Reklama

Polska

Abp Jędraszewski w Fatimie: Polska chce być wierna Chrystusowi i Jego Matce

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Pragniemy, aby Polska była zawsze wierna Chrystusowi, Odkupicielowi człowieka i Jego Przenajświętszej Matce – mówił w niedzielę w Fatimie abp Marek Jędraszewski w przemówieniu skierowanym do Polaków uczestniczących w uroczystym przekazaniu monstrancji fatimskiej do portugalskiego sanktuarium. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św., podczas której wotum narodu polskiego zostało ofiarowane opiekunom sanktuarium w Fatimie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Bijące na cztery strony świata dzwony bazyliki Matki Najświętszej w Fatimie dzisiaj przywołały nas, Polaków, z różnych stron naszego kraju, a nawet spoza jego granic, abyśmy oddali cześć Chrystusowi Panu właśnie tutaj, na tym świętym miejscu” – mówił abp Jędraszewski w pozdrowieniu skierowanym do wiernych zgromadzonych na placu przed świątynią. „Równocześnie te tak czysto i donośnie brzmiące dzwony z ogromną mocą przekazują nam orędzie, które stąd, z Fatimy, rozeszło się na cały świat: orędzie wzywające do nawrócenia, do pokuty, do różańcowej modlitwy o pokój dla świata i za grzeszników, którym grozi wieczne potępienie” – podkreślił.

Hierarcha stwierdził, że w biciu tych fatimskich dzwonów zawarty jest ton „przejmującej przestrogi”. Przypomniał, że w 1917 roku i później zlekceważono orędzie Najświętszej Maryi Panny. „Następstwem tej duchowej głuchoty ze strony bardzo wielu ludzi był wybuch drugiej wojny światowej oraz rozlewająca się z Rosji na cały świat fala ateizmu, która okrucieństwem swych prześladowań skierowanych przeciwko świętemu, katolickiemu i apostolskiemu Kościołowi dotknęła miliony jego wiernych synów i córek” – wyjaśniał, dodając, że dotknęła ona także samego Jana Pawła II, który stał się ofiarą zamachu w dniu 13 maja 1981 roku. „To wszystko sprawiło, że – jak pisał on w liście apostolskim „Tertio millennio adveniente” – wiek dwudziesty stał się na powrót wiekiem męczenników” – zauważył metropolita krakowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Jędraszewski podkreślał, że prześladowaniom i ateistycznej przemocy naród polski przeciwstawiał swoją miłość do Matki Najświętszej, która wyraża się poprzez modlitwę różańcową i ponawiane co jakiś czas akty zawierzenia się Jej opiece.

„Chcemy być wierni podjętym zobowiązaniom. Pragniemy je do końca wypełnić. Dlatego trwamy na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem” – deklarował mówca. Potwierdzeniem tego pragnienia jest dar narodu polskiego dla Fatimy: monstrancja w kształcie Matki Bożej - Niewiasty Eucharystii.

Reklama

Arcybiskup krakowski przypomniał, że przed monstrancją fatimską modlili się ostatnio Polacy w 99 różnych miejscowości, a Fatima staje się setnym miejscem, do którego ona przybywa – w setną rocznicę objawień fatimskich. „Noszona tutaj podczas procesji eucharystycznych niech mówi ona wszystkim, że z tak dalekiej od Polski Fatimy dobiega do naszego kraju donośny głos dzwonów wzywający nas do nawrócenia, pokuty i modlitwy” – mówił. Podkreślił, że ten głos jest w naszej ojczyźnie słyszany i rozumiany, i że Polacy bardzo pragną, aby „Polonia sit semper fidelis” (Polska była zawsze wierna) Chrystusowi, Odkupicielowi człowieka i Jego Przenajświętszej Matce.

W uroczystości uczestniczyli pielgrzymi z archidiecezji krakowskiej i innych stron Polski oraz zagranicy. Wśród nich są m.in. prowincjał pallotynów ks. Zenon Hanas SAC, kustosz sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem i inicjator daru ks. Marian Mucha SAC, oraz fundatorzy monstrancji. Jest to wotum wdzięczności narodu polskiego w stulecie objawień Matki Bożej i dwudziestolecie wizyty św. Jana Pawła II w Zakopanem.

Podziel się:

Oceń:

2017-09-24 17:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: Trzeba umieć wybierać wbrew światu, który proponuje zepsute skarby

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył uroczystościom 330-lecia parafii i 250-lecia budowy kościoła św. Marcina w Podwilku koło Jabłonki w Małopolsce.

Więcej ...

Panie, przymnóż nam wiary

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 9, 18-26.

Więcej ...

Kielce: Ulicami miasta przeszedł Marsz Milczenia

2024-07-07 19:14

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Od Mszy św. w bazylice katedralnej rozpoczęły się dzisiejsze uroczystości obchodów 81. rocznicy Rzezi Wołyńskiej, na które złożył się Eucharystia, Marsz Milczenia i spotkanie na cmentarzu. Upamiętnienie po raz 12. zorganizowały kieleckie organizacje i środowiska patriotyczne.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Panie, daj mi serce wrażliwe do słuchania i ręce gotowe...

Wiara

Panie, daj mi serce wrażliwe do słuchania i ręce gotowe...

Rozważania na niedzielę: Czarna Madonna z Dublina

Wiara

Rozważania na niedzielę: Czarna Madonna z Dublina

Choć doniósł na niego brat, ten nie zaprzestał swojej...

Święci i błogosławieni

Choć doniósł na niego brat, ten nie zaprzestał swojej...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Kościół

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....