Reklama

Polska

374. zebranie plenarne KEP

Artur Stelmasiak

Perspektywy duszpasterskie po Światowych Dniach Młodzieży i wizycie papieża Franciszka w Polsce, wnioski po obchodach 1050-lecia chrztu Polski inicjatywy pomocy związane z Rokiem Miłosierdzia i pomoc uchodźcom z Syrii należały do głównych tematów obrad biskupów. Podczas zakończonego dziś w Warszawie 374. Zebrania Plenarnego KEP omawiano też zbliżającą się Pielgrzymkę Narodową do Rzymu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak wykorzystać ŚDM?

Podsumowując ŚDM bp Grzegorz Ryś ocenił, że wydarzenie to było działaniem Bożym, które przyniosło wiele dobra, i któremu teraz należy pomóc wzrastać. Wśród darów, jakie przyniosły nam Światowe Dni Młodzieży wymienił przede wszystkim doświadczenie żywej wiary i powszechności Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odnosząc się do przypowieści o talentach bp Ryś wskazywał w rozmowie z KAI, że można coś zachować tylko wtedy, kiedy się to pomnaża. "Istnieje niebezpieczeństwo, że będziemy bez przerwy tylko oglądać zdjęcia z ŚDM. Wtedy zabiorą nam to, co nam się wydaje, że mamy" – przestrzegł.

Tym, co dostał Kościół w Polsce, zwłaszcza młodzi tutejsi katolicy, to doświadczenie wiary – "skupione na osobie Pana Jezusa, w modlitwie, w liturgii, słowie, sakramencie pokuty" – ocenił bp Ryś. Przypomniał, że podczas ŚDM były momenty, kiedy milion ludzi trwało w skupieniu i w absolutnej ciszy. "To jest pokazanie, że można się odważyć na taką propozycję dla młodzieży – nie mówić im o adoracji tylko ich zaprosić do adoracji".

Drugim wielkim darem lipcowego wydarzenia było doświadczenie powszechnego wymiaru Kościoła, stąd, zdaniem biskupa, obecna narracja naszego Kościoła powinna być uzupełniona o ten wymiar. "Ciągle mówimy o naszym, lokalnym Kościele ze wszystkimi jego atutami, tymczasem młodzi ucieszyli się tym, że wcale nie są na świecie jakąś samotną wyspą, tylko że mają wielu rówieśników, z którymi do tej pory utrzymują kontakt" – powiedział bp Ryś.

Cennym owocem spotkania młodzieży ze wszystkich kontynentów było też uświadomienie sobie przez młodych tego, że współtworzą Kościół, oraz, że jest to Kościół, który papież opisuje używając trzech słów: bliskość, towarzyszenie, włączanie. "Po ŚDM nikt nie będzie debatował czy ten model Kościoła działa, bo jest oczywiste, że tak" – podkreśla bp Ryś.

Zdaniem przewodniczącego Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji niezwykle istotne jest aby to, co przeżyli uczestnicy ŚDM "pracowało" w nich coraz mocniej a w efekcie – aby wyszli do swoich rówieśników i przyprowadzili ich do Kościoła.

Reklama

Biskupi mają świadomość, że musimy jak najszybciej podjąć temat kontynuacji Światowych Dni Młodzieży – powiedział KAI bp Damian Muskus. W swoim wystąpieniu do biskupów zwrócił uwagę na młodych, którzy poczuli się w Kościele jak w domu, poświęcili swój czas, siły, energię i potencjał, który okazał się naprawdę wielki.

Z kolei bp Artur Miziński podczas konferencji prasowej mówił, że teraz liczy się przede wszystkim to, by nie zaprzepaścić tego wielkiego daru. „Pierwsza refleksja, która się nasuwa, jest taka, że polska młodzież pragnie kontynuacji Światowych Dni Młodzieży zarówno w życiu osobistym, jak i wspólnotowym” – zaznaczył bp Miziński. Dlatego biskupi zachęcają duszpasterzy, aby wraz z młodzieżą rozeznawali w swoich parafiach i wspólnotach, w jaki sposób można to dzieło kontynuować

„Wszyscy jesteśmy zaproszeni do tego, aby nie czekać na jakieś odgórne decyzje, ale [wykorzystać] oddolne sugestie i inicjatywy, tak aby – jak uczył nas papież Franciszek - zejść z przysłowiowej kanapy i założyć buty, czyli kontynuować ten wielki zapał, który powstał na kanwie prawie trzyletnich przygotowań do Światowych Dni Młodzieży” – dodał sekretarz generalny KEP.

„Głęboko wierzymy, że wszystkie siły, które zostały wyzwolone podczas ŚDM – przy zaangażowaniu młodzieży, duszpasterzy, różnych grup i wolontariatu – będą wydawać błogosławione owoce” – podsumował bp Artur Miziński.

O tym, że młodzież zaangażowana w Dni w Diecezjach przed ŚDM jest nadzieją Kościoła i przyszłością Polski i nie może zostać odtrącone przez wspólnoty kościelne na swoim terenie mówił też ks. Grzegorz Suchodolski.

Ks. Suchodolski przypomniał, że Dni w Diecezjach, w których wzięło udział ok. 112 tys. pielgrzymów ze 135 krajów, poprzedził okres trzyletnich przygotowań, w które włączyło się ok. 41 tys. diecezjalnych wolontariuszy, ponad 1 mln uczestników spotkań formacyjnych oraz międzynarodowe wspólnoty, m.in. Chemin Neuf i Emmanuel.

Podziel się:

Oceń:

2016-10-05 21:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik Episkopatu: biskupi zachęcają do pielgrzymowania duchowego

Kamil Szyszka

Księża biskupi zachęcają do pielgrzymowania duchowego osoby, które z różnych przyczyn nie mogą uczestniczyć fizycznie w pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Więcej ...

Kto uderza w religię, uderza w człowieka

2024-06-11 13:33

Niedziela Ogólnopolska 24/2024, str. 17

Adobe Stock

Treści antychrześcijańskie sączą się niemal wszędzie. Jaka jest nasza postawa wobec tego zjawiska?

Więcej ...

Abp Gänswein: usunięcie z Watykanu było gorzkim osobistym doświadczeniem

2024-06-26 09:58

Włodzimierz Rędzioch

Arcybiskup Georg Gänswein postrzega swoją nominację na nuncjusza apostolskiego w krajach bałtyckich jako koniec swojego "wygnania". „Usunięcie z Watykanu przez papieża Franciszka było dla niego gorzkim osobistym doświadczeniem", powiedział były prywatny sekretarz papieża Benedykta XVI i emerytowany prefekt Domu Papieskiego niemieckiemu tygodnikowi "Die Tagespost" z Würzburga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?