Reklama

W wolnej chwili

Drewno najbardziej ekologiczny surowiec

Adobe Stock

W obiegowej opinii wycinanie drzew jest często traktowane jako działanie nieekologiczne. – Ten fałszywy mit należy obalić, bo pozyskiwanie drewna i sadzenie nowych drzew jest najbardziej ekologicznym działaniem człowieka – mówi ks. Marek Bator.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do budowy domu, mebli, okien i wielu innych przedmiotów codziennego użytku powinniśmy korzystać z tego, co „wyprodukowała” dla nas natura. Do produkcji plastiku, cementu czy stali potrzebujemy natomiast bardzo dużo energii, którą zanieczyszczamy środowisko. – Z kolei „produkcja” drewna w lesie to najczystsza forma pozyskiwania wysokiej jakości surowca, którego właściwości są lepsze od syntetycznych produktów – mówi ks. Marek Bator, duszpasterz leśników archidiecezji częstochowskiej.

Święta Puszcza

W Olsztynie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w malowniczej scenerii znajduje się Dom Rekolekcyjny „Święta Puszcza”, który bezpośrednio sąsiaduje z rezerwatem Sokole Góry oraz jest zlokalizowany przy szlaku zamków – tzw. Orlich Gniazd.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Święta Puszcza” prowadzi projekt „Drewno jest z lasu”, którego celem jest promocja drewna jako naturalnego i odnawialnego surowca. – Nasz ośrodek znajduje się pośród pięknego drzewostanu. Na jego terenie postawiliśmy drewniany obiekt o powierzchni 40 m2, który pełni funkcję centrum edukacyjnego na temat gospodarki leśnej i promocji drewna. Dla wszystkich gości jest on praktycznym przykładem, jak budownictwo drewniane może być wykorzystywane w celach usługowych oraz społecznych – zaznacza ks. Bator.

Drewno to najbardziej ekologiczny surowiec, który w budownictwie jest stosowany od tysięcy lat. Obecne trendy dążą do tego, by domy były ekologiczne i energooszczędne. Najlepszym rozwiązaniem tego dylematu jest właśnie budownictwo drewniane. Takie budynki są energooszczędne i najbardziej ekologiczne, bo w drewnie magazynowany jest węgiel pochłonięty z atmosfery. – Drzewa, które rosną, pochłaniają dwutlenek węgla, wzmacniają glebę, utrzymują wilgoć, produkują tlen, stabilizują całe środowisko. Żadna ludzka fabryka tego nie potrafi – tłumaczy duchowny. – W pewnym wieku jednak należy drzewo ściąć i posadzić jego młodych następców, bo drzewo, które już nie rośnie, przestaje być produktywne i traci swoje walory dla środowiska. Trzeba również pamiętać, że w ten sposób pozyskujemy cenny ekologiczny surowiec, który możemy przetwarzać i wielokrotnie wykorzystywać – dodaje duszpasterz leśników.

Reklama

Recykling drewna

Dzisiejsze budownictwo drewniane to nie tylko małe domki, domy z bali czy leśniczówki. To także duże budynki, zarówno mieszkalne, jak i użyteczności publicznej. Drewno to surowiec, który można wykorzystać prawie w 100% do budowy domu. Każda część drzewa ma swoje zastosowanie, czy to w konstrukcji, izolacji, ogrzaniu czy w wyposażeniu domu. Z drewna powstają okna, drzwi, ławki, meble oraz bardzo wiele innych przedmiotów codziennego użytku. – Ale drewno w porównaniu z tworzywami sztucznymi i betonem jest surowcem ciepłym, oddychającym, o wiele zdrowszym dla nas i dla środowiska naturalnego – wskazuje administrator Domu Rekolekcyjnego „Święta Puszcza”.

Co najważniejsze, „produkcja” drewna jest w 100% ekologiczna i nawet poprawia warunki środowiska naturalnego. Mamy ten surowiec „za darmo”, od natury, musimy tylko o niego dbać, by wzrastał. Dlatego zamiast energochłonnego plastiku czy betonu należy wykorzystywać drewno właśnie z troski o środowisko. – Nawet jeśli drewno się zużyje, to można je poddać recyklingowi, np. przy produkcji pelletu, płyt wiórowych czy wełny drewnianej do ocieplania konstrukcji szkieletowych. Przemysł drzewny można tak rozwijać, by nie zmarnować nawet drobnej trociny – podkreśla ks. Marek Bator.

Podziel się:

Oceń:

2022-12-27 08:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: bp Olszowski na spotkaniu dotyczącym ekologicznego zaangażowania Kościoła

Bp Grzegorz Olszowski

Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Rybniku

Bp Grzegorz Olszowski

O aktualnych problemach związanych z ekologią i zaangażowaniem Kościoła dyskutowano w czwartek na spotkaniu Watykańskiej Grupy Roboczej ds. Ekologii Integralnej. W Bibliotece Sekretariatu Stanu pod przewodnictwem abp. Paula Gallaghera zgromadzili się przedstawiciele watykańskich dykasterii, poszczególnych konferencji episkopatu oraz kościelnych organizacji zaangażowanych w sprawy ekologiczne. Ze strony polskiej był obecni bp Grzegorz Olszowski, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej oraz ks. dr Witold Kania z Uniwersytetu Śląskiego.

Więcej ...

Sąd stwierdza winę „Nergala”. Muzyk znieważył wizerunek Jezusa

2024-05-22 19:27

Karol Porwich/Niedziela

Sąd Okręgowy Gdańsk-Południe uznał Adama D., ps. „Nergal” winnym popełnienia przestępstwa z art. 196 Kodeksu karnego, czyli obrazy uczyć religijnych. Sprawa dotyczyła nagrania zamieszczonego przez muzyka w Internecie w 2018 r. Na filmie „Nergal” w sposób obsceniczny znieważył wizerunek Jezusa Chrystusa. Sąd jednocześnie warunkowo umorzył postępowanie z okresem próby na okres dwóch lat. Muzyk musi też zapłacić 2 tys. zł świadczenia pieniężnego. Sąd nie podzielił argumentacji oskarżonego, który wskazywał, że jego działanie mieściło się w granicach swobody artystycznej.

Więcej ...

Rzeczniczka Fundacji Małych Stópek: dajemy kobietom szerokie wsparcie na wielu płaszczyznach

2024-05-23 11:18

Karol Porwich

Dajemy kobietom szerokie wsparcie na wielu płaszczyznach. Dzięki temu może się ona poczuć zaopiekowania, ma świadomość naszej obecności. W każdej chwili może do nas zadzwonić i otrzyma potrzebną pomoc - zapewnia Anna Piotrowska. Rzeczniczka Fundacji Małych Stópek w rozmowie z KAI wyliczyła na jaką pomoc może liczyć kobieta w trudnej sytuacji życiowej, która zgłosi się do fundacji. Odniosła się także do toczącej się obecnie debaty na temat liberalizacji prawa aborcyjnego w Polsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Wiadomości

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...