Reklama

Niedziela w Warszawie

Pod patronatem Niedzieli

Ambitne granie

W Dobrym Miejscu zagra także Sezon na Czereśnie – laureat Festiwalu z 2022 r.

Karol Regulski/Dobre Miejsce

W Dobrym Miejscu zagra także Sezon na Czereśnie – laureat Festiwalu z 2022 r.

24 kwietnia w Dobrym Miejscu na Bielanach rozpocznie się XII Festiwal Chrześcijańskie Granie. Ostatnie lata pokazują, że muzyka religijna nie stanowi już zjawiska niszowego. Dzięki treści i poziomowi wykonania coraz częściej wpisuje się w kulturę z wysokiej półki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Choć Polsce daleko jeszcze do standardów amerykańskich w kwestii promocji muzyki religijnej, daje się zauważyć pozytywne zmiany, na co zwraca uwagę Michał Guzek, twórca Festiwalu.

– Do finału awansowało pięcioro wykonawców wywodzących się z najróżniejszych nurtów muzyki. To, co mnie w tym roku zaskakuje, to to, że sporo z tych wykonawców, ma już na swoim koncie konkretne osiągnięcia, np. tytuł piosenki tygodnia w danej stacji radiowej. To pokazuje, że ich muzyka nie tylko podoba się odbiorcom, ale reprezentuje również dobrą jakość, pod względem technicznym – zauważa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od Atlantyku do Bałtyku

Rozwój muzyki chrześcijańskiej w Polsce i na świecie przypada na lata ’90 XX w. Swoje inspiracje czerpie zwłaszcza z rytmów gospelowych i uwielbieniowych, wywodzących się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie ten gatunek muzyczny ma bardzo wysoki statut.

Reklama

– Na naszym rynku były i są zespoły, które korzystały z różnorodnych stylów muzycznych – opowiada Michał Guzek. – Jest muzyka chrześcijańska, która czerpie z piosenki poetyckiej, muzyki rockowej, hip-hopu czy po prostu z muzyki liturgicznej – wymienia.

Pomysłodawca Chrześcijańskiego Grania zwraca uwagę na fakt, że w Polsce jest bardzo dużo nowej muzyki liturgicznej. To ten nurt w szczególności upodobali sobie nasi muzycy religijni.

– W Stanach Zjednoczonych rynek jest bardzo rozwinięty, co łączy się z ogromną liczbą wytwórni. W ramach nagrody Grammy istnieje kilka kategorii dla twórców religijnych: muzyka chrześcijańska współczesna, osobną kategorię stanowi muzyka gospel. Za oceanem wykonawcy muzyki religijnej są wysoko oceniani przez cały rynek – wyjaśnia Guzek.

W Polsce wysoki poziom produkcji chrześcijańskich też jest już zauważalny, czego przykład stanowi Rodzina Pospieszalskich, Robert Friedrich Litza czy Dariusz Malejonek. Festiwal Chrześcijańskie granie odkrywa co roku nowe osobowości w obrębie gatunku.

Kto wystąpi?

Podczas tegorocznej edycji o zwycięstwo powalczą wyjątkowo mocni konkurenci. Miłośnikom brzmień lirycznych z pewnością spodoba się melodyjny repertuar zespołu Teleo założonego przez rodzeństwo Angelikę i Pawła Jędrzejowskich, głęboko poruszająca przekazem Sylwia Piotrowska, której towarzyszy oprawa muzyczna przypominająca momentami Eltona Johna i Stinga czy lekko jazzująca NSA – grupa powstała w 2018 r. Na tym tle jeszcze oryginalniej prezentuje się przełamujący stereotypy związane z muzyką religijną znakomity Redhead Hero, grający mocnego rocka czy formacja rockowo-bluesowa White Deer, w której słychać wpływy zarówno Dżemu, jak i Dire Straits. Wydarzenie odbędzie się w Dobrym Miejscu (ul. Dewajtis 3) 23 kwietnia, o godz. 16. Organizatorzy spodziewają się kilkuset widzów. – Dzięki transmisji obejrzy nas kilka tysięcy osób. Mamy nadzieję, że w tym roku poprzez stronę: www.fabrykakoncertow.com.pl będzie to rekordowa liczba – wyraża nadzieję Michał Guzek.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-04-06 17:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Anatom i Cukier we wspólnym kawałku o głoszeniu Dobrej Nowiny!

Materiał prasowy

„Czas i tak minie mi prędzej, czy później. Liczy się tylko kim będę, nim umrę” - rapuje w swoim najnowszym singlu Anatom - utalentowany raper z Podhala, uczestnik jednej z edycji prestiżowych „Młodych Wilków” Popkillera.

Więcej ...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22
Kościół w Zwanowicach

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania