Reklama

Polityka

Ewa Kopacz: państwo też czuje na sobie odpowiedzialność za przygotowania do ŚDM

youtube.com

Państwo nie jest organizatorem Światowych Dni Młodzieży, ale też czujemy na sobie odpowiedzialność za ŚDM, bo wiemy, jak wielką promocją będą dla Polski – powiedziała premier Ewa Kopacz po dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów. Było ono poświęcone m.in. przygotowaniom do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w przyszłym roku w Krakowie. Wcześniej tego samego dnia premier Kopacz rozmawiała na ten temat z kard. Stanisławem Dziwiszem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zdaniem Ewy Kopacz, Światowe Dni Młodzieży w Krakowie będą wydarzeniem wyjątkowym. Pod względem wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa jego uczestnikom szefowa rządu porównała je do szczytu NATO zaplanowanego na czerwiec 2016 w Warszawie.

Jak poinformowała za ministrami spraw wewnętrznych oraz administracji i cyfryzacji i wojewodą małopolskim, że w Krakowie w kluczowym momencie ŚDM, podczas czuwania modlitewnego z soboty na niedzielę 30-31 lipca 2016 przebywać będzie nawet 2,6 mln młodych pielgrzymów z całego świata. Dlatego – dodała Ewa Kopacz – teren między Krakowem a Wieliczką (tzw. Campus Misericordiae), przygotowywany do przyjęcia młodzieży musi być zmodernizowany.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Premier podkreśliła, że intensywne działania w tej sprawie prowadzi zarówno burmistrz Wieliczki, jak i rząd, biorąc na siebie odpowiedzialność za to, co dotyczy m.in. sfery bezpieczeństwa obywateli pod każdym względem, również tym zdrowotnym”. Wymieniła przy tym kwestię zabezpieczenia właściwego funkcjonowania szpitali polowych oraz pełnej mobilizacji na izbach przyjęć szpitalnych oddziałów ratunkowych. Do 24-godzinnej dyspozycji pielgrzymów ma też być wystarczająca liczba ambulansów.

Pytana o kwestię finansowania ŚDM z budżetu państwa, Ewa Kopacz zaznaczyła, że państwo nie jest organizatorem tego wydarzenia. – Ale czujemy też na sobie odpowiedzialność [za ŚDM], bo wiemy, jak wielką promocją dla Polski będą Światowe Dni Młodzieży. Zdaję więc sobie sprawę z tego, że dzisiaj naszym obowiązkiem jest zapewnienie w obszarach szeroko pojętego bezpieczeństwa i na to też są potrzebne dodatkowe pieniądze – powiedziała premier.

Jak wyjaśniła Ewa Kopacz, te dodatkowe środki będą przeznaczone m.in. na pokrycie kosztów zatrudnienia dodatkowej obsługi personelu medycznego czy ratunkowego i wydłużenia jego czasu pracy, czy ściągnięcia sprzętu i transportu służby zdrowia z innych regionów. – Finansowanie tego transportu z NFZ musi być inne niż to, które jest dotychczas w ramach podpisanych kontraktów – dodała.

Reklama

„Pieniądze, które będą dedykowane na obsługę Światowych Dni Młodzieży, znajdą się w poszczególnych resortach” – zaznaczyła Ewa Kopacz.

W tym kontekście wyjaśniła, że np. MSZ podjął już decyzję o zwolnieniu z opłat wizowych tych uczestników ŚDM, których udział jest uzależnionych od sfinansowania pozwolenia na pobyt w naszym kraju. – Czyli zachęcamy pielgrzymów, by tu przybywali – dodała premier.

Poinformowała również, że burmistrz Wieliczki zwrócił się do rządu o wsparcie finansowe w ramach rezerwy celowej na odpowiednie przygotowanie Campus Misericordiae. – Błonia mogą przyjąć 1-1,2 mln osób na stojąco. Ci ludzie na karimatach będą tam musieli także nocować, więc musimy poszerzyć teren, na którym przyjmiemy pielgrzymów i konieczna jest jego modernizacja. A skoro tak, to odpowiednie pieniądze muszą wypłynąć od włodarzy tego miasta. Będę go rozpatrywać – zapowiedziała Ewa Kopacz.

We wtorek rano premier Kopacz spotkała się w siedzibie Kurii Metropolitalnej w Krakowie z kard. Stanisławem Dziwiszem. Rozmowa dotyczyła organizacji Światowych Dni Młodzieży.

Szefowej rządu towarzyszyli szef Kancelarii Premiera RP Jacek Cichocki oraz wojewoda małopolski Jerzy Miller. Obydwaj są jednocześnie członkami zespołu rządowo-kościelnego, który przygotowuje przyszłoroczną wizytę papieża Franciszka w Polsce oraz wspiera organizację Światowych Dni Młodzieży.

Metropolita krakowski poinformował Ewę Kopacz o aktualnym stanie przygotowań do ŚDM. "Spotkanie było ważnym elementem w pracach przygotowawczych dla Komitetu Organizacyjnego, a współpraca z władzami państwowymi jest konieczna i nieodzowna ze względu na wagę wydarzenia o charakterze światowym" - poinformował w komunikacie po zakończeniu rozmów rzecznik prasowy Archidiecezji Krakowskiej ks. dr hab. Robert Nęcek.

Podziel się:

Oceń:

2015-08-18 19:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pokonać samego siebie

Wiele osób wzięło udział w festynie

TEr

Wiele osób wzięło udział w festynie

Kilkaset osób uczestniczyło w IV Diecezjalnym Spotkaniu Trzeźwościowym 1 września. Tym razem osoby związane z ruchem trzeźwościowym w diecezji kieleckiej gościła parafia św. Jana z Dukli w Bęczkowie.

Więcej ...

Już w sobotę Czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego w Licheniu!

2024-05-14 13:44

Mat. prasowy

18 maja, pod hasłem “Zjednoczmy się wokół Mamy!”, Teobańkologia organizuje w Licheniu czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego. Spotkanie odbędzie się pod honorowym patronatem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich.

Więcej ...

Łódź: Polsko – libańska przyjaźń

2024-05-14 15:20

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Św. Maciej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Maciej Apostoł

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania