla eko”, dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Publikację można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej Fundacji Instytut Mediów: https://fundacja.niedziela.pl/download/gratias_domine.pdf .

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2022-10-04 12:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Premier: zmiany w programie Czyste Powietrze mają ograniczyć biurokrację

PAP/Jacek Bednarczyk

Zmiany, jakie wprowadzamy w programie Czyste Powietrze, mają ograniczyć biurokrację, by ułatwić termomodernizację domów - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej w Radziszowie w gminie Skawina (Małopolskie)

Więcej ...

Najpierw wołanie, później powołanie

2024-04-25 23:30
Konferencja do młodzieży bpa Jacka Kicińskiego CMF

ks. Łukasz Romańczuk

Konferencja do młodzieży bpa Jacka Kicińskiego CMF

Egzamin dojrzałości i ósmoklasisty coraz bliżej. O dary Ducha Świętego i pomyślność na czas pisania matur modlili się uczniowie szkół średnich i ci, kończący “podstawówkę”. Była to także okazja do wysłuchania konferencji o. bpa Jacka Kicińskiego CMF.

Więcej ...

Szkocja: biskupi apelują o niedopuszczenie do legalizacji eutanazji

2024-04-26 13:15

Adobe Stock

W liście pasterskim skierowanym do wszystkich katolików, biskupi Szkocji proszą ich o wezwanie swoich deputowanych do odrzucenia niedawno opublikowanych propozycji legalizacji tzw. „wspomaganego samobójstwa”. List zostanie odczytany we wszystkich 460 katolickich parafiach w Szkocji, podczas Mszy Świętych 27 i 28 kwietnia b.r.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...