Reklama

Polska

Komisja KEP ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów m.in. o nowej edycji Mszału Rzymskiego

Marek Kalisz

Nowa edycja Mszału Rzymskiego była przedmiotem prac Komisji KEP ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Spotkała się ona 7 i 8 listopada w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komisji przewodniczy biskup pomocniczy ze Świdnicy Adam Bałabuch. - W tej chwili tłumaczymy teksty dotyczące Mszy za zmarłych, powoli te prace zmierzają do końca, zostało nam jeszcze kilka działów do przetłumaczenia - poinformował KAI bp Bałabuch.

Prace nad tłumaczeniem nowego wydania Mszału Rzymskiego trwają od 2002 roku. Jak mówi bp Adam Bałabuch, przygotowanie nowej edycji Mszału jest czasochłonne, ponieważ wszystkie jego nowe tłumaczenia wymagają najpierw akceptacji Konferencji Episkopatu Polski, potem zaś watykańskiej kongregacji liturgicznej. Dotychczas nowe tłumaczenia otrzymały części stałe Mszy, formularze roku liturgicznego, a także teksty na uroczystości, święta i wspomnienia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas dzisiejszego spotkania dyskutowano także na uwagami do obrzędów sakramentu bierzmowania, które zdaniem Komisji powinny być odnowione. Bp Bałabuch podkreśla, że nie chodzi o zmianę tekstów liturgicznych, bo te pochodzą z watykańskich pontyfikałów i nie mogą być zmieniane przez poszczególne episkopaty, ale o modyfikację tłumaczeń tam, gdzie nie oddają ducha zawartego w oryginalnym tekście. Pomocniczy biskup świdnicki zauważa też, że trzeba doprecyzować również zapisy wprowadzenia do obrzędów sakramentu bierzmowania, ponieważ aktualne niejednoznacznie określają np. gest nałożenia rąk, bądź niedokładnie wyjaśniają istotę sakramentu.

Reklama

Przedmiotem prac była również dyskusja nad odnowieniem kalendarza liturgicznego dla polskich diecezji. W Watykanie złożono w tej sprawie odpowiednie dokumenty, w których postuluje się m.in., by diecezje miały możliwość włączania do kalendarza wspomnień dotyczących życia danego Kościoła lokalnego.

Innym z tematów było omówienie sposobu celebracji roku liturgicznego. - Rok liturgiczny to powtarzający się cykl, którzy przypomina nam całą historię zbawienia. Każdego roku odnawiamy tę historię zbawienia, ale zawsze pojawiają się jakieś nowe akcenty, chociażby w postaci hasła danego roku duszpasterskiego, które pomagają odnawiać nam naszą wiarę - powiedział bp Adam Bałabuch.

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wspomaga Konferencję Episkopatu Polski w odpowiedzialności za liturgię i duszpasterstwo liturgiczne zgodnie z zarządzeniami wydawanymi przez Stolicę Apostolską. Do jej zadań należy także m.in. opracowanie przekładów na język polski łacińskich tekstów liturgicznych, korekta wydanych już ksiąg liturgicznych pod względem ich poprawności językowej, układu treści, doboru czytań biblijnych, opracowywanie projektów dekretów i instrukcji odnoszących się do celebracji liturgii Mszy św., czy sakramentów.

Podziel się:

Oceń:

2016-11-08 18:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Miłość, wierność i jedność - list Episkopatu na XXII Dzień Życia Konsekrowanego

BOŻENA SZTAJNER

W historię Polski znacząco wpisała się działalność wspólnot zakonnych, a w nich wielu sióstr i braci, którzy nie szczędzili swych sił, by towarzyszyć tym, którzy walczyli o wolność naszego kraju - podkreśla w liście na XXII Światowy Dzień Życia Konsekrowanego bp Jacek Kiciński. Przewodniczący Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego wymienia trzy ważne elementy życia konsekrowanego: miłość, wierność i jedność.

Więcej ...

Polska remisuje z Francją w meczu piłkarskich mistrzostw Europy

2024-06-25 19:57

PAP/Leszek Szymański

Polska remisuje z Francją w meczu piłkarskich mistrzostw Europy. Bramkę z rzutu karnego zdobył Robert Lewandowski.

Więcej ...

Rozpoczyna się szkoła letnia Akademii Liderów

2024-06-26 09:34

Mat. prasowy

Wyjątkowo zaangażowana społecznie młodzież rozpoczyna właśnie 10-dniowe szkolenie w ramach Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. 31 wyjątkowych młodych społeczników (w wieku 16-20 lat) wyłonionych w ogólnopolskiej rekrutacji będzie uczyć się jak prowadzić własne projekty społeczne i stawać się prawdziwymi liderami zmian w swoich miejscowościach. I choć wielu badaczy mówi o pokoleniu Z jako o pokoleniu „nowych nihilistów”, są w Polsce młode osoby chcące brać odpowiedzialność za wspólne sprawy i pomagać osobom potrzebującym. I te osoby właśnie spotkały się na szkole letniej Akademii Liderów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?