Reklama

Świat

Lwów: Boże Narodzenie z nowym nuncjuszem na Ukrainie

Lestat (Jan Mehlich)/pl.wikipedia.org

„Jestem bardzo zaszczycony faktem, że mogę to pierwsze Boże Narodzenie w Ukrainie celebrować i świętować razem z wami tutaj we Lwowie, dokąd przyjechałem na zaproszenie abp Mieczysława Mokrzyckiego - powiedział w lwowskiej katedrze abp Claudio Gugerotti, nuncjusz apostolski na Ukrainie, który celebrował tam Pasterkę 24 grudnia w wigilię Bożego Narodzenia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poinformował także, że 7 stycznia 2016 r. w Kijowie będzie dzielił radość Bożego Narodzenia z arcybiskupem większym kijowsko-halickim Światosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, który obchodzi uroczystość Narodzenia Pańskiego według kalendarza juliańskiego. Mianowany przez papieża Franciszka nowym nuncjuszem na Ukrainie abp. Claudio Gugerotti przybył do Kijowa 15 grudnia. Abp Mokrzycki zwrócił uwagę że ten watykański dyplomata zna Ukrainę, ponieważ wiele lat pracował w watykańskiej Kongregacji Kościołów Wschodnich.

Abp Gugerotti w homilii wyznał m.in., że jego ojciec był więźniem obozu koncentracyjnego, gdzie od głodnej śmierci uratowały go ukraińskie kobiety, które przynosiły mu ziemniaki. „Teraz mam możliwość złożyć podziękowania za to mieszkańcom tej ziemi” – powiedział. Wezwał obecnych w katedrze, aby nikt nie był obojętny wobec ludzi cierpiących przez wojnę na wschodzie Ukrainy. „Wszystkie wojny się kończą, a my nie jesteśmy wezwani do tego, aby nienawidzić. Jeżeli będziemy żyć z Chrystusem, to zmienimy oblicze tej ziemi. Zanieście do wszystkich domów orędzie, że Jezus nas kocha" – mówił nuncjusz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W koncelebrze uczestniczyli m.in. greckokatolicki arcybiskup Lwowa, Igor Woźniak ze swoim biskupem pomocniczym Benedyktem Aleksijczukiem. Wśród uczestników Pasterki byli m.in. przedstawiciele miejscowych władz i konsul generalny RP we Lwowie Wiesław Mazur z małżonką.

Reklama

Przed Pasterką nuncjusz odwiedził odnowiony dwa lata temu pałac arcybiskupów lwowskich.

W uroczystość Narodzenia Pańskiego 25 grudnia abp Gugerotti wraz z abp Mokrzyckim odprawili Mszę św. w kościele pw. św. Marii Magdaleny, o którego zwrot wierni od lat bezskutecznie walczą z władzami miasta Lwowa. Obecnie pełni on rolę sali koncertowej Budynku Muzyki Organowej i Kameralnej.

Podziwiając piękno świątyni, nuncjusz powiedział do licznie gromadzonych tam parafian: „Musimy zrobić wszystko co możliwe, ażeby ten budynek sakralny, ten kościół wrócił jak najszybciej do swojej pierwotnej funkcji. I proszę być pewnym, że zrobię wszystko, żeby władzom przypomnieć o tym, że kościół ten ma być świątynią” – zapewnił abp Gugerotti.

Podziel się:

Oceń:

2015-12-26 15:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wambierzyce. Bp Adam Bałabuch - Nie odmawiajmy Jezusowi

Wambierzycka Pasterka pod przewodnictwem bp Adama Bałabucha

Stanisław Bałabuch

Wambierzycka Pasterka pod przewodnictwem bp Adama Bałabucha

O ostatecznym celu człowieka, mówił bp Adam Bałabuch sprawując Eucharystię w Noc Bożego Narodzenia w sanktuarium Królowej Rodzin.

Więcej ...

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Więcej ...

Historia powołania. Znajomy w seminarium, Jezus na krzyżu i… Jan Paweł II

2024-05-18 10:30

archwium s. Joanny Cybułki

Chciałam wiedzieć, co ze sobą zrobić, ale… żeby to było na zawsze! Szukałam swojego miejsca. Czułam pewnego rodzaju niepokój – tak o początkach swojego powołania opowiedziała portalowi Polskifr.fr s. Joanna Cybułka z Instytutu Zakonnego Apostołek Jezusa Ukrzyżowanego. Ważną rolę w jej powołaniu odegrał św. Jan Paweł II, który przyszedł na świat dokładnie 104 lata temu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów