Reklama

Polska

Franciszek odwiedzi b. obóz Auschwitz - wizyta w milczeniu

Auschwitz-Birkenau

Mazur/episkopat.pl

Auschwitz-Birkenau

Piątkowa wizyta w byłym niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau odbędzie się niemal w zupełnym milczeniu. W Miejscu Pamięci wypowiedziane zostaną jedynie słowa Psalmu 130 „Z otchłani grzechu ku Bożemu miłosierdziu” – po hebrajsku i po polsku. Na kształt papieskiej wizyty w tym miejscu wpłynęła osobista decyzja Ojca Świętego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przylatującego z Krakowa papieża powitają 29 lipca rano na terenie w pobliżu Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel i prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. Samochód z Ojcem Świętym przejedzie następnie do bramy głównej z napisem „Arbeit macht frei”. Tu Franciszka powita dyrektor muzeum Piotr M.A. Cywiński. Papież przejdzie przez bramę i specjalnym pojazdem przemieści się w kierunku bloku 11.

Przy wejściu na dziedziniec przy bloku 11 papieża powita premier Beata Szydło. Tu także dojdzie do spotkania papieża z kilkunastoma byłymi więźniami byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. Jedna z osób wręczy papieżowi zapaloną świecę. Franciszek ustawi ją przy ścianie śmierci, gdzie w czasie funkcjonowania obozu Niemcy rozstrzelali tysiące więźniów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na paterze bloku papieża przyjmą przełożony generalny franciszkanów konwentualnych o. Marco Tasca oraz o. Marian Gołąb – prowincjał krakowskich franciszkanów. W celi, gdzie prawie 75 lat temu życie swe zakończył o. Maksymiliana Kolbe, papież pozostanie przez kilka minut sam na osobistej modlitwie. Po złożeniu podpisu w księdze pamiątkowej, w drodze powrotnej papież pieszo przejdzie przez bramą główną – jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli obozu Auschwitz.

W byłym obozie Auschwitz II-Birkenau papież przejedzie samochodem elektrycznym od tzw. Bramy Śmierci, wzdłuż rampy kolejowej, do placu przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu. W obecności około tysiąca gości, wśród których będą m.in. biskupi, członkowie Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem oraz Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, przejdzie wzdłuż tablic pamiątkowych i ustawi znicz na jednej z nich. Papież będzie się przez chwilę modlił w ciszy.

Franciszek spotka się z kilkunastoma „Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata”, przedstawicielami rodzin oraz reprezentantami nieżyjących już osób, którzy z narażeniem życia pomagali Żydom. Obecny będzie m.in. ks. Stanisław Ruszała, proboszcz z Markowej, gdzie Józef i Wiktoria Ulma wraz z siedmiorgiem dzieci zostali zamordowani za pomoc ludności żydowskiej.

Reklama

Papieża powitają przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP bp Mieczysław Cisło oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

Rabin odczyta po hebrajsku Psalm 130 a następnie tę samą modlitwę odczyta jedna z osób uhonorowana tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Po zakończeniu wizyty w obozie Auschwitz II-Birkenau papież Franciszek ma wrócić na lądowisko, skąd helikopterem poleci do Krakowa.

Kształt wizyty w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau wynika z osobistej woli Ojca Świętego. Wyraźnie powiedział o tym podczas konferencji prasowej 26 czerwca na pokładzie samolotu, gdy wracał z Armenii. Jedno z pytań zadanych Ojcu Świętemu na pokładzie samolotu lecącego z Erywania do Rzymu dotyczyło jego milczącej obecności w kompleksie pomnikowym Cicernakaberd, poświęconym pamięci ofiar ludobójstwa Ormian w 1915 roku. Zastanawiano się, czy podobnie będzie 29 lipca w Auschwitz i Birkenau.

„Dwa lata temu uczyniłem to samo w Redipuglia dla uczczenia setnej rocznicy wojny. W milczeniu. Chciałbym udać się do Auschwitz, do tego miejsca grozy bez przemówień, bez wielu ludzi, tylko z kilkoma niezbędnymi, choć dziennikarze z pewnością tam będą. Ale bez pozdrawiania tego, czy tamtego. Sam, wejść i modlić się, aby Pan dał mi łaskę płaczu” – wyznał papież Franciszek.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 r. Kompleks obozowy składał się z trzech części. W 1940 r. utworzono obóz Auschwitz I (tzw. Stammlager - obóz macierzysty). Pierwszy transport więźniów dotarł tam 14 czerwca 1940 r. Składał się z 728 mężczyzn z więzienia w Tarnowie. Dwa lata później pierwszy transport więźniów przybył do Auschwitz II, czyli do Birkenau (Brzezinki). Masowe uśmiercanie Żydów rozpoczęto tu już w pierwszych miesiącach 1942 r. Auschwitz III stanowiło ok. 40 podobozów (Aussenlager), spośród których największy znajdował się w Monowicach (Monowitz).

W obozie Auschwitz-Birkenau w latach 1940-45 hitlerowcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, ale także ok. 75 tys. Polaków oraz tysiące Romów, jeńców sowieckich i przedstawicieli innych narodów.

Podziel się:

Oceń:

2016-07-28 14:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przemówienie Papieża na Wawelu

episkopat.pl

Przemówienie Papieża na Wawelu

Więcej ...

Jasna Góra: 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości

2024-06-16 14:53

Jasna Góra/Facebook

Pod hasłem „Trzeźwość jest Polską racją stanu” odbyła się na Jasnej Górze dwudniowa, 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości. Doroczne spotkanie to modlitwa o trzeźwość i odnowę moralną naszej Ojczyzny.

Więcej ...

Wadowice: 25-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy

2024-06-16 23:24

Archidiecezja Krakowska

Byśmy zawsze trzymali się - jak Dzieciątko Jezus - dłoni Maryi i żeby to trzymanie się Jej dłoni było centrum naszego życia, najważniejszym motywem naszego codziennego postępowania - niezależnie co się stanie, wracać do Matki i trzymać się Jej rąk ciągle na nowo - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach z okazji 25-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której dokonał papież Jan Paweł II.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...