Reklama

Jan Paweł II

Warszawa: do kaplicy Sejmu RP wprowadzono relikwie św. Jana Pawła II

Adrian Grycuk /pl.wikipedia.org

Relikwie św. Jana Pawła II zostały dziś, w 37. rocznicę jego wyboru na papieża, wprowadzone do kaplicy w Sejmie RP. Uroczystość była częścią ustanowionego przez parlament Dnia Papieża Jana Pawła II.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Nie ma czegoś takiego jak nauczanie społeczne Jana Pawła II. Jest nauczanie Kościoła, w które wkład mają sobory, synod i papieże. Podczas ponad 25 lat pontyfikatu papież Jan Paweł II również ma ogromny wkład w to nauczanie, które w kontekście nauczania Kościoła jest ponadczasowe – podkreślił metropolita warszawski podczas uroczystości w polskim parlamencie nawiązując do debaty o nauczaniu społecznym papieża, która odbyła się w sejmie.

- Relikwie Jana Pawła II będą znakiem obecności papieża z Polski w Kościele, a także w tym miejscu. Będą przypominać o tym, co najważniejsze w nauczaniu papieskim, a odnosi się do spraw społecznych i spraw godności człowieka – powiedział KAI metropolita warszawski. Inicjatorem sprowadzenia relikwii był senator Kazimierz Jaworski z Klubu Zjednoczonej Prawicy. Zwrócił się w tej sprawie do kard. Stanisława Dziwisza, a następnie zorganizował wśród innych parlamentarzystów zbiórkę pieniędzy na ozdobny relikwiarz. Składkę na ten cel przekazali posłowie i senatorowie różnych opcji politycznych – z PiS, PO, PSL i niezależni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W liście do kard. Dziwisza parlamentarzyści podkreślili, że kaplica sejmowa jest nie tylko – choć przede wszystkim – miejscem sprawowania sakramentów, ale także "miejscem, gdzie parlamentarzyści różnych opcji politycznych potrafią wspólnie się modlić i przekazać sobie chrześcijański znak pokoju – ponad podziałami".

Wprowadzenie relikwii do kaplicy sejmowej poprzedziła Msza św. odprawiona przez duszpasterza parlamentarzystów i kapelana kaplicy sejmowej ks. Piotra Burgońskiego.

Po uroczystości metropolita warszawski, któremu towarzyszyła marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, oddał cześć Janowi Pawłowi II przed tablicą, upamiętniającą wizytę papieża Wojtyła w parlamencie w 1997 r.

Dzień 16 października, w drodze ustawy z 27 lipca 2005 r., został ustanowiony Dniem Papieża Jana Pawła II. Jak czytamy w ustawie, jest ona hołdem największemu autorytetowi XX w. Posłowie podkreślili w niej, że Jan Paweł II sięgając do źródeł chrześcijaństwa uczył solidarności, odwagi, pokory, stanowczości, wyrozumiałości i mądrości. 16 października to symboliczna data. Tego dnia arcybiskup krakowski kardynał Karol Wojtyła wybrany został na papieża.

Reklama

W ramach obchodów Dniem Papieża Jana Pawła II w Sali Kolumnowej Sejmu odbyło się spotkanie poświęcone nauce społecznej św. Jana Pawła II. O problemach współczesnego świata dotyczących wykluczenia społecznego osób chorych, niepełnosprawnych i opieki nad ludźmi z marginesu rozmawiali m.in. ks. prof. Alfred Wierzbicki, ks. prof. Andrzej Szostek, s. Małgorzata Chmielewska i Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Podczas konferencji zaprezentowano publikację „De Revolutionibus orbium populorum Ioannis Pauli II" wydaną przez Wydawnictwo Sejmowe z okazji dziesiątej rocznicy śmierci i pierwszej rocznicy kanonizacji papieża Jana Pawła.

Podziel się:

Oceń:

2015-10-16 12:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: ochrona tego co piękne, dobre i Boże w człowieku

Marian Florek /Niedziela

W przededniu Narodowego Święta Niepodległości w częstochowskiej parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa wprowadzono relikwie błogosławionego Edmunda Bojanowskiego, założyciela Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej. Uroczystość miała wymiar nie tylko duchowy ale i patriotyczny

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Zapraszamy na Skałkę - Oktawa św. Stanisława 8-15 maja 2024 r.

2024-05-05 22:06
Święty Stanisław Biskup Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

W środę, 8 maja, Uroczystość patronalna św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. W naszej bazylice jest to dzień odpustowy. Msze Święte o godz. 7.00; 8.00; 11.00; 16.00 i 19.00.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?