Reklama

Polska

Bp Dec: Europo, obudź się na chrześcijaństwo!

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski ma być dla Europy przykładem, aby ten kontynent obudził się na chrześcijaństwo – podkreślał biskup świdnicki Ignacy Dec podczas uroczystych nieszporów I niedzieli Adwentu w katedrze świdnickiej inaugurujących Roku Jubileuszowy 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

28 listopada delegacje ze wszystkich parafii diecezji świdnickiej wraz ze swoimi duszpasterzami zgromadziły się w katedrze świdnickiej, aby uczestniczyć w inauguracji Roku Jubileuszowego 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz przyjęciu do swych wspólnot parafialnych świece jubileuszowych, jako znak gotowości niesienia światła wiary w następne pokolenia.

Uroczystym nieszporom przewodniczył bp Ignacy Dec. W modlitwie uczestniczyli także m.in.: biskup pomocniczy Adama Bałabuch oraz kanonicy Świdnickiej Kapituły Katedralnej i Wałbrzyskiej Kapituły Kolegiackiej, duchowieństwo diecezjalne i zakonne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ZOBACZ ZDJĘCIA

Zobacz zdjęcia: Rozpoczęcie Adwentu w Świdnicy

Biskup świdnicki w okolicznościowej homilii nawiązując do fragmentu z Pierwszego Listu św. Pawła do Tesaloniczan: „Sam Bóg pokoju niech was całkowicie uświęca, aby nienaruszony duch wasz, dusza i ciało bez zarzutu zachowały się na przyjście Pana naszego Jezusa” zauważył, że każdy rok liturgiczny zaczyna się i kończy przypomnieniem prawd ostatecznych. - Do tej rzeczywistości zdążamy przez lata kalendarzowe i liturgiczne. Rozpoczynający się dzisiaj nowy rok liturgiczny, będzie rokiem dziękczynienia za łaskę chrztu naszego narodu, który miał miejsce 966 roku, czyli 1050 lat temu. Ta data odsyła nas do początku naszego narodu i państwa – mówił, dopowiadając: - Dzieje polskiego narodu i państwa są zapoczątkowane dwoma datami, zapisanymi w Roczniku Kapituły Krakowskiej z roku 965: „Dubrowka przybywa do Mieszka” oraz 966: „Mieszko książę Polski został ochrzczony”. W taki oto sposób Polska pojawiła się w historii, jako Polska chrześcijańska.

Bp Dec podkreślał również, że wspólnota Unii europejskiej i cały jej kontynent może przetrwać dzięki chrześcijaństwu. – Czujmy się odpowiedzialni nie tylko za nasz naród, ale i za cały kontynent europejski, który w obecnym czasie jest najbardziej zlaicyzowany, aby modlitwą, przykładem wartości chrześcijańskich zmieniać oblicze tego kontynentu i tej ziemi – zachęcał biskup.

Reklama

W dalszej części celebrans przypomniał również okoliczności wielkiej nowenny, która przygotowywała Polaków na obchody tysiąclecia Chrztu Polski, zaznaczył przy tym, że w ciągu minionego półwiecza oblicze Polski zasadniczo się zmieniło.

Po wspólnej modlitwie biskup świdnicki poświęcił świece jubileuszowe. Po czym wraz z biskupem pomocniczym Adamem Bałabuchem przekazywał ogień paschału przedstawicielom wszystkich parafii w diecezji.

Rozpoczęcie obchodów Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski w diecezji świdnickiej było również okazją do wprowadzenia przez biskupa Ignacego Deca do grona kanoników Świdnickiej Kapituły Katedralnej dwóch nowych kanoników honorowych: ks. dr Krzysztofa Orę, dyrektora wydziału duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej oraz ks. dr hab. Dominika Ostrowskiego, wicerektora Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy.

Na zakończenie uroczystych nieszporów biskup świdnicki podziękował duchowieństwu i wiernym całej diecezji za przybycie do katedry i równocześnie prosił, aby słowa: „Nieście światło Ewangelii w następne pokolenia!” były drogowskazem na dobre przeżywanie Jubileuszu Chrztu Polski i Świętego Jubileuszu Miłosierdzia.

Podziel się:

Oceń:

2015-11-28 22:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Podejmijmy wspólną modlitwę różańcową

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Pierwszy laureat Nagrody św. Jana Pawła II: uczymy się od niego sprawiedliwości społecznej

2024-05-20 17:20

Karol Porwich/Niedziela

„Od św. Jana Pawła II uczymy się wdrażania w praktykę zasad sprawiedliwości społecznej” - mówi ks. Leonard Olobo kierujący Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności św. Jana Pawła II oraz jego wpływu na życie Kościoła oraz świata. Jej pomysłodawcy wzorowali się na prestiżowej Nagrodzie Ratzingera.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj