Reklama

Niedziela Częstochowska

Modlitwa dziękczynna we wspólnocie EMAUS

Anna Przewoźnik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mają za co dziękować Panu Bogu członkowie częstochowskiej wspólnoty akademickiej skupieni w duszpasterstwie EMAUS. Kończy się kolejny rok akademicki, kończą swą odpowiedzialną służbę rektorzy: Akademii Jana Długosza - Zygmunt Bąk i Politechniki Częstochowskiej - Maria Nowicka, a świątyni przybyły piękne obrazy Świętych Patronów i św. Antoniego z Padwy.

W piątkowy wieczór 10 czerwca dziękowali w kościele pw. św. Ireneusza modlitwą i pieśnią – wspólnie – akademicy i wykładowcy, młodzież i pracownicy naukowi, rodziny studenckie. Eucharystię, pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo, sprawowali kapłani związani z parafią i życiem akademickim: ks. Rafał Grzesiak, ks. Norbert Tomczyk, ks. Andrzej Przybylski, ks. Marek Bator, ks. Marian Duda, ks. Rafał Kowalski, ks. Grzegorz Szumera, ks. Zdzisław Zgrzebny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Anna Przewoźnik

Wizerunki patronów parafii: św. Ireneusza z Lyonu, św. Teresy Benedykty od Krzyża -Edyty Stein oraz obraz św. Antoniego z Padwy, poświęcone tego dnia przez Arcybiskupa Wacława Depo, są autorstwa artysty malarza Stanisława Rodzińskiego, który namalował również stacje Drogi Krzyżowej znajdującej się w kościele akademickim. Fundatorami obrazów byli, m.in. Włodzimierz Chwalba i Jana Szyma.

W wygłoszonej w czasie Mszy Świętej homilii, abp Wacław Depo nawiązał do słów Chrystusa: „Przyjdźcie do nas wszyscy, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych dla serc waszych. Uczcie się ode mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem (…)”. Metropolita podkreślił w ich kontekście, że szczególnym momentem ich przeżywania jest trwający właśnie czerwiec – miesiąc poświęcony tajemnicy Najświętszego Serca Jezusa.

Arcybiskup Depo mówił też o znaczeniu Eucharystii dla wspólnoty akademickiej Częstochowy, dla zrozumienia źródła wiary. Wspomniał Ksiądz Arcybiskup również o celach duszpasterskich dla służby środowisku akademickiemu: „Jednym z celów duszpasterskich dla duszpasterstwa akademickiego jest konieczność należytej formacji. I dzisiaj dziękuje Bogu za was, że weszliście w tę przestrzeń wiary i modlitwy. Jako profesorowie, pracownicy uniwersyteccy i jako studenci, rodziny, jako ta społeczność, która w tym kościele już od lat się gromadzi. W posłudze myślenia uniwersyteckiego, akademickiego i posłudze wiary, a w niej również w doskonaleniu się w sztuce modlitwy, modlitwy, która jest jednocześnie naszym darem ale i zadaniem”.

Reklama

„Dobrą ilustracją naszego zamyślenia jest wiersz Czesława Miłosza „Oda na 80 urodziny Jana Pawła II (…) ten wiersz ukazuje co może jeden człowiek i jak działa świętość w sercu pojedynczego człowieka”.

Zwracając się z modlitwą do patronów kościoła, abp Wacław Depo mówił: „Święta Benedykto od Krzyża, św. Antoni uczycie nas, co może zdziałać Bóg w sercu człowieka, który uwierzy(...) Przyszła kolej na nas, na zadanie, łączenia prawdy umysłu, serca i wiary, aby dać świadectwo nie oczekując od innych. Teraz jest nasz czas budowania na prawdzie nadziei i miłości”.

Proboszcz parafii ks. Rafał Grzesiak, zwracając uwagę na Święte Obrazy poświęcone w czasie uroczystej Eucharystii zauważył: „Kościół akademicki, studencki, zyskuje jakby w tych obrazach z jednej strony przypomnienie, że mamy zwrócić uwagę na Edytę Stein, na św. Ireneusza, skoro dostaliśmy w prezencje św. Antoniego to i o nim mamy sobie przypomnieć. Te trzy postaci nam coś pokazują naszemu środowisku akademickiemu - Edyta mówi do nas szukaj prawdy, czy jesteś studentem, profesorem, księdzem, czy pracownikiem administracyjnym naszych uczelni – szukaj prawdy. Św. Ireneusz mówi broń wiary, bo on sam był wielkim obrońcom wiary katolickiej, a dzisiaj łatwo wiarę stracić, sprzedać, oddać, a św. Ireneusz mówi nie. Obraz św. Antoniego, to święty od zguby, przypomina nam, by nie zagubić się w życiu, jest patronem od zagubionych”.

Reklama

Na zakończenie wspólnej modlitwy odczytane zostały zawołania do świętych patronów kościoła i do św. Antoniego.

Anna Przewoźnik

Podziel się:

Oceń:

2016-06-11 09:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kilkadziesiąt tysięcy osób dołączy do modlitwy za Ojczyznę

Monika Książek

Już 8 maja internetowa społeczność Teobańkologia startuje z kolejnym ważnym wydarzeniem modlitewnym. Po takich akcjach jak “Kana Galilejska”, “Niniwa - Wielka Pokuta Rodzin”, “Nazaret moim domem”, “Jerycho - walka duchowa”, “Wyprawa po owce” czy “Listopad ze św. Józefem”, w których za każdym razem wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób, ksiądz Teodor Sawielewicz (założyciel Teobańkologii) zachęca do udziału w trwającej 54 dni nowennie pompejańskiej.

Więcej ...

W Gdańsku zamknięte zostaną cmentarze, Park Oliwski i zoo

2024-06-30 15:03

Bożena Sztajner/Niedziela

Z powodu zapowiadanego silnego wiatru, ze względów bezpieczeństwa zamknięte do godzin porannych w poniedziałek zostaną cmentarze komunalne i teren Parku Oliwskiego. Zamknięty zostanie również Gdański Ogród Zoologiczny - poinformował w niedzielę Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.

Więcej ...

Wyszyński. Pater Patriae

2024-07-01 09:28

Mat. prasowy

Muzeum „Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu serdecznie zaprasza 2 lipca o godz. 18.00 na otwarcie wystawy czasowej pt. „Wyszyński. Pater Patriae". Jest to ogólnopolska wystawa sztuki współczesnej poświęcona Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu z okazji jego beatyfikacji. Od 3 lipca do 19 września na wystawie w Muzeum zaprezentowanych zostanie ponad 80 prac. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Wiadomości

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Mamy medal. Polacy pokonali Słowenię

Wiadomości

Mamy medal. Polacy pokonali Słowenię

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska