Reklama

Zdrowie

Taśmy nie tylko na ból

Niedziela Ogólnopolska 18/2023, str. 49

Adobe Stock

Jedną z metod stosowanych w fizjoterapii jest kinesiotaping. Kto może stosować kolorowe plastry i w jakich sytuacjach?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Anna Wyszyńska: Na czym polega kinesiotaping?

Tomasz Błaszczyk: Jest to rozwinięcie japońskiego systemu opracowanego w latach 70. ubiegłego wieku przez dr. Kenzo Kasę, japońskiego chiropraktyka. W Europie pierwsze szkolenia w dziedzinie kinesiotapingu zaczęły się pod koniec lat 90., a w 2007 r. system został usprawniony i oparty na współczesnej wiedzy. Metoda polega na aplikacji na ciele pacjenta specjalnych taśm o odpowiedniej długości i naciągu. Dwa parametry: długość i naciąg aplikacji, mają znaczenie, nie ma go natomiast kolor taśmy. Taśmy są zrobione ze specjalnego rodzaju bawełny, przepuszczają powietrze, są wodoodporne, nie zawierają środków farmakologicznych, np. przeciwbólowych. Ich ważną właściwością jest możliwość rozciągania wzdłuż, a stopień naciągnięcia taśmy jest bardzo istotny w rodzaju terapii, którą stosujemy. Warto mieć świadomość, że ich stosowanie nie jest tak proste jak naklejenie plastra opatrunkowego w miejscu skaleczenia. Fizjoterapeuci przechodzą specjalistyczne szkolenia w zakresie tapingu.

Jak działa kinesiotaping?

Odpowiednio naklejona taśma ma korzystne działanie w wielu sytuacjach. Taśmy oddziałują na receptory bólowe w głębszych warstwach skóry, dlatego mogą być wykorzystywane do łagodzenia bólu różnego typu. Mają zastosowanie przy wspomaganiu leczenia urazów sportowych i z tego powodu są często wykorzystywane u zawodników po kontuzjach. Można ich też użyć w celu ich niepogłębiania i zapobiegania kolejnej kontuzji. Mają zastosowanie po różnego rodzaju zabiegach ortopedycznych czy też chirurgicznych w celu przyspieszenia regeneracji uszkodzonej tkanki. Wspomagają odprowadzanie chłonki i działają pozytywnie na krążenie, dlatego mają zastosowanie we wspomaganiu leczenia obrzęków. W onkologii wykorzystywane są m.in. u kobiet po amputacji piersi i usunięciu węzłów chłonnych w sytuacji, gdy wystąpił obrzęk limfatyczny – stosowane są wtedy tzw. aplikacje limfatyczne.

Trzeba podkreślić, że taping jest tylko jednym z elementów stosowanych w fizjoterapii i nie jest panaceum na wszystko i dla każdego. Proces leczenia wymaga zastosowania wielu różnych środków z zakresu fizjoterapii. Zamierzony efekt, czyli redukcję bólu, poprawę przepływu limfy czy normalizację napięcia mięśniowego, osiągniemy jedynie wtedy, kiedy plaster zostanie odpowiednio zaaplikowany. O wyborze tej metody powinien zawsze decydować fizjoterapeuta, który przed jej zastosowaniem przeprowadzi z pacjentem wywiad oraz testy funkcjonalne i na tej podstawie oceni, czy założenie konkretnej aplikacji jest uzasadnione. Trzeba znać anatomię, technikę naklejania tejpu, wiedzieć, w jakich przypadkach zakładamy taśmę np. na 50% możliwości, w jakich na 100%, a w jakich nie rozciągamy jej wcale. Taping jest formą wspomagania terapii prowadzonej przez fizjoterapeutę, a nie kolorowym plasterkiem, który jakkolwiek będzie naklejony na bolesne miejsce i tak będzie działał. Taką aplikację musi wykonać przeszkolony w tym kierunku fizjoterapeuta, który wie, co chce i co może przy pomocy tej metody osiągnąć. Kinesiology taping tylko z pozoru działa słabo. Jeżeli aplikacja pozostaje na ciele przez dłuższy czas, a jest nieodpowiednio założona, to może nie tylko nie pomagać, ale wręcz szkodzić. Na tym trzeba się po prostu znać, dlatego zdecydowanie odradzam samodzielne stosowanie plastrów na podstawie instrukcji z internetu czy też stosowanie ich według gotowych wzorów aplikacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2023-04-25 15:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jak samemu przygotować skórkę pomarańczową

AJC1 / Foter.com / CC BY-NC

Więcej ...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Karol Porwich/Niedziela

W Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Pan Jezus polecił Siostrze Faustynie, aby przez 9 dni odmawiała szczególne modlitwy i tym samym sprowadzała rzesze grzeszników do zdroju Jego miłosierdzia.

Więcej ...

Rozmowa z Ojcem: Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

2025-04-19 10:37

Karol Porwich/Niedziela

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Zmarł ks. Tomasz Burghardt

Niedziela Wrocławska

Zmarł ks. Tomasz Burghardt

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...