Reklama

Niedziela Lubelska

Mamy za co dziękować

Ikona Świętej Rodziny z lubelskiego sanktuarium

Archiwum parafii Świętej Rodziny w Lublinie

Ikona Świętej Rodziny z lubelskiego sanktuarium

Uwierzyć w Chrystusa można w różnych miejscach, ale wiarę najlepiej rozwijać i żyć nią w parafii – mówi ks. prał. Tadeusz Pajurek, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Lublinie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia na Czubach świętuje w tym roku 40-lecie powstania. Wprawdzie samodzielny ośrodek duszpasterski został powołany jeszcze w 1982 r., ale dokument erygujący nową parafię został podpisany przez bp. Bolesława Pylaka 22 listopada 1984 r. – Mamy za co dziękować. Rok jubileuszowy zaczęliśmy od rekolekcji wielkopostnych. W planach mamy także czerwcowe misje, po których rozpocznie się peregrynacja ikony Świętej Rodziny po domach parafian – mówi ks. Tadeusz Pajurek. Przyznaje, że nie jest w stanie określić, jak długo potrwa nawiedzenie, bo wspólnota, której od niemal dekady przewodzi, liczy prawie 20 tys. wiernych. Zapewnia jednak, że każda rodzina, która zaprosi do swojego domu Rodzinę z Nazaretu, będzie mogła spędzić z Nią czas na refleksji i modlitwie, umacniając wiarę, nadzieję i miłość. – Duchowe przeżycie 40-lecia parafii, pogłębienie więzi rodzinnych i integracja wspólnoty wokół wartości ewangelicznych, są dla mnie najważniejsze – mówi ksiądz proboszcz.

Papieska parafia

Czas jubileuszu jest okazją do spojrzenia w przeszłość, ale i planów na przyszłość. Wśród najważniejszych wydarzeń z historii parafii ks. Tadeusz Pajurek jednym tchem wymienia pierwszą Pasterkę, celebrowaną jeszcze w tymczasowej kaplicy, erygowanie parafii, a także pielgrzymkę św. Jana Pawła II w 1987 r. i utworzenie diecezjalnego sanktuarium Świętej Rodziny w 2022 r. Wizyta Ojca Świętego i Msza św. sprawowana przez niego dla milionowej rzeszy wiernych przy murach wznoszonej świątyni na zawsze uczyniła parafię „papieską”. – Mamy relikwie św. Jana Pawła II i ornat, w którym sprawował Eucharystię. Przed kościołem wznosi się krzyż, który w 1987 r. był częścią ołtarza polowego. W każdy pierwszy czwartek miesiąca modlimy się przez wstawiennictwo papieża Polaka, a w czerwcu uroczyście obchodzimy papieski odpust, poprzedzony dniami rodziny. W 10. rocznicę papieskiej wizyty został zorganizowany międzynarodowy festiwal organowy, który jest kontynuowany przez ponad 25 lat. Jego treścią są nie tylko wartościowe utwory muzyczne, ale też papieskie homilie czy poezja. W tym roku do licznych działań przybliżających życie i nauczanie św. Jana Pawła II dołożyliśmy wykłady akademickie, ukazujące Ojca Świętego jako papieża rodziny; odbywają się one w każdy pierwszy wtorek miesiąca – wylicza, a jednocześnie zaprasza ksiądz proboszcz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wspólnota wspólnot

Siłą parafii są wspólnoty. – Jeszcze na studiach z teologii pastoralnej uświadomiłem sobie, że prawdziwa parafia to wspólnota wspólnot. Uwierzyć w Chrystusa można w różnych miejscach, ale wiarę najlepiej rozwijać i żyć nią w parafii, we wspólnocie – dzieli się ks. Tadeusz Pajurek. – W naszej parafii działa aż 26 grup formacyjnych i modlitewnych, w których wierni znają się, spotykają i wzajemnie sobie pomagają. Wśród nich są wspólnoty dla dzieci, młodzieży, dorosłych, rodzin i seniorów. Z parafialną ofertą docieramy do ludzi różnymi sposobami, przez modlitwę, koncerty, festyny, sport, aż po pomoc duchową i materialną – mówi proboszcz. Jak podkreśla, współczesne czasy generują potrzebę szczególnej troski o rodziny, a w parafii, której patronuje Święta Rodzina, ich kondycja jest priorytetem.

By ofiarnie służyć bliźnim, potrzebne jest mocne zaplecze modlitewne i wsparcie życzliwych osób. – W mojej kapłańskiej historii jako wikariusz, kapelan w więzieniu, pracownik kurii, duszpasterz osób chorych psychicznie i wreszcie proboszcz mogłem najważniejsze zadania realizować dzięki modlitwie i ludziom. Siła i moc jest przede wszystkim w Panu Bogu, ale też w dobrych współpracownikach, bo samemu niewiele można zrobić – podkreśla ks. Tadeusz Pajurek.

Podziel się:

Oceń:

2024-03-29 10:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dzień wyciągniętej dłoni

Uczestnicy wigilijnego spotkania podzielili się opłatkiem

Paweł Wysoki

Uczestnicy wigilijnego spotkania podzielili się opłatkiem

Bóg stał się człowiekiem, abyśmy mogli Go odkrywać w człowieku, kochać w człowieku i pomagać Mu w człowieku – powiedział abp Stanisław Budzik.

Więcej ...

Żołnierz Chrystusa

Św. Florian

Adobe Stock

Św. Florian

Jako żołnierz i urzędnik cesarski odważnie wyznał wiarę w Chrystusa.

Więcej ...

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z Sabalenką

2024-05-04 22:18

PAP/EPA/JUANJO MARTIN

Iga Świątek pokonała Białorusinkę Arynę Sabalenkę 7:5, 4:6, 7:6 (9-7) w finale turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. To 20. w karierze impreza wygrana przez polską tenisistkę. Spotkanie trwało trzy godziny i 11 minut.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...