Reklama

Polska

X Forum Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Akcja Katolicka to nie jest ruch, którego celem są przewroty polityczne czy społeczne, a które nieraz próbuje się tak czy inaczej nakładać na jej działanie - mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, 24 listopada podczas spotkania z uczestnikami X Forum Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, które odbyło się w Auli Instytutu Teologicznego im. Najświętszej Maryi Panny Stolicy Mądrości w Częstochowie.

Metropolita Częstochowski podkreślił, że w działalności Akcji Katolickiej bardzo ważna jest obecność w Kościele i więź z Chrystusem. – To jest nasza siła, to jest nasza podstawowa forma spotkania. Najpierw z Chrystusem i w Chrystusie, a dopiero później pomiędzy sobą, to jest prawdziwy Kościół – mówił abp Depo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– W imieniu Jezusa mamy poprzez przemianę siebie samych zmieniać świat, aby był bardziej Boży i bardziej ludzki – kontynuował abp Depo.

Metropolita Częstochowski przypomniał, że „to co się dzieje dziś w świecie, ma prawo nas niepokoić”. – My się tego nie możemy przestraszyć, niezależnie od tego, z której strony przychodzi zagrożenie – mówił abp Depo.

Reklama

Hierarcha przypomniał, że zadaniem Akcji Katolickiej jest to, aby będąc w Kościele, była „pewną siłą przemieniającą świat i siłą, która również jest dla siebie nawzajem umocnieniem”. - Mamy być odważnymi świadkami obecności Chrystusa w świecie, a Akcja Katolicka ma nam w tym pomóc, abyśmy byli nie tymi, którzy się wycofują z tematów, które są ważne w naszym życiu, a takim jest choćby sprawa obrony życia – apelował Metropolita Częstochowski.

Podczas Forum, które odbyło się na temat „Być solą ziemi. Akcja Katolicka w służbie apostolstwu”, jego uczestnicy wysłuchali również wykładów dr. Artura Dąbrowskiego, nowego prezesa Akcji Katolickiej w archidiecezji, ks. dr. hab. Mariana Dudy, dyrektora Instytutu Teologicznego, który podjął temat dzielenia się wiarą jako podstawowego obowiązku chrześcijan w życiu społecznym i indywidualnym, mgr teologii Krystyny Pilarczyk, która przybliżyła historię Soboru Watykańskiego II, oraz ks. Jarosława Sroki, asystenta kościelnego Akcji Katolickiej, który przedstawił zadania Akcji Katolickiej w Roku Wiary.

– Jesteśmy tymi, którzy niosą innym Ewangelię, pełnimy misję Kościoła wynikającą z sakramentu chrztu i bierzmowania. Niniejszą odpowiedzialność za świat jako Akcja Katolicka i inni członkowie Ludu Bożego realizujemy na mocy dwóch sakramentów, chrztu i bierzmowania. – mówił dr Artur Dąbrowski.

Prezes Akcji Katolickiej podkreślił, że „ważne jest, aby ludzie w świecie poczuli się odpowiedzialni za Kościół, aby wiedzieli, że są Kościołem”. – Jako ludzie świeccy jesteśmy wezwani do tego, aby „sól ziemi” wsypać w życie społeczne, polityczne, gospodarcze, kulturalne i medialne – mówił Artur Dąbrowski.

Reklama

Natomiast ks. Marian Duda podkreślił, że „za mało mówimy i rozmawiamy o Bogu”. – Jest takie piękne stwierdzenie o św. Dominiku, że on tylko rozmawiał z Bogiem albo o Bogu. Myślę, że to jest do spopularyzowania w naszym życiu chrześcijańskim, w dzieleniu się wiarą, aby rozmawiać z Bogiem i o Bogu – mówił ks. Duda.

Prelegent zauważył, że „rozmawiamy o wszystkim, a zapominamy o sprawach wiary”.

Akcja Katolicka w Polsce została powołana już w 1930 r. Biskup Teodor Kubina – pierwszy biskup diecezji częstochowskiej – był jej gorącym propagatorem. Ten pierwszy okres tworzenia Akcji Katolickiej w diecezji przerwała II wojna światowa. Po wojnie władze komunistyczne nie pozwalały na zakładanie stowarzyszeń katolickich.

W 1993 r. Ojciec Święty Jan Paweł II wezwał biskupów polskich przebywających z wizytą „ad limina Apostolorum” do reaktywowania Akcji Katolickiej w Polsce. Rozpoczęto prace nad reaktywacją Akcji Katolickiej i opracowywaniem statutu, która ostatecznie nastąpiła 3 maja 1995 r. na Jasnej Górze.

Już 3 maja 1995 r. abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, powołał Akcję Katolicką w archidiecezji częstochowskiej. Pierwszym asystentem kościelnym został mianowany ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Przy „Niedzieli” reaktywowany został specjalny dodatek dla Akcji Katolickiej „Czyn Katolicki”, a w kolejnych latach w studio radiowym „Niedzieli” nadawana była audycja poświęcona Akcji Katolickiej „Czyn katolicki na falach eteru”.

W dniu 13 czerwca 2004 r. abp Stanisław Nowak ogłosił patronami Akcji Katolickiej archidiecezji częstochowskiej błogosławionych ks. Maksymiliana Binkiewicza, ks. Ludwika Rocha Gietyngiera i bł. s. Marie Kanutę Chrobot, nazaretankę.

Aktualnie Akcja Katolicki archidiecezji częstochowskiej liczy blisko 100 Parafialnych Oddziałów i ponad 1000 członków.

Podziel się:

Oceń:

2012-11-24 19:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bądźmy tymi, którzy stają po stronie braci

Piotr Bendkowski

W pierwszą sobotę miesiąca, 2 czerwca, blisko 40 osób włączyło się do modlitwy w intencji obrony życia w Częstochowie w ramach tzw. Nowenny Częstochowskiej.

Więcej ...

Ks. R. Kurowski: co oznaczałby wybór papieża z Azji dla tutejszych chrześcijan?

2025-05-06 10:17
Stephen Chow Sau-yan, biskup Hongkongu w drodze na kongregację

PAP/EPA

Stephen Chow Sau-yan, biskup Hongkongu w drodze na kongregację

„Wybór papieża z Azji dałby potężny zastrzyk dla chrześcijan i katolików żyjących na tym kontynencie, co by jednocześnie uszczęśliwiło niektóre azjatyckie kraje, ale niekoniecznie wszystkie” - powiedział ks. Remigiusz Kurowski. Pallotyn, filozof i poeta od 2012 r. prowadzący duszpasterstwo wspólnoty francuskiej w Hongkongu w rozmowie z KAI podkreślił, że papież przede wszystkim powinien być gwarantem jedności Kościoła: "Tak jak Pan Jezus mówił do Piotra i apostołów, aby byli jednością i nią promieniowali. Musi być papieżem, który będzie jednoczył. Nie ważne, czy będzie to Azjata. Afrykańczyk, Europejczyk, czy Amerykanin".

Więcej ...

Portugalia: nowy rekord - 55 meczetów w całym kraju

2025-05-06 22:24

PackShot/Fotolia.com

Na terenie Portugalii działa rekordowa liczba meczetów - co najmniej 55, wynika z najnowszych statystyk władz tego kraju. Większość z muzułmańskich świątyń działa na terenie stolicy kraju, Lizbony, bądź na jej przedmieściach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Wiara

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Kościół

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...