Reklama

Wiadomości

Spory w koalicji

Adobe Stock

Choć nowa Ustawa o Sądzie Najwyższym przeszła przez Sejm przy cichym poparciu opozycji, to jednak wywołała dyskusje o trwałości koalicji rządzącej. Minister Zbigniew Ziobro sugeruje, że Solidarna Polska szykuje się także do samodzielnego startu w wyborach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spory między ministrem sprawiedliwości a premierem Mateuszem Morawieckim nie są niczym nowym, zwłaszcza w obecnej kadencji rządów Zjednoczonej Prawicy. W roku wyborczym wymiana zdań może być jeszcze bardziej gorąca, bo z jednej strony chodzi o pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, a z drugiej – o suwerenne prawo do reformowania wymiaru sprawiedliwości.

Premier osobiście przyznaje, że szantaż Brukseli ws. KPO jest dla Polski bardzo niesprawiedliwy. Ale innego wyjścia nie ma, ponieważ pieniądze są potrzebne, zwłaszcza w tych trudnych dla gospodarki czasach wojny na Ukrainie. – Podobnie jak minister sprawiedliwości zżymam się na taki stan rzeczy, bo jest on skrajnie niesprawiedliwy. Takie traktowanie Polski w dobie wojny na Ukrainie jest absolutnie niewłaściwe, niesprawiedliwe, nieadekwatne, ale, niestety, tak jest i trzeba się starać wyjść z tej sytuacji – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rząd w potrzasku

Solidarna Polska sprzeciwia się nowelizacji Ustawy o Sądzie Najwyższym; w Sejmie głosowała przeciwko, a lider tej partii wysłał nawet list do prezydenta, w którym prosi, by nie podpisywał tej ustawy. Szef resortu sprawiedliwości przekonuje, że „wspólne działanie krajów Unii Europejskiej na rzecz wyjścia z kryzysu po pandemii nie może polegać na narzucaniu Polsce przemocą rozwiązań sprzecznych z interesem naszego państwa i jego konstytucją”.

Minister Ziobro tłumaczył w mediach, że Solidarna Polska toczy spór nie z premierem Morawieckim, ale z Komisją Europejską i opozycją, która przedstawia KPO jako mannę z nieba i szantażuje tymi pieniędzmi Polaków. Rządząca koalicja od kilkunastu miesięcy jest więc w potrzasku. Z jednej strony mają rację ci, którzy wskazują na potrzebę obrony suwerenności Polski, ale z drugiej – brak środków z KPO może oznaczać przegrane wybory, a gdy do władzy dojdzie obecna opozycja, to i tak „zreformuje” ona wymiar sprawiedliwości pod dyktando Brukseli.

Reklama

Spór w opozycji

Projekt nowelizacji Ustawy o Sądzie Najwyższym poróżnił nie tylko obóz rządzący, ale także opozycję. Zdobył bowiem wymaganą większość w Sejmie dzięki wstrzymaniu się od głosu Platformy Obywatelskiej i Lewicy. Zachowanie polityków skrytykował lider partii Polska 2050 Szymon Hołownia, którego posłowie głosowali wbrew partyjnym ustaleniom. – Po wolcie Hołowni nie ma o czym mówić, nie będzie żadnej wspólnej listy – mówią politycy Lewicy.

Ustawa trafiła do Senatu, gdzie są już zapowiadane konsultacje i szereg poprawek, co sprawi, że awantura na nowo wróci do Sejmu. Ostatecznie ustawa trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy, który już wcześniej miał zastrzeżenia do zaproponowanych zmian legislacyjnych w Sądzie Najwyższym. Czy ją zawetuje? – Gdyby nie Solidarna Polska, która w zeszłym roku robiła problemy z przyjęciem nowelizacji Ustawy o Sądzie Najwyższym, Komisja Europejska nie miałaby pretekstu do wykręcenia się ze wstępnych akceptacji, pewnie dziś byłaby inna sytuacja – zaznaczył Andrzej Duda, który był autorem zeszłorocznej Ustawy o Sądzie Najwyższym.

Listy wyborcze

Koalicja rządząca trzeszczy, ale powinna dotrwać do jesiennych wyborów, mimo że spory będą się pojawiać do czasu ustalenia wspólnych list wyborczych. – Jeśli Jarosław Kaczyński uzna, że PiS nie ma szans na trzecią kadencję, wtedy Ziobro dostanie tzw. czarną polewkę, czyli warunki nie do przyjęcia – mówi prof. Antoni Dudek, politolog z UKSW.

Również minister Ziobro przypomina, że nie ma na razie umowy między Solidarną Polską a Prawem i Sprawiedliwością ws. wyborów parlamentarnych. – Przygotowujemy się też do wariantu samodzielnego startu. Jesteśmy, oczywiście, gotowi do koalicji, co nie znaczy, że za cenę rezygnacji z naszych przekonań i wartości, czyli tego, co myślimy o zagrożeniach ze strony Unii Europejskiej – podkreśla lider Solidarnej Polski.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-01-23 17:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rzeczniczka PiS: w sobotę o godz. 12 wspólne oświadczenie liderów Zjednoczonej Prawicy

PAP

W sobotę o godz. 12 w siedzibie PiS wspólne oświadczenie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego, lidera Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry i szefa Porozumienia Jarosława Gowina - poinformowała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?