Reklama

Niedziela Kielecka

Zbrodnia nieosądzona

Uczestnicy marszu nieśli portrety pomordowanych w Katyniu i nnych miejscach kaźni

K.D.

Uczestnicy marszu nieśli portrety pomordowanych w Katyniu i nnych miejscach kaźni

W naszej pamięci tkwi ich zwycięstwo nad złem – mówiła do uczestników VIII Marszu Katyńskiego w Kielcach, naczelnik kieleckiej Delegatury IPN dr Dorota Koczwańska-Kalita.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 83. rocznicę Zbrodni Katyńskiej 13 kwietnia ulicami miasta przeszły setki osób w hołdzie zgładzonym na nieludzkiej ziemi strzałem w tył głowy. W Marszu szli parlamentarzyści, delegacje władz państwowych i samorządowych, Stowarzyszenie Kielecka Rodzina Katyńska i Rodzina Policyjna 1939, służby mundurowe, rektorzy wyższych uczelni, dyrektorzy szkół, grupy rekonstrukcji historycznej oraz kilkuset uczniów. Maszerując w milczeniu i zadumie, przeszli na skwer Ofiar Katynia i oddali hołd wszystkim poległym.

Naczelnik IPN przybliżyła historię Zbrodni Katyńskiej. – Po agresji sowieckiej na Polskę 250 tys. jeńców znalazło się po stronie sowieckiej , ok. 100 tys. wcielono do Armii Czerwonej. Z tej rzeszy ludzi wybrano elitę: oficerów, policjantów, lekarzy, przedstawicieli różnego rodzaju instytucji i uwięziono w obozach. 3 marca 1940 r. Związek Sowiecki ze Stalinem podpisał na nich wyrok śmierci. W tajemnicy przewożono ich w ciemnych samochodach i rozstrzeliwano w różnych miejscach, m.in. w lesie katyńskim. Tutaj po raz pierwszy w 1943 r. niemieccy okupanci odkryli masowe groby. Zginęło 22 tys. polskich jeńców.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Golgota Wschodu

Katyń jest symbolem zbrodni dokonywanych na Wschodzie. – Należy pamiętać o śmierci naszych rodaków zgładzonych jeszcze przed wojną. W l. 1937-38 – 111 tys. zginęło na terenie Rosji sowieckiej, była to mniejszość polska. W 1940 r. rozpoczęły się masowe deportacje Polaków na Wschód, do Kazachstanu, na Syberię – mówiła dr Koczwańska-Kalita.

Wiele symboli Katynia

Reklama

– Katyń jest cierpieniem ludzkim wobec nieludzkiego postępowania, bólu, cierpienia i tęsknoty rodzin, które czekały przez lata. Jest zbrodnią nieosądzoną. Rosja nigdy nie poczuwała się do odpowiedzialności za tę zbrodnię ani nikt nigdy Rosji nie pociągnął do odpowiedzialności. To także symbol kłamstwa, ponieważ Rosja nie chciała się przyznać do tego, że jest sprawcą zbrodni – zaznaczyła.

Podkreślała znaczenie prawdy i sprawiedliwości w odbudowaniu relacji między obu narodami. – Tylko prawda, która ma moc wyzwalającą, która daje zadośćuczynienie ofiarom, która oczyszcza sprawców, jest w stanie spowodować budowę dobrych relacji. Być może gdyby za zbrodnie dokonane na Polakach, przedstawiciele Rosji odpowiedzieli, gdyby wymierzona była im kara, nie mielibyśmy dziś wojny na Ukrainie. Bowiem ten sprawca nigdy nie został ukarany, a kiedy nie każemy sprawców zła, naruszamy fundamentalne podwalimy sprawiedliwości dla młodych pokoleń. Sprawca staje się bezkarny – tłumaczyła naczelnik.

Wydarzeniu towarzyszyły wystawy „Miednoje – policyjny Katyń” – w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” oraz „Zbrodnia Katyńska” – na skwerze Żeromskiego.

Podziel się:

Oceń:

2023-04-25 15:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kielce: w sobotę święcenia biskupie ks. Andrzeja Kalety

www.diecezja.kielce.pl/

W sobotę 9 grudnia w kieleckiej bazylice odbędą się świecenia biskupie ks. dr. Andrzeja Kalety – nowego biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi kard. Stanisław Dziwisz.

Więcej ...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo osób, a nie związków homoseksualnych

2024-05-20 15:05

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Nie zezwalałem na błogosławienie związków homoseksualnych - wyjaśnił papież Franciszek w nadanej wczoraj pełnej wersji kwietniowego wywiadu dla telewizji amerykańskiej CBS. Dodał, że błogosławienie takich związków jest „sprzeczne z prawem naturalnym i prawem Kościoła”. Zezwolił natomiast na błogosławienie poszczególnych osób homoseksualnych, bo „błogosławieństwo jest dla wszystkich”, choć - jak przyznał -„niektórzy są tym zgorszeni”.

Więcej ...

Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę.

2024-05-21 16:21

s. Ewa Kata CSMM

19 maja w Częstochowie odbyła się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet do sanktuarium na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj