Reklama

Zdrowie

Światowy Dzień Walki z AIDS

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zakażenie HIV jest w Polsce coraz mniej wynikiem dożylnego stosowania narkotyków, a coraz częściej efektem ryzykownych zachowań seksualnych – donosi Krajowe Centrum ds. AIDS przed 1 grudnia, obchodzonym jako Światowy Dzień AIDS.

O sytuacji dotyczącej osób zakażonych HIV i chorych na AIDS poinformowano na konferencji prasowej Krajowego Centrum ds. AIDS, która odbyła się 28 listopada w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH, liczba zdiagnozowanych w Polsce zakażeń HIV to blisko 16 tys., ale z wirusem żyje 30-35 tys. osób. Oznacza to, że połowa osób zakażonych o tym nie wie.

W 2011 r. odnotowano w Polsce 992 nowe zakażenia HIV, z czego zdecydowana większość (808) to mężczyźni. W 228 przypadkach prawdopodobną drogą transmisji wirusa były kontakty homoseksualne między mężczyznami (23% zgłoszonych przypadków), w 70 kontakty heteroseksualne, a w 45 przypadkach - stosowanie środków odurzających w iniekcjach. Jednak aż w 645 przypadków (65%) brak było danych o prawdopodobnej drodze zakażenia.

Najwięcej przypadków zakażeń pojawiło się w województwie mazowieckim (240, 24%), śląskim i dolnośląskim (po 13%).

Reklama

Liczba badań na obecność HIV w Polsce systematycznie wzrasta, ale wciąż wiele osób nie odnosi ryzyka zakażenia HIV do siebie i nie myśli o wykonaniu testu. Tymczasem wczesne wykrycie zakażenia daje szansę na szybkie rozpoczęcie terapii, która przyczynia się nie tylko do poprawy jakości życia, ale także pozwala żyć dłużej.

Test na HIV to „test na odpowiedzialność” – za siebie i za swoich bliskich – wyjaśnia Krajowe Centrum ds. AIDS. Dlatego, z okazji obchodzonego 1 grudnia Światowego Dnia AIDS, agenda ministerstwa zdrowia apeluje, by Polacy decydowali się poddać testowi na obecność wirusa HIV. Taki test – anonimowo i bezpłatnie - można wykonać w jednym z 31 istniejących w całym kraju punktów konsultacyjno-diagnostycznych – wyjaśniała Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

Według Centrum, w pierwszych latach epidemii w Polsce główną drogę rozpowszechniania się zakażeń HIV stanowiło stosowanie dożylnych środków psychoaktywnych. Od 2001 r. nastąpiła zmiana tego trendu: zakażenie jest bowiem coraz częściej wynikiem ryzykownych zachowań seksualnych, szczególnie wśród osób w wieku 20-29 lat (36%). Ten stan jest odzwierciedleniem trendu światowego.

Reklama

Pracujący od wielu lat na rzecz osób zakażonych HIV i chorych na AIDS ks. Arkadiusz Nowak, prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej ubolewał, że Polacy mają wciąż małą wiedzę na temat HIV, którą zastępują stereotypy i błędne przekonania. Np. aż 25% Polaków uważa, że można zakazić się HIV, spożywając wspólne posiłki z osobą chorą na AIDS; aż 22% jest przekonanych, że osoba zakażona HIV i pracująca z innymi, nie powinna móc kontynuować swojej pracy. Z kolei 49% badanych uznaje, że można zakazić się HIV, używając publicznych toalet, a aż 17% – że wierność jednemu partnerowi nie oznacza, że można uniknąć zakażenia HIV.

Ks. Nowak zaapelował zatem o „powrót do źródeł” w upowszechnianiu wiedzy na temat profilaktyki HIV/AIDS. – Nie możemy tego bagatelizować, bo odbije się to naprawdę ostrą czkawką za kilkanaście lat. To, że mamy większą dostępność do leczenia, dotyczy osób chorych, a tu chodzi o podstawową wiedzę osób zdrowych o tym, jak można uniknąć zakażenia HIV, jak zmniejszyć ryzyko tego zakażenia i kiedy wykonać badania – wyjaśniał.

Na całym świecie w 2011 r. było 34 mln osób żyjących z HIV. Najbardziej dotkniętym epidemią obszarem pozostaje Afryka Subsaharyjska. W tymże roku z powodu AIDS na świecie zmarło 1,7 mln osób, HIV zakaziło się 2,5 mln.

Podziel się:

Oceń:

2012-11-29 13:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Mozambik: Papież dotknie bolesnego problemu AIDS

typographyimages/pixabay.com

Papieska wizyta w Mozambiku zwróci uwagę na jeden z najdotkliwszych problemów tego kraju, a mianowicie na epidemię AIDS. Będzie też świadectwem obecności Kościoła pośród osób dotkniętych tą chorobą.

Więcej ...

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy czuję się Jego uczniem?

2025-07-01 20:39

Adobe Stock

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytania: Czy czuję się Jego uczniem? Czy jestem uczniem Jezusa w moim środowisku życia (w rodzinie, wspólnocie, w pracy…)? Czy wierzę, że tam, gdzie żyję i pracuję, jestem „posłany” przez Jezusa? W kapłaństwie, w rodzinie, w szkole, w pracy, w ośrodku wakacyjnym?

Więcej ...

Na Plac Zbawiciela w Warszawie powróci tęcza. Koszt? 700 tys. złotych

2025-07-06 21:56

Artur Stelmasiak

Na Plac Zbawiciela w Warszawie ma powrócić tęcza, która nieco ponad 10 lat temu wzbudzała liczne kontrowersje - była siedmiokrotnie podpalana, a ówczesne władze stolicy za każdym razem naprawiały instalację, która doczekała się nawet ochrony. Nowa tęcza to jeden z projektów wybranych przez mieszkańców w głosowaniu w budżecie obywatelskim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Proboszczem parafii, gdzie będzie wypoczywał papież...

Leon XIV

Proboszczem parafii, gdzie będzie wypoczywał papież...

Jezu, spójrz dziś w moje oczy!

Wiara

Jezu, spójrz dziś w moje oczy!

Toruń: Około 10 tysięcy osób przeszło w Marszu...

Wiadomości

Toruń: Około 10 tysięcy osób przeszło w Marszu...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...