Reklama

Niedziela Kielecka

Dotacje, remonty, konferencje

Kaplica w Kielcach-Dąbrowie

TD

Kaplica w Kielcach-Dąbrowie

Blisko 700 tys. zł przeznaczył zarząd województwa świętokrzyskiego na konserwacje i remont zabytków w regionie. W skali roku wsparcie otrzymało już 30 podmiotów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzięki grantom wyremontowany zostanie m.in. ołtarz w kaplicy Matki Bożej Pocieszenia w Kielcach-Dąbrowie, chrzcielnica z kościoła parafialnego w Bardzie (diec. sandomierska) oraz zostaną podjęte prace przy cmentarzu żydowskim w Chęcinach.

Diecezjalny zabytek sakralny

Jak powiedziała Renata Janik, marszałek województwa świętokrzyskiego, ochrona zabytkowych perełek regionu jest niezwykle ważnym zadaniem. – To zarówno zabytki sakralne, jak i te, którymi zarządzają samorządy. Dzięki tym niewielkim kwotom – wysokość grantów wynosi od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych – można zabezpieczyć i poprawić stan wyjątkowych obiektów – podkreśla marszałek Janik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kaplica MB Pocieszania, na terenie parafii w Kielcach-Dąbrowie, została wzniesiona w 1866 r. z inicjatywy kapłana parafii katedralnej ks. Józefa Ćwiklińskiego, budowniczego wielu kaplic w okolicach Kielc, celem rozszerzania sieci parafialnej. Jest to orientowana budowla drewniana posiadająca konstrukcję zrębową, zamknięta trójbocznie. Od frontu nawy znajduje się kruchta, natomiast z boku mieści się zakrystia. Budowla posiada mały chór oraz ołtarz z XIX w., który zostanie poddany renowacji. Od obrazu ołtarzowego kaplica przyjęła tytuł MB Pocieszenia.

Wsparcie z urzędu marszałkowskiego otrzymało także Muzeum Historii Kielc, z przeznaczeniem na przygotowanie dokumentacji architektonicznej niezbędnej do wykonania remontu zabytkowej elewacji siedziby muzeum.

Pamięć o dziedzictwie żydowskim

Reklama

Dotację na opracowanie dokumentacji konserwatorskiej cmentarza żydowskiego otrzymała gmina Chęciny. Dofinansowanie pozwoli opracować plan zagospodarowania XVII-wiecznego kirkutu. Jak powiedział „Niedzieli” burmistrz Robert Jaworski, troska o zabytki kultury chrześcijańskiej i żydowskiej przebiega w Chęcinach niemal równolegle, czego wyrazem jest ich bardzo dobry stan, ale także m.in. zorganizowanie czerwcowej konferencji. O czym m.in. debatowano?

Kilkunastu naukowców z różnych ośrodków badawczych zaprezentowało swoje referaty ujęte w ogólnym tytule „Społeczność żydowska w Chęcinach i jej ślady”, która odbyła się w Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej, czyli w odrestaurowanej synagodze. W ramach wstąpień konferencyjnych dr Marek Maciągowski z OMPiO w Kielcach przedstawił postać Szmula Harendorfa z Chęcin i jego najsłynniejszy musical „Król Lampeduzy”, a reprezentująca UJ dr Lidia Kośka rodzinę Huberbandów w wystąpieniu „Wnukowie. Szymon Huberband i Kalonimus Kelmisz Szapiro z Chęcinami w tle”. Dr Agnieszka Dziarmaga (MWK, Dział Badań Etnograficznych) przedstawiła temat: „Miasteczko sztetl – bohater literacki utraconego świata”. Dr Tomasz Domański (IPN Delegatura Kielce) mówił na temat Zagłady Żydów chęcińskich i relacji polsko– żydowskich pod okupacją niemiecką, podkreślając represyjność aparatu niemieckiego i jego wpływ na kształtowanie postaw tak Żydów, jak i Polaków.

Konferencja będzie skutkowała publikacją naukową.

Podziel się:

Oceń:

2024-07-02 08:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Simoradz: Jakubowa świątynia zajaśniała dawnym blaskiem

Simoradz Kościół św. Jakuba

wikipedia/D T G

Simoradz Kościół św. Jakuba

W zabytkowym kościele parafialnym św. Jakuba w Simoradzu, sięgającym swoimi początkami XV wieku, zakończyły się zakrojone na szeroką skalę prace konserwatorskie. Zdaniem ks. Szymona Tracza, diecezjalnego konserwatora zabytków, działania te przyniosły bardzo zadowalające efekty.

Więcej ...

100 osób niesie intencję trzeźwości w pieszej pielgrzymce z Radomia do Niepokalanowa

2025-07-02 17:56

Karol Porwich/Niedziela

Z Radomia wyruszyła 26. Piesza Pielgrzymka w Intencji Trzeźwości do Niepokalanowa. Pątnicy mają do pokonania 120 kilometrów. Towarzyszy im hasło "Odpowiedzialni za trzeźwość".

Więcej ...

Ukraina: siostry niosą pokój i radość pośród cierpienia i niepewności

2025-07-03 16:39

Karol Porwich/Niedziela

W Krzywym Rogu w Ukrainie, w oblężonym regionie Dniepropietrowska, siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi niosą pokój i radość mieszkańcom. Wśród nieustannych dźwięków syren przeciwlotniczych i codziennych trudów wojny, niestrudzenie wydają posiłki ubogim, wspierają miejscowe dzieci i poprzez muzykę tworzą chwile pocieszenia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Kościół

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką