Reklama

Polska

Osoby konsekrowane świadkami miłosierdzia

Archiwum Sióstr Karmelitanek Bosych

Święci zakonnicy: siostra Faustyna i Maksymilian Kolbe są świadkami Bożej Miłości i Miłosierdzia, które przekazywać można światu nawet w najtrudniejszych warunkach - takie przesłanie płynie z listu biskupów polskich na Dzień Życia Konsekrowanego. Dokument odczytywany jest w kościołach dziś, 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, czyli dzień patronalny osób konsekrowanych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W liście na Dzień Życia Konsekrowanego biskupi polscy przypominają wiernym, że wspominane w liturgii Ofiarowanie Pańskie, podczas którego Maryja poświęca swoje dziecko Bogu jest pierwszą manifestacją Miłości Miłosiernej i zapowiedzią krzyżowej ofiary Chrystusa. Zauważają również, że osoby konsekrowane również ofiarowują się Bogu.

- Ich życie jest także ofiarowaniem siebie, ale nie dla samej ofiary, lecz po to, by poprzez czystość, ubóstwo i posłuszeństwo doświadczyć miłosierdzia i dzielić się nim z innymi - wyjaśniają biskupi, dodając, że nie ma miłosierdzia bez poświęcenia i ofiary, wyrzeczenia się własnych planów, ambicji i dóbr.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Polscy biskupi wskazują, za papieżem Franciszkiem, że życie konsekrowane ma być świadectwem komunii, zarówno wewnątrz poszczególnych wspólnot, jak i podczas współpracy z innymi środowiskami. - Niemożliwe jest budowanie wspólnoty bez miłosierdzia - przestrzegają hierarchowie.

Reklama

Przywołują także nauczanie św. Jana Pawła II, który w adhortacji apostolskiej "Vita consecrata" wspomina założycieli i założycielki wspólnot, których naśladowanie Chrystusa przejawiało się w podążaniu drogą radykalizmu ewangelicznego i braterskiej służby. Przypominając papieskie wezwanie do dania ewangelicznego świadectwa, nazywanego "wyobraźnią miłosierdzia", polscy biskupi wskazują, że dotyczyć ono powinno ubogich, odrzuconych, migrantów, cierpiących w powodu różnych form niesprawiedliwości, a także ludzi pogrążonych w grzechu, zamkniętych na Bożą łaskę nawrócenia. Wielkie znaczenie w tej służbie - zdaniem biskupów - ma także działalność misyjna.

List pasterski KEP przywołuje również apostolski dorobek posługiwania wielkich polskich świętych zakonników: Faustyny Kowalskiej i Maksymiliana Kolbego.

Biskupi przypominają, że św. Faustyna - apostołka miłosierdzia - mimo swojej pokory należy do grona najbardziej znanych i podziwianych Polaków, a jej "Dzienniczek", jako jedyna książka, został przetłumaczony na tak wiele języków i wydany w tak wielu milionach egzemplarzy.

Jak wskazują hierarchowie, wymownym świadectwem miłosierdzia jest także męczeńska śmierć św. Maksymiliana Kolbego, której 75. rocznica obchodzona jest w tym roku. Świadectwo miłosierdzia, jakie dał zakonnik, było wielkim umocnieniem dla więźniów, którzy wraz z nim przebywali w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. - Ojciec Kolbe dał świadectwo, że nawet w świecie - zdawałoby się - bez miłosierdzia, ostatecznie zwyciężają miłość i miłosierdzie. Takie właśnie świadectwo jest istotą życia konsekrowanego - podkreślają biskupi.

Podziel się:

Oceń:

2016-02-02 11:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Posługa charytatywna osób konsekrowanych – konferencja przed przed Światowym Dniem Życia Konsekrowanego

Karol Porwich/Niedziela

„Przyjąć Boga w tych, którzy są w potrzebie” to hasło konferencji, która odbyła się dzisiaj przed Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. Jest to odpowiedź osób konsekrowanych w Polsce na prośbę papieża Franciszka. - Dzieła prowadzone przez osoby konsekrowane są owocem powołania i dzieleniem się miłością - wskazywali prelegenci. Podczas spotkania przedstawione zostały prace podjęte przez różne zgromadzenie, wspólnoty i instytucje w służbie osobom potrzebującym.

Więcej ...

76 lat temu został zamordowany rtm. Witold Pilecki

2024-05-25 08:53

pl.wikipedia.org

76 lat temu, 25 maja 1948 r., w więzieniu mokotowskim komuniści zamordowali rtm. Witolda Pileckiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, kampanii 1939 r., oficera AK, więźnia Auschwitz. „Przez całe życie pracowałem dla Polski” – pisał w liście do komunistycznego dyktatora Bolesława Bieruta.

Więcej ...

Jaworzyna Śląska. Miejsce pamięci i modlitwy dla rodzin po stracie dziecka

2024-05-25 20:30
Odsłonięcie Pomnika Dziecka Utraconego

ks. Mirosław Benedyk

Odsłonięcie Pomnika Dziecka Utraconego

Na cmentarzu komunalnym w Jaworzynie Śląskiej odsłonięto Pomnik Dziecka Utraconego. Miejsce to ma być przestrzenią pamięci, modlitwy i wsparcia dla rodzin po stracie dziecka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

Wiara

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania