Reklama

W wolnej chwili

Specjalista radzi

O czym mówi kropla krwi?

Niedziela Ogólnopolska 49/2023, str. 55

Adobe Stock

Kropla krwi to mikrokosmos, który zawiera wiele informacji o stanie naszego zdrowia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Anna Wyszyńska: W wywiadach Pan Profesor zachęca do wykonywania raz w roku morfologii krwi z rozmazem. Dlaczego jest to tak ważne?

Prof. dr hab. n. med. Piotr Kuna: Podstawowe badanie krwi, czyli morfologia – nawet wykonane odpłatnie, kosztuje niewiele – pomaga ocenić stan naszego zdrowia. Informacje zawarte w wyniku mogą pozwolić na wykrycie kilkudziesięciu chorób, takich jak: stany zapalne w organizmie, choroby immunologiczne, niedokrwistość, niedobór żelaza, alergie, białaczki i inne choroby nowotworowe, także niektóre choroby rzadkie. Ważne, aby badanie zostało wykonane z rozmazem, w którym oceniana jest liczba różnych rodzajów krwinek białych: limfocytów, eozynofilów, granulocytów obojętnochłonnych i bazofilów. Takie badanie jest powszechnie dostępne. Każdy mieszkaniec dużego czy małego miasta, nawet wioski, może je wykonać bez problemów. Mamy, oczywiście, świadomość, że kropla krwi zbadana pod mikroskopem nie zawsze da pełną ocenę, ale może dać sygnał, że badanie trzeba pogłębić, aby wyjaśnić wątpliwości.

Często Pan Profesor zwraca uwagę na potrzebę wnikliwej oceny poziomu eozynofilów. Dlaczego jest to tak ważne?

Eozynofile wchodzą w skład leukocytów, czyli krwinek białych. Z jednej strony odgrywają ważną rolę w utrzymaniu równowagi immunologicznej i odporności organizmu, zwalczają bakterie, wirusy i grzyby, odpowiedzialne są również za walkę z nowotworami. Z drugiej strony jeśli jest ich za dużo, to szkodzą. Takich chorób o podłożu eozynofilowym znamy obecnie kilkanaście. Podwyższony poziom eozynofilów może świadczyć m.in. o chorobach alergicznych, które dziś występują powszechnie. Inne choroby z podwyższoną eozynofilią to astma oskrzelowa eozynofilowa i choroby pasożytnicze. Najpoważniejsze choroby z dużą liczbą eozynofilów to ziarniniakowatość eozynofilowa z zapaleniem naczyń i zespół hypereozynofilowy, które są chorobami zagrażającymi życiu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jakie są normy? O czym świadczy wynik niezgodny z normą?

U osoby zdrowej liczba komórek eozynofilowych nie powinna przekraczać 300 na mikrolitr. Optymalny wynik mieści się w przedziale między 50 a 300. W Danii przeprowadzono badania na dużej populacji pacjentów, by ocenić związki między ryzykiem różnych chorób a liczbą eozynofilów. Wyniki pokazały, że jeżeli liczba eozynofilów spada poniżej 50, to rośnie ryzyko zgonu, głównie z powodu chorób nowotworowych. Jeżeli natomiast przekracza 300, to rośnie ryzyko wystąpienia chorób alergicznych, autoimmunologicznych, stanów zapalnych i innych. Współczesna medycyna nieustannie się rozwija i oferuje skuteczne leczenie oraz przedłużenie życia u prawie każdego człowieka, ale warunkiem tego jest wczesne i prawidłowe rozpoznawanie zaburzeń, które występują w organizmie. Dla właściciela samochodu naturalny jest fakt, że raz w roku zgłasza się z autem do przeglądu. Proponuję, abyśmy tę zasadę zastosowali do siebie i raz w roku zrobili taki „przegląd”. Skierowanie na morfologię możemy otrzymać od lekarza rodzinnego, możemy też wykonać je w każdym laboratorium za niewielką opłatą.

Taką możliwość daje także program NFZ „Profilaktyka 40 PLUS”, w którym osoby powyżej 40. roku życia mogą bezpłatnie wykonać nie tylko morfologię, ale cały zestaw badań. Od 1 lipca br. nowy numer infolinii, a zarazem centralnej rejestracji, to: 989. Jest on czynny codziennie od godz. 7 do 20.

Prof. dr hab. n. med. Piotr Kuna jest kierownikiem II Katedry Chorób Wewnętrznych oraz Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, wiceprezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chorób Cywilizacyjnych, przewodniczącym Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chorób Metabolicznych.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-11-28 12:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ordo Iuris do Ministra Zdrowia

jarmoluk/pixabay.com

Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris apeluje do Ministra Zdrowia Bartosza Arłukowicza o natychmiastowe wycofanie z polskiego rynku farmaceutycznego preparatów zawierających octan uliprystalu (substancja czynna „ellaOne”) oraz stworzenie prawnego zakazu stosowania tego typu środków.

Więcej ...

Polska remisuje z Francją w meczu piłkarskich mistrzostw Europy

2024-06-25 19:57

PAP/Leszek Szymański

Polska remisuje z Francją w meczu piłkarskich mistrzostw Europy. Bramkę z rzutu karnego zdobył Robert Lewandowski.

Więcej ...

Bp Turzyński: 18 księży przygotowuje się do pracy duszpasterskiej wśród emigracji

2024-06-26 07:25

Fot. Karol Porwich

18 duchownych bierze udział w kursie dla księży wyjeżdżających do pracy duszpasterskiej wśród polskich emigrantów. Wyjadą m.in. do Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Belgii Irlandii czy Stanów Zjednoczonych – poinformował delegat KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej bp Piotr Turzyński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?