Reklama

Niedziela Legnicka

XI Przegląd Pieśni Religijnych w Lubomierzu

Janie Pawle II, śpiewamy dla Ciebie

Andrzej Górski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

17 maja w kościele parafialnym w Lubomierzu odbył się XI Przegląd Pieśni Religijnych „Janie Pawle II, śpiewamy dla Ciebie”. Organizatorem tego wydarzenia była miejscowa Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II.

Oprócz reprezentacji poszczególnych klas w Przeglądzie uczestniczyli również zaproszeni goście z Jeleniej Góry, Olszyny i Pławnej oraz przedstawiciele pozostałych lubomierskich placówek oświatowych - Przedszkola oraz Zespołu Szkół.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W kościele, który stał się miejscem artystycznego wydarzenia, dyrektor szkoły Marek Kozak przywitał wszystkich uczestników Przeglądu oraz przypomniał jego historię i ideę. „Nie jest to konkurs ani tym bardziej rywalizacja, to spotkanie poprzez śpiew ma na celu przede wszystkim oddanie czci największemu z Polaków - Janowi Pawłowi II” - zaznaczył Dyrektor.

Zobacz zdjęcia: XI Przegląd Pieśni Religijnych w Lubomierzu

Natomiast katecheta, ks. Piotr Olszówka, powiedział na wstępie m.in.: „Chcemy przez naszą obecność nie tylko być razem, nie tylko dzielić się radością, ale przede wszystkim przez wspólne uwielbienie Boga, śpiewem dziękować Mu za osobę świętego papieża Jana Pawła II”. Wszystkim zgromadzonym życzył przyjemnego odbioru i pozytywnych wrażeń, a artystom radości z tego, że przez śpiew mogą uwielbiać Boga, który jest źródłem i szczytem wszelkiego piękna.

Przytoczył również fragment listu Jana Pawła II do artystów: „Kościół potrzebuje sztuki, aby głosić orędzie, które powierzył mu Chrystus. Kościół potrzebuje muzyków, [bowiem] śpiew pozwala przeżywać wiarę, jako żywiołową radość i miłość, jako ufne oczekiwanie na zbawczą interwencję Boga". Zwrócił także uwagę na znajdujący się w kościele obraz przedstawiający św. Karola Boromeusza, przed którym prawie 60 lat temu, we wrześniu 1956 r., ks. Karol Wojtyła modlił się, nawiedzając to miejsce podczas wycieczki rowerowej po Dolnym Śląsku. Wędrówkę tę Papież wspomniał w czasie pobytu w Legnicy, z racji koronacji Matki Bożej Krzeszowskiej w 1997 r.

Reklama

W Przeglądzie jako pierwsi zaprezentowali się artyści z przedszkola, którzy radosny śpiew dla Jana Pawła II wzbogacili równie radosnym i żywiołowym tańcem. Po kolejnych występach uczniów klas I - III w murach lubomierskiego kościoła zabrzmiały skrzypce. Uczennice klasy V Szkoły Podstawowej z Lubomierza - Amelia Radyno i Weronika Rotkiewicz - zagrały ulubioną nie tylko przez Jana Pawła II „Barkę” oraz „majówkową” pieśń „Chwalcie łąki umajone”. Miłym akcentem Przeglądu był występ wszystkich gości i organizatorów, którzy wspólnie zaśpiewali radosną piosenkę „Jak mi dobrze, że jesteś tu Panie…”. Ich śpiew został nagrodzony brawami dzieci i młodzieży.

Na zakończenie Przeglądu przygotowano w szkole słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników i zaproszonych gości.

Idea organizacji Przeglądu Piosenki Religijnej „Janie Pawle II, śpiewamy dla Ciebie” zrodziła się w lubomierskiej Szkole Podstawowej tuż po śmierci Papieża, aby podziękować Panu Bogu za dar jego życia i nauczania. Na miejsce tego dziękczynienia wybrano najbardziej odpowiednie i godne miejsce, którym jest parafialny kościół. Zarówno jego wystrój, jak i duch modlitwy wypełniający przestrzeń stwarza odpowiedni nastrój zarówno do wykonywania i słuchania religijnych pieśni. Podziękowania należą się również dyrektorowi Ośrodka Kultury i Sportu w Lubomierzu Mirosławowi Laskowskiemu, który zapewnił sprzęt nagłośniający oraz akustyka Łukasza. Oprócz wrażeń artystycznych i przeżyć duchowych widzialnym owocem Przeglądu jest integracja lokalnego środowiska wokół osoby Jana Pawła II.

Podziel się:

Oceń:

2016-05-20 17:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niedziela - telewizyjny przegląd tygodnika

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

2024-05-17 20:55

Mat. prasowy

Co oprócz Mszy zaczęło się w Wieczerniku? Dlaczego warto modlić się nowenną? I co to ma wspólnego z Maryją? Zapraszamy na osiemnasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o pięknie modlitw nowennowych.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli