Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Przykład dla młodego pokolenia

Moment posadzenia drzewa

Joanna Ferens

Moment posadzenia drzewa

Społeczność szkoły podstawowej nr 5 im. ks. Jana Twardowskiego w Biłgoraju przeżywała wyjątkową uroczystość. Na placu przed budynkiem szkoły został posadzony dąb, poświęcony aspirantowi policji Wacławowi Wolaninowi, który zginął w Katyniu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Akcja jest elementem ogólnopolskiego programu edukacyjnego Katyń... ocalić od zapomnienia. O szczegółach opowiedziała Teresa Bogdanowicz-Bordzań, dyrektor placówki: – Celem przedsięwzięcia jest upamiętnienie i uczczenie niemal 22 tys. osób skrytobójczo zamordowanych przez sowietów wiosną 1940 r. i spoczywających w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni poprzez sadzenie Dębów Pamięci. Jeden dąb to jeden oficer, jeden bohater, który zginął w bestialski sposób. Zwracamy też uwagę na aspekt wychowawczy, gdyż dąb został posadzony w szkolnej alei dębów sławnych Polaków. Czci ona tych, którzy winni być dla młodego pokolenia przykładem godnego i dobrego życia, poświęcenia dla Ojczyzny, pracy i patriotyzmu.

Bohater z Katynia

– Długo poszukiwaliśmy osoby, którą chcielibyśmy w ten sposób uczcić i uhonorować, i po długich analizach nasze drzewo zostało poświęcone aspirantowi policji Wacławowi Wolaninowi, który urodził się 26 września 1891 r. w Biłgoraju. Był synem sitarza Michała Wolanina i Konstancji z Malawskich. Od 1 sierpnia 1919 r. był funkcjonariuszem Policji Państwowej w Zamościu, pełniąc przez wiele lat służbę starszego posterunkowego w Wydziale Śledczym. Po 13 września 1939 r. jako funkcjonariusz zamojskiej Policji Państwowej został ewakuowany na wschód. W Tarnopolu został wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną i osadzony w obozie w Ostaszkowie. Wacław Wolanin został zamordowany w Twerze (obecnie Kalininie) na przełomie kwietnia i maja 1940 r. Jest pochowany na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje, największej na świecie policyjnej nekropolii. 10 listopada 2007 r. pośmiertnie otrzymał mianowanie na stopień aspiranta Policji Państwowej – dodała dyrektor.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Edukacja młodzieży

Musimy pamiętać o Katyniu i patrzeć również na to, co dzieje się na Ukrainie – zaznaczył Janusz Rosłan, burmistrz Biłgoraja. – Dziś musimy w sposób szczególny stawiać na edukację młodego pokolenia. Naszego pokolenia w szkole nie uczono o Katyniu i zbrodniach, których stał się synonimem. W wolnej Polsce ta prawda jest odkrywana, a ci, którzy zostali przez sowietów zamordowani – należycie uczczeni. Musimy także stawiać na wychowanie, bo zdawało nam się, że Katyń i ta straszliwa zbrodnia już się nie powtórzą, a dziś jesteśmy świadkami bestialstwa i mordów, jakich dokonują rosyjscy żołnierze na Ukrainie. Warto więc w duchu prawdy i patriotyzmu oraz miłości do drugiego człowieka wychowywać młode pokolenia – powiedział.

Reklama

– Cieszymy się, że szkoła uczy dzieci patriotyzmu, gdyż bardzo ważne jest, aby szkoła współpracowała z rodzicami. Dzieci powinny znać historię, szczególnie tę lokalną, która działa się na naszych terenach. Chcemy im, jako reprezentantom młodego pokolenia, wpajać dobre wartości, gdyż to oni kiedyś przejmą po nas przysłowiową „pałeczkę” i będą uczyć swoje dzieci. A Bóg, wolność, Ojczyzna, honor i rodzina to wartości, których znaczenia nie da się przecenić i trzeba o ich znaczeniu mówić dzieciom od najmłodszych lat. Dlatego dziękujemy dyrekcji szkoły i nauczycielom, że tę prawdę historyczną przekazują – mówiła przedstawicielka rodziców, Anita Maińska.

Znak pamięci

Dąb został posadzony przez przedstawicieli uczniów, nauczycieli i rodziców biłgorajskiej „Piątki”, w akcję włączyli się również burmistrz Janusz Rosłan i komendant powiatowy Policji, młodszy inspektor Marek Jamroz. Poświęcony został przez ks. Marcina Pudo, wikariusza parafii św. Jerzego. Dopełnieniem uroczystości była część artystyczna przygotowana przez dzieci i młodzież.

Podziel się:

Oceń:

2022-10-04 12:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Musimy kochać

Miejsce pamięci o bolesnej historii

Joanna Ferens

Miejsce pamięci o bolesnej historii

Nie wolno nam zapomnieć, ale zło dobrem zwyciężać – powiedział podczas kazania ks. Kamil Kossak.

Więcej ...

Borowa Wieś: znaleziono dziewczynkę w oknie życia

2024-05-05 10:01

Karol Porwich

W oknie życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych "Miłosierdzie Boże" w Mikołowie-Borowej Wsi znaleziono dziewczynkę. Do wydarzenia doszło we wtorek 30 kwietnia.

Więcej ...

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59
Abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Sport

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...