Reklama

Zdrowie

Nasze zdrowie

Stawy na celowniku

Adobe Stock

Chociaż chorób stawów jest ponad 100, to najpowszechniejszą jest choroba zwyrodnieniowa. Ciekawostką jest fakt, że jej ślady znaleziono u mumii sprzed 5 tys. lat.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nazywana w skrócie ChZS jest chorobą seniorów. Ze statystki wynika, że ok. 65-70% osób powyżej 65. roku życia cierpi w jakimś stopniu na bóle stawów, ich poranną sztywność i pogarszającą się w związku z tym sprawność. Podłożem tych dolegliwości są zmiany, które zachodzą w chrząstce pokrywającej stawy biodrowe, kolanowe i inne. Te zmiany są związne z wiekiem, ale choroba może dotknąć także młodsze osoby – zwłaszcza te, których stawy są narażone na przeciążenia spowodowane otyłością czy uprawianiem niektórych dyscyplin sportu, np. podnoszeniem ciężarów. Ryzyko się zwiększa, jeżeli pacjent cierpi na cukrzycę, osteoporozę, nadczynność lub niedoczynność tarczycy, pali tytoń. Wpływ na rozwój choroby mogą mieć także wypadki i urazy.

Typowy pacjent z ChZS jest kobietą powyżej 55. roku życia – bo choroba znacznie częściej dotyka kobiet – skarży się na bóle i sztywność kolan, trudności z chodzeniem po schodach, wsiadaniem i wysiadaniem z samochodu. Te najczęściej sygnalizowane objawy dotyczą właśnie stawów kolanowych, które wykonują dużą pracę, podtrzymując ciężar ciała, i są szczególnie podatne na zmiany zwyrodnieniowe. Na duże obciążenia narażone są również stawy biodrowe, a sygnałem choroby rozwijającej się w tym miejscu mogą być trudności ze schylaniem się i ból, który nierzadko promieniuje do pachwiny lub uda. Inne miejsca, które najczęściej obejmuje ChZS, to stawy kręgosłupa, stóp i rąk – wtedy często dochodzi do widocznej deformacji palców. Ponieważ niszczenie chrząstki stawowej postępuje stopniowo, łatwo przeoczyć pierwsze symptomy choroby. Nasilenie dolegliwości w stopniu, który zmusza do ograniczenia codziennej aktywności, jest zdecydowanym sygnałem do podjęcia leczenia. Podstawą diagnozy jest wywiad lekarski, z tego powodu warto przed wizytą przypomnieć sobie, od jak dawna dokuczają nam bóle, czy objawy wystąpiły nagle czy rozwijały się stopniowo, na ile ograniczają nas w działaniu, czy w przeszłości zdarzył się poważniejszy uraz w tym miejscu. Chociaż medycyna nie zna jeszcze sposobów, które pozwoliłyby odbudować zniszczoną chrząstkę stawową, lekarze dysponują środkami łagodzącymi ból, zmniejszającymi sztywność stawów, redukującymi stan zapalny. Często i z dobrym skutkiem stosowane są działające miejscowo maści, żele i aerozole. W zaawansowanych przypadkach bezpośrednio do stawu podaje się zastrzyki z glikokortykosteroidów lub kwasu hialuronowego. Dobre kontrolowanie choroby zależy również od aktywnej postawy pacjenta wobec niej. Do niedawna uważano, że ćwiczenia fizyczne przyspieszają proces niszczenia stawu. Dzisiaj wiemy, że odpowiednio dobrane ćwiczenia są ważnym elementem terapii. Podstawowa dawka aktywności fizycznej dla poprawienia kondycji stawów to ok. 20-30 min ogólnorozwojowych ćwiczeń dziennie, wykonywanych 5-7 razy w tygodniu. Przy uprawianiu marszów czy nordic walking duże znaczenie mają odpowiednio dobrane buty, które amortyzują stawy i zapobiegają przeciążeniom. Trzeba też zadbać o zachowanie zasad ergonomii w codziennym życiu – przyjmowanie właściwej postawy ciała podczas wykonywania pracy zawodowej lub domowej, podnoszenia ciężkich przedmiotów, siedzenia itd.

W najbardziej zaawansowanych przypadkach stosowane są zabiegi operacyjne. Warto jednak wcześniej „zaopiekować się” swoimi stawami, aby nie dopuścić do takiej konieczności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2022-12-27 08:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ruszył portal dla zainteresowanych zdrowiem prokreacyjnym

Bożena Sztajner/Niedziela

Uruchomiony został portal oplodnosci.pl, zawierający m.in. bazę lekarzy stosujących w swojej praktyce metody rozpoznawania płodności, a także szereg artykułów dotyczących szkodliwości antykoncepcji, aborcji i in vitro. Inicjatywę wspiera m.in. prof. Bogdan Chazan.

Więcej ...

Dziś jest tylko jeden plan: krzyż

Didgeman/pixabay.com

Rozważania do Ewangelii J 18, 1 – 19, 42.

Więcej ...

Abp Galbas: mnie nieraz trudno jest wierzyć w Boga

2024-03-29 07:59
Bp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Bp Adrian Galbas

Mnie nieraz trudno jest wierzyć w Boga. Wiara bywa ciężka i męcząca, ale gdy słyszę o czyjejś śmierci, wówczas właśnie wiara jest pociechą - powiedział PAP metropolita katowicki abp Adrian Galbas.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...