Reklama

Święci i błogosławieni

Wilamowice: pierwsze sanktuarium św. abp. Józefa Bilczewskiego

WIKIPEDIA

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 7. rocznicę kanonizacji abp. Józefa Bilczewskiego kościół parafialny w Wilamowicach, miejscu urodzenia świętego, otrzymał tytuł sanktuarium. Uroczyście ogłosił to 23 października ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Tadeusz Rakoczy podczas Mszy św. z udziałem m.in. bp. Mariana Buczka, ordynariusza diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie, licznych księży, a także przedstawicieli rodziny wyniesionego na ołtarze metropolity lwowskiego.


W świątyni od kilku lat rozwija się intensywnie kult pochodzącego z Wilamowic świętego. Przed liturgią modlono się w miejscu, gdzie niegdyś stał dom rodzinny św. Józefa Bilczewskiego. Stamtąd procesyjnie, niosąc relikwie arcybiskupa i odmawiając Różaniec, uczestnicy uroczystości przeszli do kościoła Przenajświętszej Trójcy. Tu odczytano dekret ordynariusza ogłaszający tę świątynię sanktuarium św. abp. Józefa Bilczewskiego.


W homilii bp Rakoczy podkreślił, że zgromadzeni dziś podczas uroczystości wierni wierzą, że św. Józef Bilczewski, któremu za życia tak bliska była parafia i mieszkańcy Wilamowic, „patrzy na nas z nieba i wstawia się z nami u Boga. „Jakże mogłoby być inaczej skoro święci są nam dani ku pomocy i obronie” – dodawał biskup i podkreślał, że dzięki wprowadzonym relikwiom święty arcybiskup będzie obecny duchowo i materialnie. „Niech to sanktuarium stanie się miejscem gorącej modlitwy do Boga za wstawiennictwem św. Józefa Bilczewskiego. Niech wyprasza on potrzebne łaski tym, którzy będą tu przybywać z różnych miejsc naszej ojczyzny, ale także Ukrainy i innych państw” – podkreślał kaznodzieja.


Proboszcz parafii ks. prałat Michał Boguta przyznaje, że w kaplicy kościelnej przed obrazem świętego codziennie modli się wiele osób, a w ciągu roku przybywa tu kilkadziesiąt pielgrzymek zorganizowanych i indywidualnych. „To oni szerzą kult świętego w swych miejscowościach. Świadczą o tym często pisane prośby i podziękowania za doznane łaski za wstawiennictwem św. Józefa Bilczewskiego” – mówił kapłan w rozmowie z KAI.


W wilamowickiej świątyni w każdą środę podczas porannej Eucharystii przez wstawiennictwo świętego zanoszone są prośby, składane w kaplicy lub przysyłane w listach lub e-mailach. Zdarzają się podziękowania za wysłuchane modlitwy”. Liturgia kończy się ucałowaniem relikwii św. Józefa Bilczewskiego. Duchowny przyznaje, że zdarzają się autentyczne uzdrowienia.


Podczas uroczystości ogłoszenia sanktuarium wprowadzone zostały otrzymane od arcybiskupa Lwowa, Mieczysława Mokrzyckiego relikwie świętego. W kunsztownym relikwiarzu zamknięty zostanie fragment kości przedramienia św. Józefa Bilczewskiego. Po Mszy duchowni uroczyście wnieśli i ucałowali relikwie do kaplicy ku czci świętego.


Józef Bilczewski urodził się 26 kwietnia 1860 r. w Wilamowicach koło Bielska-Białej. Zamiast medycyny wybrał krakowskie seminarium duchowne i czteroletnie studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. 6 lipca 1884 r. został wyświęcony na kapłana w Krakowie przez kard. Albina Dunajewskiego. Studiował w Wiedniu, Rzymie oraz Paryżu. W 1891 r. został profesorem teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, piastując przez pewien okres funkcję dziekana fakultetu teologicznego, a także rektora Uniwersytetu. 17 grudnia 1900 r. papież Leon XIII mianował go arcybiskupem lwowskim obrządku łacińskiego.

Arcybiskup zmarł 20 marca 1923 r. Beatyfikował go w 2001 r. Jan Paweł II. Kanonizacji dokonał 23 października 2005 r. w Rzymie Benedykt XVI. Datę kanonizacji wyznaczył jeszcze Jan Paweł II, który podobnie jak przyszły metropolita lwowski był wychowankiem wadowickiego gimnazjum.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-10-24 10:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Małżonkowie dla / za kapłanów

Sanktuarium w Mzykach

Archiwum Sanktuarium

Sanktuarium w Mzykach

Nie byłoby naszego małżeństwa bez kapłaństwa. Co prawda, to narzeczeni udzielają sobie nawzajem sakramentu małżeństwa przeobrażając się w męża i żonę, ale przecież warunkiem koniecznym zaistnienia tego sakramentu jest posługa kapłana.

Więcej ...

Lednica i Festiwal Życia w Kokotku – dwa największe w Polsce wydarzenia katolickie dla młodzieży łączą siły

2024-05-08 14:25

Episkopat News

„Wracaj do domu” - to wspólne hasło, które towarzyszyć będzie dwom największym wydarzeniom katolickim organizowanym dla młodzieży w Polsce - Spotkaniu Lednica 2000 oraz Festiwalowi Życia w Kokotku. Dom to nie tylko ściany ale i relacje. To właśnie odkrywanie i budowanie relacji oraz doświadczanie Kościoła, jako domu, do którego można wracać - będzie tematem spotkań zaplanowanych 1 czerwca oraz od 8 do 14 lipca br. O idei i szczegółach programu tegorocznej „Lednicy” mówili uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Sekretariacie KEP w Warszawie.

Więcej ...

Europa ojczyzn, a nie Europa bez ojczyzn

2024-05-09 10:36

Magdalena Pijewska

Od 20 lat Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Z perspektywy tych dwóch dekad z całą odpowiedzialnością można postawić tezę, że dzisiejsza Wspólnota nie jest tą samą, do której wstępowaliśmy 1 maja 2004 r.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Kościół

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku