Reklama

Turystyka

Altötting – serce Bawarii

Na uroczym alpejskim przedgórzu w Bawarii Północnej, pomiędzy Monachium, Pasawą i Salzburgiem, niedaleko jeziora Chiemsee, leży Altötting. Od ponad 1250 lat miasto jest religijnym centrum Bawarii, a od ponad 500 lat jest to najważniejsze miejsce pielgrzymek maryjnych w całym obszarze niemieckojęzycznym. Od czasu cudu w 1489 roku do Altötting pielgrzymowali liczni wierni - wielu książąt, cesarzy i królów Bawarii i Austrii, a nawet trzej papieże.

[ TEMATY ]

turystyka

Niemcy

www.altoetting.de

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Celem pielgrzymek jest „Czarna Madonna” znajdująca się w ośmiobocznej Kaplicy Łask. Kaplica położona jest na środku dużego placu Kapellplatz, cechującego się barokową zabudową. W jej wnętrzu, naprzeciwko bogato zdobionego ołtarza z gotyckim obrazem świętej Madonny, pochowano w srebrnych urnach serca bawarskich królów oraz książąt, w tym bawarskiego „Bajkowego Króla” - Ludwika II.

Altötting jest tętniącym życiem, międzynarodowym centrum pielgrzymkowym. Co roku w sierpniu odbywa się tu Międzynarodowe Forum Młodzieży. Od maja do października przybywają pielgrzymki, odprawiane są uroczyste nabożeństwa, a w sobotnie wieczory odbywają się procesje ze światłem. Okres Wielkanocy jest zawsze inauguracją sezonu pielgrzymkowego w Altötting, z imponującą liturgią od Niedzieli Palmowej do Wielkiego Poniedziałku, ze wspaniałymi koncertami i wydarzeniami kulturalnymi. Ważnymi momentami są również: początek miesiąca maryjnego, trzydniowe Zielone Świątki – na procesję Bożego Ciała i święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia tłumnie przybywają pielgrzymi z całego świata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ostatnimi laty, oprócz pielgrzymek rowerowych, pojawił się również trend indywidualnych pielgrzymek pieszych. Historyczne szlaki pielgrzymkowe przecinają region wzdłuż i wszerz. Najbardziej wyjątkową z nich jest Szlak Benedykta (Benediktweg). 250-kilometrowa pętla prowadzi przez miasta dzieciństwa i młodości emerytowanego papieża Benedykta XVI – przez najpiękniejsze podalpejskie krajobrazy południowowschodniej Górnej Bawarii.

Muzea w Altötting

Miłośnicy sztuki mogą odnaleźć w Altötting kilka prawdziwych „skarbów”. Do takich zalicza się z pewnością „Dom Papieża Benedykta XVI – skarbiec i muzeum pielgrzymkowe”, w którym znajduje się zapierający dech w piersiach klejnot i arcydzieło złotnictwa „Goldene Rössl” – figura z 1404 roku wykonana w paryskich warsztatach dworskich. Wystawiono tam również inne interesujące eksponaty, jak kielichy, klejnoty, przedmioty liturgiczne, monety i historyczne znaczki pielgrzymkowe.

Reklama

W Domu Dzieł Maryjnych w Altötting zaprezentowano „dioramowy pokaz dziedzictwa maryjnego w Altötting”. Przedstawia on ważne wydarzenia w ponad 525-letniej historii ruchu pielgrzymkowego w mieście. W 22 trójwymiarowych gablotach z ponad 5 000 figur, w większości ręcznie wykonanych, powstał plastyczny obraz pielgrzymki do Altötting.

Niecodziennym eksponatem jest na pewno cykloramiczny obraz o powierzchni 1200 m2 „Jerozolimska panorama Ukrzyżowania Chrystusa” z 1903 roku. Budynek-panorama w Altötting jest dzisiaj jednym z niewielu historycznych obiektów tego rodzaju w Europie i dlatego znalazł się pod ochroną UNESCO.

Przeczytaj więcej o obiekcie

„Świątynie Europy”

Europejskie sanktuaria maryjne były od zawsze połączone więzami przyjaźni. Miejsca dające otuchę, ozdrowienie i siłę miały niezwykłą moc przyciągania. To dotyczy w szczególności najważniejszych sanktuariów, które od dawien dawna były miejscami spotkań dla wierzących i poszukujących oraz realizowały, jeszcze długo przed stworzeniem Unii Europejskiej, bardzo ważną misję pojednania pomiędzy narodami Europy. Połączone nie tylko przez tożsame fundamenty wiary, ale również przez europejskie idee oraz licznie rozwinięte międzynarodowe przyjaźnie, stworzyły w 1996 roku, w dużym stopniu z inicjatywy Altötting, organizację „Świątynie Europy” - grupę roboczą sześciu najważniejszych w Europie miejsc pielgrzymkowych kultu maryjnego. Fatima (Portugalia), Lourdes (Francja), Loreto (Włochy), Częstochowa (Polska), Mariazell (Austria) i Altötting (Niemcy) mogły w 2016 roku pochwalić się 20 latami przyjaźni i owocnej współpracy. Znaczenie tych sanktuariów pokazuje wielki szacunek, jakiego doświadczyły od obu ostatnich europejskich papieży. Zarówno św. papież Jan Paweł II, jak i bawarski papież Benedykt XVI, byli orędownikami kultu maryjnego i podczas swoich pontyfikatów odwiedzili wszystkie sanktuaria należące do grupy „Świątyń Europy”.

Reklama

Nie bez powodu stare bawarskie przysłowie mówi: „od drzwi każdego domu prowadzi droga do Altötting”. Nieważne, czy z głębokiej wiary, czy ze sportowej ambicji, jedno jest dla wszystkich pielgrzymów wspólne: droga do Altötting i do „Świątyń Europy” jest sprawą serca. Altötting leży na drodze z Polski do Lourdes i Fatimy. Pobyt w Altötting opłaci się zawsze!

Adwent i Boże Narodzenie w Altötting
Najprzyjemniej spędzony czas w sercu Bawarii

„Cicha noc, święta noc…” – jarmark świąteczny w Altötting:

Altötting zaprasza na tradycyjny bożonarodzeniowy kiermasz we wspaniałym otoczeniu Kappelplatz. Uroczyście przystrojone centrum Altötting przy kubku grzanego wina i aromacie bożonarodzeniowych wypieków pozytywnie nastroi każdego zwiedzającego. Wśród pięknych wyrobów rękodzieła z łatwością można też znaleźć idealny prezent dla rodziny i przyjaciół. O świąteczny nastrój dbają zespoły muzyczne i chóry występujące na scenie, a także wizyta Świętego Mikołaja, który pojawia się codziennie o godzinie 17.00

Nieodłącznym elementem jarmarku jest obszerny program muzyczny z udziałem lokalnych i międzynarodowych chórów, śpiewaków i zespołów muzycznych. „Adwentowe śpiewy w alpejskim stylu“ w Altötting mogą pochwalić się już ponad 50-letnią tradycją. Tyrolski piosenkarz Oswald Sattler od dawien dawna zachwyca się niesamowitą publicznością, a „Wielki Koncert Adwentowy” w bazylice św. Anny z pewnością oczaruje każdego.

Dodatkowe informacje, terminarz i repertuar świąt w Altötting: ZOBACZ

Wydarzenia w Altötting

Wielki Tydzień i Wielkanoc z uroczystą liturgią

Reklama

Otwarcie sezonu pielgrzymkowego w Altötting: 1 maja

Zielone Świątki z przybyciem licznych pielgrzymek pieszych

Jarmark Hofdult rozpoczynający się zawsze w weekend po Zielonych Świątkach

Jarmark Klasztorny w lipcu

Wielka Procesja ze światłami: 14 września

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny: 15 sierpnia (punkt kulminacyjny sezonu pielgrzymkowego)

