Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Spełnione pragnienia

Uroczysta instalacja relikwii

Archiwum parafii

Uroczysta instalacja relikwii

Wszystkie te oczekiwania przyniosły błogosławiony efekt w postaci otrzymania przez parafię tych relikwii – powiedział ks. proboszcz Adam Kurasz.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święci wyniesieni do chwały ołtarzy są dla całego Kościoła umocnieniem wiary, wzorem do naśladowania oraz modlitewnym odniesieniem, które jest podporą naszej duchowości. Kolejna wspólnota naszej archidiecezji niezwykle godnie przyjęła relikwie św. Jana Pawła II oraz św. Faustyny Kowalskiej.

Potrzeba kultu

Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Rurzycy istnieje od 1986 r. Od samego początku – jak mówi obecny gospodarz parafii ks. Adam Kurasz – rozpoczął się tutaj kult Bożego Miłosierdzia. Orędzie o Miłosierdziu przekazane przez św. Faustynę bardzo mocno osadziło się w sercach tutejszych wiernych, o co dbali poprzedni proboszczowie: ks. Józef Walewicz, ks. Jan Szewc, ks. Krzysztof Goławski, ks. Marek Kosiński, ks. Modest Markiewicz, ks. Jerzy Brocławik, ks. Jan Jermak. Ta troska wyznacza także codzienność parafii, gdyż umiłowaną modlitwą stała się Koronka do Bożego Miłosierdzia. Oczywistym więc było to, że od dawna zabiegaliśmy, aby godne miejsce wśród nas miały relikwie Apostołki Miłosierdzia Bożego. Jednocześnie równie ważnym wymiarem duchowości parafian stało się pragnienie oddawania hołdu relikwiom św. Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wszystkie te oczekiwania – kontynuuje ks. Adam Kurasz – przyniosły błogosławiony efekt w postaci otrzymania przez parafię tych relikwii, podczas uroczystego przekazania ich w Krakowie z rąk kard. Stanisława Dziwisza oraz abp. Mieczysława Mokrzyckiego, a także w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Mocno należy podkreślić, że są to relikwie I stopnia: krew św. Jana Pawła II oraz cząstka kości św. Faustyny, która ofiarowywana jest tylko miejscom, gdzie jest rozbudowany w znaczącym stopniu kult Miłosierdzia.

Ceremonia

Uroczystość wprowadzenia relikwii do naszej świątyni w Kliniskach Wielkich połączyliśmy z poświęceniem krzyża oraz witraża. Górujący majestatycznie krzyż nad prezbiterium zaprasza do kontemplacji Chrystusa jako Króla Wszechświata, a zarazem jako Najwyższego Kapłana. Znajdują się na nim także symbole czterech ewangelistów. Podniosłej uroczystości przewodniczył w wigilię święta Bożego Miłosierdzia abp Andrzej Dzięga w asyście kapłanów dekanatu Szczecin-Dąbie z dziekanem ks. kan. Kazimierzem Piaseckim.

Reklama

Uroczystego wprowadzenia relikwii św. Faustyny dokonało małżeństwo państwa Długowolskich, którzy codziennie w naszej świątyni podejmują modlitwę Koronki do Bożego Miłosierdzia, są jej czcicielami i Apostołami. Natomiast wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II podjęła się rodzina Państwa Kowalskich, którzy wiele razy mieli zaszczyt spotkać papieża Polaka podczas wizyt w Polsce, a także podczas ich pielgrzymowania do Watykanu.

Wierność orędziu

Metropolita szczecińsko-kamieński w równie uroczysty sposób dokonał poświęcenia relikwiarium dla obu świętych, a następnie krzyża, który usadowiony nad prezbiterium swym orędziem także mocno przemawia do serc wiernych, uczestniczących w Eucharystii. Poświęcone zostały również witraże, które nawiązują do patronki parafii Maryi Niepokalanej, jak również ukazują symbolicznie dwa funkcjonujące tutaj kościoły. W wygłoszonym Słowie Bożym dostojny celebrans nawiązał właśnie do znaczenia obecności krzyża w przestrzeni naszej chrześcijańskiej codzienności, jego oddziaływania na budowanie naszej świętości i wierności jego orędziu, co ukazali w swym życiu święci, których relikwie znalazły odtąd miejsce w kościele bł. Michała Kozala w Kliniskach Wielkich.

Uroczystość ta nie była jedyną w tutejszej parafii. Relikwie św. Jana Pawła II otrzymał także kościół parafialny Niepokalanego Poczęcia NMP w Rurzycy.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-04-25 15:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Naśladować zamiast podziwiać

Eucharystii w Tąpkowicach przewodniczy abp Mieczysław Mokrzycki

Piotr Lorenc/Niedziela

Eucharystii w Tąpkowicach przewodniczy abp Mieczysław Mokrzycki

– Przebywając w bliskości Jana Pawła II, obserwując jego życie modlitewne, jego uważne słuchanie ludzi i nieustanne zawierzenie Bogu wszystkich spraw, odnosiło się wrażenie, że już za życia jest to człowiek święty – powiedział podczas wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II abp Mieczysław Mokrzycki.

Więcej ...

19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę

2024-05-05 11:08

Episkopat Flickr

Pod hasłem „Pójdę ufna za Tobą” 19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę. W ubiegłych latach pielgrzymka gromadziła w Częstochowie około 2,5 tys. kobiet z całej Polski.

Więcej ...

Wielkopolskie lekcje pokory

2024-05-05 13:08

Archiwum TK Niedziela

Jeżdżąc teraz intensywnie po Wielkopolsce zawsze znajduję czas, aby choć na chwilę w różnych miejscowościach znaleźć się tam, gdzie czas płynie inaczej, bo w rytmie wieczności. Katolickie świątynie: niektóre jeszcze z zachowanymi elementami architektury romańskiej czy gotyckiej, inne pamiętające czasy baroku, wreszcie niektóre budowane w wieku XIX i później.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Sport

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...