Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Wołanie o pokój

Sanktuarium w Siekierkach od wielu lat jest miejscem pielgrzymek

Maria Palica

Sanktuarium w Siekierkach od wielu lat jest miejscem pielgrzymek

Siekierki nad Odrą, to miejsce uświęcone krwią tysięcy żołnierzy i ich wiecznego spoczynku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sanktuarium Matki Bożej Nadodrzańskiej Królowej Pokoju, które niczym żołnierska strażnica strzeże polskiej granicy, jak w żadnym innym miejscu, mocno wybrzmiewa zanoszona do Boga modlitwa o pokój. „Nadodrzańska Królowo Pokoju, która z miłością spoglądasz na nas ze wzgórza nad Odrą, uproś u Boga pokój dla wszystkich narodów świata i Ojczyzny naszej”.

Siekierowskie sanktuarium jest jednym z najważniejszych i najstarszych sanktuariów Kościoła nad Odrą i Bałtykiem. Utworzone zostało 1 lipca 1984 r. z inicjatywy bp. Kazimierza Majdańskiego ku czci polskich żołnierzy, którzy oddali swoje życie w czasie forsowania Odry w kwietniu 1945 r. Wielu z nich spoczywa na pobliskim Cmentarzu Wojennym, a ich mogiły i białe krzyże przypominają nam współczesnym, jak straszne są wojny i jak bardzo powinniśmy modlić się o pokój. Szczególnie ważne i potrzebne jest to nasze wołanie teraz, kiedy od ponad roku, tuż za naszą wschodnią granicą, toczy się wojna niosąca śmierć i zniszczenie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Największe grupy pielgrzymów przybywają do sanktuarium od maja do października, by wziąć udział w pokutnej procesji różańcowej.

Reklama

Jedną z parafii, które co roku pielgrzymują do Nadodrzańskiej Królowej Pokoju, jest parafia św. Jerzego w Goleniowie. W tym roku grupa pątników, pod duchową opieką swojego proboszcza ks. kan. Wacława Nowaka, udała się do Siekierek 2 lipca. Pobyt w sanktuarium Nadodrzańskiej Królowej Pokoju rozpoczęły Koronka i Msza św., którą sprawował ks. Wacław Nowak w koncelebrze z kustoszem sanktuarium ks. kan. Bogdanem Przybyszem. W pielgrzymce uczestniczyły również grupy ze Słubic i Stargardu oraz osoby indywidualne.

Po Eucharystii rozpoczęła się procesja różańcowa poprowadzona leśnymi duktami spod sanktuarium na Cmentarz Wojenny. Ta wyjątkowa droga naznaczona jest 20 kapliczkami z rozważaniami wszystkich tajemnic Różańca i 9 stacjami Kalwarii Nadodrzańskiej upamiętniającej polskich męczenników. Pielgrzymi prowadzeni przez kapłanów szli w ciszy i skupieniu (wielu boso), modląc się o pokój na świecie, w naszej ojczyźnie i w swoich rodzinach oraz niosąc w sercach swoje własne intencje. Procesja zakończyła się modlitwą na cmentarzu wojennym i błogosławieństwem udzielonym pątnikom przez ks. kan. Wacława Nowaka i ks. kan. Bogdana Przybysza.

Pokutne procesje różańcowe w Siekierkach odbywają się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca od maja do października. Rozpoczynają się o 15 Koronką do Miłosierdzia Bożego i Mszą św., a kończą adoracją Najświętszego Sakramentu ok. 19.

Podziel się:

Oceń:

2023-07-11 22:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pod osłoną szkaplerza

Uroczystość zakończyła procesja eucharystyczna

Adam Szewczyk

Uroczystość zakończyła procesja eucharystyczna

Noszenie tego znaku Maryi to przede wszystkim uczenie się naśladowania Maryi w naszej codzienności. Uczenie się wypełniania woli Bożej tak, jak Ona – powiedział o. Mateusz Otręba, karmelita.

Więcej ...

Pielgrzymka Góralska już na Jasnej Górze

2026-07-31 16:47

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że nie po słowach, nie po pozorach, ale po owocach - życiu pełnym miłości, prawdy, pokory i dobra rozpoznaje się ludzi Chrystusowych uczyli się w drodze uczestnicy 45. Pielgrzymki Góralskiej. Przed Cudownym Obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze uklękło 1252 pątników. Prawdziwym fenomenem tej pielgrzymki jest liczny udział rodzin z dziećmi. Górali powitał kard. Grzegorz Ryś, metropolita krakowski.

Więcej ...

Włochy: Zniszczenia i lekko ranni w wyniku trzęsienia ziemi w rejonie Neapolu

2026-07-31 22:20
Panorama miasta z ulicą Via Spaccanapoli, która „tnie” Neapol na pół

Adobe Stock

Panorama miasta z ulicą Via Spaccanapoli, która „tnie” Neapol na pół

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,7 w piątek wieczorem w rejonie Neapolu spowodowało zniszczenia, co dokumentują zdjęcia publikowane przez włoskie media i na portalach społecznościowych. Cztery osoby zostały lekko ranne - podała agencja Ansa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ministerstwo Sprawiedliwości: kościelna Komisja ds....

Wiadomości

Ministerstwo Sprawiedliwości: kościelna Komisja ds....

Liturgiści przestrzegają przed automatyzmem i...

Kościół

Liturgiści przestrzegają przed automatyzmem i...

Jakie są kazania na Mszy świętej trydenckiej?

Niedziela Świdnicka

Jakie są kazania na Mszy świętej trydenckiej?

Nowenna za wstawiennictwem św. Teresy Benedykty od Krzyża

Wiara

Nowenna za wstawiennictwem św. Teresy Benedykty od Krzyża

Medjugorie: Polak aresztowany za profanacje i podpalenie

Kościół

Medjugorie: Polak aresztowany za profanacje i podpalenie

Medjugorie: Wielka i skandaliczna profanacja figury Matki...

Kościół

Medjugorie: Wielka i skandaliczna profanacja figury Matki...

Papież Leon XIV przyznaje polskiej parafii wyjątkowe...

Niedziela Świdnicka

Papież Leon XIV przyznaje polskiej parafii wyjątkowe...

Nowenna do św. Marty o pomoc w sprawach trudnych

Wiara

Nowenna do św. Marty o pomoc w sprawach trudnych

Japonia: Na rynek trafiły „ludzkie lodówki” - kabiny...

Wiadomości

Japonia: Na rynek trafiły „ludzkie lodówki” - kabiny...