Reklama

Polska

Sokółka: dzień Eucharystii na pamiątkę cudu

wikipedia.org

Kilka tysięcy wiernych uczestniczyło w uroczystej Mszy św. z okazji Archidiecezjalnego Dnia Eucharystii, ustanowionego w rocznicę przeniesienia cząstki Ciała Pańskiego do kaplicy Matki Bożej Różańcowej w kolegiacie św. Antoniego w Sokółce. Uroczystości przewodniczył abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii ks. Claudio Cirulli z diecezji Frascati we Włoszech, kanonik honorowy Kolegiackiej Kapituły Sokólskiej, odnosząc swoje refleksje do Eucharystii i do pobożności eucharystycznej, przywoływał postacie wielu naukowców, wśród których wymienił Galileusza, Blaise Pascala, Andre-Marie Ampera, Aleksandra Volta czy Louisa Pasteura, którzy odznaczali się głęboką czcią dla Najświętszego Sakramentu. „Wielu ludzi wykształconych i inteligentnych nie miało najmniejszych oporów i wahań aby wierzyć w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii i aby przed nią pobożnie uklęknąć” – podkreślił.

Kaznodzieja wskazał, że Eucharystia jest wielkim darem Jezusa i tak jak każdy dar niesie ze sobą odbicie dawcy. „Kiedy ktoś nam robi prezent, w pewien sposób objawia nam też swój gust, swoje upodobania i swoje serce. To samo odnosi się do Boga. Spróbujmy więc odkryć i spotkać Boga rozpoczynając od Eucharystii” - powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Cirulli wyjaśniał, że Eucharystia z jednej strony objawia pokorę Boga i przypomina, że bez pokory nie możemy Go spotkać, z drugiej, wyraża ubóstwo każdego człowieka. „Jezus chciał być obecny wśród nas pod postacią chleba, aby uświadomić nam, że jesteśmy ubodzy w Bogu, że potrzebujemy Boga, jesteśmy spragnieni Boga. Jak bardzo prawdziwe i aktualne jest to przesłanie. Cały dzisiejszy dobrobyt nie spowodował wzrostu poziomu ludzkiego szczęścia. Rozejrzyjmy się wokoło, spójrzmy na smutek i znudzenie niektórych młodych ludzi, spójrzmy na szał rozrywek które ciągle muszą się zmieniać i stawać bardziej ekstrawaganckie i zarazem niebezpieczne, aby dać choć przez chwilę iluzję szybkiej przyjemności” – zaznaczał.

Apelując o modlitwę za kapłanów – szafarzy Eucharystii, modlił się wraz ze zgromadzonymi: „Panie Jezu przymnóż nam wiary w Najświętszą Eucharystię. Pozwól nam uświadomić sobie nasze ubóstwo i otwórz nasze oczy na tajemnicę twojego daru, daj się rozpoznać przy łamaniu chleba, jak miało to miejsce w przypadku dwóch uczniów w Emaus. Spraw abyśmy rozpoznawali w Eucharystii jedyne lekarstwo na nasz niepokój i na nasze nieszczęścia”.

Reklama

Mszę św. koncelebrował abp Senior Stanisław Szymecki oraz kilkudziesięciu kapłanów.

Po Komunii św. w procesji kanonicy kolegiaty sokólskiej przenieśli Najświętszy Sakrament i cząstkę Ciała Pańskiego w kustodii do miejsca celebry. Po wspólnej adoracji i odmówieniu Litanii do Serca Pana Jezusa, abp Ozorowski udzielił zebranym uroczystego błogosławieństwa.

Wydarzenie eucharystyczne w Sokółce, po badaniach naukowych patomorfologów i orzeczeniach specjalnie powołanej komisji, zostało uznane na szczeblu diecezjalnym. Skrupulatnie gromadzone są świadectwa otrzymanych łask i potwierdzenia badań niewyjaśnionych medycznie uzdrowień. O rozszerzeniu kultu na cały Kościół decyzję wydaje Stolica Apostolska, która jest na bieżąco informowana o kulcie eucharystycznym w tym miejscu i doznawanych przez wiernych łaskach.

Podziel się:

Oceń:

2015-09-27 20:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Eucharystia daje życie

Unikatowy „kielich z duszą” – dzieło polskich zesłańców na Syberię, 2 poł. XIX wieku

Al. Rafał Oleksiuk

Unikatowy „kielich z duszą” – dzieło polskich zesłańców na Syberię, 2 poł. XIX wieku

Od czasu cudu eucharystycznego we włoskim Lanciano w VIII wieku, Kościół zatwierdził ponad 130 podobnych cudów, w samej Polsce 8, czyli niewytłumaczalnych naukowo zdarzeń, kiedy to można było namacalnie zobaczyć przemianę chleba i wina w Krew i Ciało Jezusa

Więcej ...

Kto przeprosi panią Annę?

2024-05-22 07:07
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

„Anna Michalska została odwołana z funkcji rzeczniczki prasowej Straży Granicznej. Była twarzą kryzysu na granicy Polsko-Białoruskiej. Zasłynęła zdaniem „Dzieci z Michałowa? Mój ulubiony temat” – komunikat takiej treści 25 stycznia br. wyrzucił z siebie pan Artur Molęda z TVN24.

Więcej ...

Franciszek: pokora jest bramą do wszystkich cnót

2024-05-22 09:52

PAP/EPA/Alessandro Di Meo

„Pokora to brama wejściowa do wszystkich cnót” - stwierdził papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Swoją katechezę, wieńczącą cykl poświęcony wadom i cnotom skoncentrował na tej cnocie, która choć nie należy do siedmiu cnót kardynalnych i teologalnych, tkwi u podstaw życia chrześcijańskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Kościół

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Kościół

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można...

Kościół

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...