Jarmark bożonarodzeniowy: 3 tygodnie Adwentu z wieloma koncertami

Dodatkowe informacje oraz kalendarz wydarzeń w Altötting: ZOBACZ

www.altoetting.de

Śladami papieży w Altötting

Altötting zostało określone przez papieża Benedykta XVI jako „serce Bawarii i jedno z serc Europy”. Jego odwiedziny we wrześniu 2006 roku były wielkim wydarzeniem w historii miasta. O szczególnej więzi Ojca Świętego z sanktuarium przypominało wiele stacji utworzonych wokół placu Kappelplatz. Głowa Kościoła katolickiego pisała: „Miałem szczęście urodzić się całkiem blisko Altötting. Wspólne pielgrzymki do sanktuarium z moimi rodzicami i rodzeństwem należą do moich najwcześniejszych i najpiękniejszych wspomnień…”. Utworzony w 2005 (rok wyboru papieża Benedykta) szlak „Benediktweg” łączy miejsca dzieciństwa i młodości Josepha Ratzingera. Szlak rowerowy rozpoczyna się przy „Papieskiej Lipie” w Altötting i prowadzi przez najpiękniejsze podalpejskie krajobrazy południowowschodniej Górnej Bawarii. Odwiedziny ojczyzny w 2006 nie były pierwszą wizytą papieską w Altötting. Już w 1782 roku przebywał tutaj papież Pius VI, podczas swojej podróży z Wiednia do Monachium i nocował na plebanii przy miejscowej kolegiacie. Prawie 200 lat później „bawarskie miejsce łaski” było głównym punktem podróży do Niemiec papieża Jana Pawła II. Posadzona przez niego „Papieska Lipa” przy placu Bruder-Konrad-Platz przypomina o odwiedzinach wybitnego papieża z Polski w listopadzie 1980 roku. Również na fasadzie budynku Kongregationssaal, figury naturalnej wielkości, przypominają o wizytach świętego papieża Jana Pawła II i papieża Benedykta XVI.

Reklama

Więcej informacji: ZOBACZ

Wycieczka objazdowa wokół południowej Bawarii

Podróż rozpoczyna się w Monachium, stolicy niemieckiego kraju związkowego Bawaria. Monachium leży na brzegu Izary, na północ od Alp Bawarskich. Następnym celem jest Altötting, duchowe centrum Bawarii. Od 500 lat niezliczone rzesze wiernych pielgrzymują do Czarnej Madonny, znajdującej się w tutejszej Kaplicy Łask na placu Kapellplatz.

Kolejnym punktem wycieczki jest „miasto Mozarta” - Salzburg w Austrii, oddalone jedynie ok. 1h drogi samochodem od Altötting. Ostatnia propozycja to wizyta w Oberammergau (ok. 2.5h drogi samochodem). Miasteczko jest znane ze wspaniałych misteriów pasyjnych, które odbywają się co 10 lat (następne w 2020 roku).

Więcej informacji:
Informacja turystyczna w Altötting
Tel. +49 8671/506219
Fax + 49 8671/ 506254
E-Mail: touristinfo@altoetting.de
www.altoetting.de

2017-09-01 14:39

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chowają się po puszczy

Niedziela Ogólnopolska 27/2020, str. 48-49

[ TEMATY ]

turystyka

Wojciech Dudkiewicz

Dworek myśliwski stanowił kiedyś część carskiej rezydencji

Dworek myśliwski stanowił kiedyś część carskiej rezydencji

Tak smutnego weekendu majowego w Białowieży dawno nie było. Może teraz, na początku lata, w turystyce nastąpi odbicie od dna...

Pusto, chłodno, mokro. Tak było w czasie tegorocznego, krótszego niż zwykle, długiego majowego weekendu. Mało kto myślał o wypoczynku, wojażach – wszyscy raczej chowali się w domach i... pod maseczkami. Obowiązywały przepisy epidemiologiczne. W Białowieży w maju nawet stali bywalcy nie dopisali. Hotele i restauracje były zamknięte.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-04-25 11:34

[ TEMATY ]

Lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Karol Porwich/Niedziela

Zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej, tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską to nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 93 pozycje. Kolejnym wpisem do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został natomiast konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych.

Na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego zostały wpisane:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję