Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Pod opieką pilotów

Zwycięzcy konkursu o patronach szkoły z ks. Pawłem Ostrowskim (autorem pierwszego loga szkoły) i Ferdynandem Łukasikiem

Leszek Wątróbski

Zwycięzcy konkursu o patronach szkoły z ks. Pawłem Ostrowskim (autorem pierwszego loga szkoły) i Ferdynandem Łukasikiem

Mija XX. rocznica nadania imienia Zespołowi Szkół i Placówek Oświatowych w Myśliborzu. O historii szkoły, kierunkach i szczególnych patronach placówki z jej dyrektorem Rafałem Skowronem rozmawia Leszek Wątróbski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Leszek Wątróbski: Na jakich kierunkach kształci zawodowo Wasza szkoła?

Rafał Skowron: Jest ich obecnie kilka. Są to: technik budownictwa, technik hotelarstwa, technik informatyk, technik ekonomista, technik żywienia i usług gastronomicznych plus szkoła branżowa – klasy wielozawodowe.

Szkoła powstała w roku…

W 1964 r., jako szkoła budowlana na potrzeby budownictwa na terenie powiatu myśliborskiego. Była to filia Szkoły Resortowej Zasadniczej Szkoły Budowlanej dla Pracujących w Szczecinie. Placówka liczyła wówczas 45 uczniów. W 1982 r. szkołę przekazano Gorzowskiemu Kombinatowi Budowlanemu i po roku, przejęło ją gorzowskie kuratorium. W kolejnych latach nastąpił jej dynamiczny rozwój: w 1989 r. liczyła już 17 oddziałów, a dwa lata później było ich 31.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W roku szkolnym 2002/2003 Samorząd Uczniowski i Rada Pedagogiczna rozpoczęły pracę nad wyborem patrona szkoły. Kto nim został?

Nasza młodzież zaproponowała trzy kandydatury: Marię Curie Skłodowską, Elizę Orzeszkową i litewskich lotników: Steponasa Dariusa i Stasysa Girenas. W wyniku referendum uczniowskiego, najwięcej głosów otrzymali ci ostatni. Zaimponowali oni naszym uczniom swoją niezwykłą odwagą, uporem, patriotyzmem, pracowitością i determinacją w realizacji wytyczonego celu, którym był przelot z Nowego Jorku do Kowna. Te cechy charakteru i bohaterstwo lotników miały największy wpływ na ostateczną decyzję młodzieży o ich wyborze na patronów naszej szkoły. W tamtym czasie młodym ludziom potrzebne były, i nadal są, wzorce do naśladowania, takie jakie posiadali ci lotnicy, których tragiczne wydarzenia związały na zawsze z myśliborską ziemią.

Reklama

Jak ważna jest dla Waszej Szkoły współpraca z Litwą? Co Wasi uczniowie wiedzą o swoich patronach – lotnikach litewskich, którzy zginęli w pobliskich lasach?

Litwa znajduje się wprawdzie gdzieś daleko, ale jest dla nas wszystkich tak blisko. Pszczelnik, gdzie zginęli lotnicy, znajduje się przecież blisko Myśliborza. Nasi uczniowie jeżdżą tam często i dbają o miejsce, w którym tragicznie zginęli bohaterscy lotnicy. Są tam nie tylko z okazji kolejnych rocznic, ale także np. w czasie Święta Zmarłych. W szkole odbywają się również poświęcone im lekcje wychowawcze. Każdego roku w ramach obchodów święta szkoły przypominamy sobie historię naszych patronów. Nie chodzi tylko o to, aby wiedzieć kim oni byli, ale aby podążać drogą, którą nam pokazali. I dla naszych uczniów jest taki cel, aby sięgać wysoko i realizować się w tym, co każdy z nas potrafi zrobić najlepiej dla dobra swojej małej ojczyzny i dla naszego kraju. Darius i Girenas umieli latać i pokazali całemu światu, gdzie leży ich niepodległa Litwa. My też prezentujemy, co potrafimy np. budowlańcy pokazują, że potrafią dobrze budować.

Wasza Szkoła podpisała umowę o współpracy ze szkołą w Kownie.

Taka współpraca jest między naszą szkołą a Gimnazjum im. S. Dariusa i S. Girenas w Kownie. I tak w 2007 r. 31 osobowa grupa przyjechała tu z Kowna w ramach polsko-litewskiej wymiany młodzieży, a nasza młodzież gościła u nich w Kownie. Na początku maja br., reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła na Litwie w uroczystościach związanych z upamiętnieniem bohatera Powstania Styczniowego – Ludwika Narbutta oraz podpisaniu umowy partnerskiej między powiatem myśliborskim, a rejonem orańskim. Odbyło się także oficjalne podpisanie umowy współpracy w samorządzie rejonu orańskiego oraz spotkanie w centrum kultury Dubičiai z udziałem polskiego ambasadora. W lipcu będziemy ich gościć w Myśliborzu.

Podziel się:

Oceń:

2023-07-04 18:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Souraphiel: Europa powinna słuchać misjonarzy z Afryki

wikipedia.org

Jeśli Europa chce realnie pomóc Afryce i poznać problemy jej mieszkańców, to przede wszystkim powinna słuchać misjonarzy, którzy spędzają wiele lat nie tylko w danym kraju, ale też i regionie.

Więcej ...

Redaktor naczelny „Niedzieli”: wiara wymaga od nas odwagi

2024-04-29 15:54

B.M. Sztajner/Niedziela

– Wiara obejmuje zmianę zachowania, a nie tylko powielanie pobożnych praktyk – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” poprowadził 28 kwietnia rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Więcej ...

Rosjanie uwięzili ukraińskich redemptorystów [Wywiad]

2024-04-30 09:22

materiał własny

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z ks. Witalijem Porowczukiem, który opowiada o ciężkiej sytuacji ukraińskich jeńców w Rosji, trosce o to, aby wymieniać wszystkich jeńców ukraińskich na rosyjskich i rosyjskich na ukraińskich, o więzionych księżach, w tym dwóch ukraińskich redemptorystach oraz o tym, w jakich warunkach, przypominające sowieckie gułagi, przebywają ukraińscy jeńcy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Wiara

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Św. Katarzyna ze Sieny

Święci i błogosławieni

Św. Katarzyna ze Sieny

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Kościół

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego