Reklama

Niedziela Małopolska

Kalwaria Zebrzydowska: rozpoczęły się obchody odpustu Wielkiego Tygodnia

br. Albert Mocarski OFM BRN

Poświęceniem palm pod Kaplicą św. Rafała oraz uroczystą procesją i Mszą św. w bazylice Matki Bożej Anielskiej rozpoczęły się w Kalwarii Zebrzydowskiej obchody największego odpustu Wielkiego Tygodnia w Polsce. W sanktuarium pasyjno-maryjnym zgromadziły się tłumy czcicieli Męki Pańskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się od poświęcenia palm przy Kaplicy św. Rafała. Następnie procesja z palmami przeszła przez Plac Rajski do bazyliki Matki Bożej Anielskiej, gdzie kustosz sanktuarium o. Konrad Cholewa OFM przewodniczył Mszy św.

W homilii franciszkanin podkreślał, że Niedziela Męki Pańskiej rozpoczyna wspomnienie wydarzeń z historii zbawienia, które przemieniły cały świat i nadały sens ludzkiemu życiu. Wskazał, że wydarzenia te skłaniają do refleksji nad ludzką wiernością Chrystusowi, Kościołowi i Krzyżowi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po południu w kalwaryjskim sanktuarium rozpocznie się Chwalebne Misterium Męki Pańskiej. Wierni zobaczą sceny wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy i wypędzenia przekupniów. W Wielką Środę będą uczestniczyli w „Uczcie u Szymona” oraz obserwowali „Zdradę Judasza”.

Reklama

W Wielki Czwartek po Gorzkich Żalach odbywa się Mandatum – „Umycie nóg Apostołom” oraz procesja pasyjna do Pałacu Kajfasza, gdzie pielgrzymi są świadkami wieczornego sądu „U Kajfasza”. Tego dnia odbywa się również Msza św. w Wieczerniku oraz adoracja Najświętszego Sakramentu w Piwnicy Pana Jezusa. Wieczorem – Msza św. Wieczerzy Pańskiej na Placu Rajskim przed bazyliką.

Wielki Piątek to najważniejszy dzień odpustu. Od wczesnych godzin porannych w Drodze Krzyżowej uczestniczą wówczas tysiące pielgrzymów. Tego dnia kazanie podczas tzw. Dekretu u Piłata wygłasza metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Jest to zwyczaj wprowadzony przez kard. Franciszka Macharskiego i kontynuowany przez jego następców. Po zakończeniu Drogi Krzyżowej, Liturgii Wielkiego Piątku przy kościele Ukrzyżowania przewodniczyć będzie bp Jan Szkodoń. Aż do rezurekcji trwać będzie adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pana Jezusa. Rezurekcyjnej procesji z Grobu Pana Jezusa do bazyliki oraz porannej Mszy św. w Wielkanoc również będzie przewodniczył bp Szkodoń.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej połączone z misteriami po raz pierwszy zostało tu odprawione około 1608 roku. Pierwszy scenariusz misteriów ukazał się drukiem w 1618 roku w Krakowie. Odbywały się one nawet w okresie zaborów, przetrwały epokę realnego socjalizmu, traktowane wtedy jako zabytek i rodzaj folklorystycznego widowiska. Po II wojnie światowej o. Augustyn Chadam OFM dokonał odnowy kalwaryjskich misteriów. Do dziś są one odgrywane według jego scenariusza.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z najważniejszych ośrodków kultu pasyjno-maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII w. rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie.

Podziel się:

Oceń:

2018-03-25 12:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czas dla rodziny w Kalwarii

Procesja ofiarna w Kalwarii Zebrzydowskiej

Robert Karp

Procesja ofiarna w Kalwarii Zebrzydowskiej

– Rodzinny dom stanowi wspólnotę niepowtarzalnej szansy uczenia się człowieczeństwa.

Więcej ...

Niesamowita święta Rita

Karol Porwich/Niedziela

22 maja 1628 r. jest dniem wyjątkowo gorącym. W niewielkim kościele wypełnionym pielgrzymami robi się duszno, wręcz nie do wytrzymania, właśnie w chwili, gdy odczytywany jest dekret papieski gloryfikujący świętą. Niespodziewanie zmarła otwiera oczy i kieruje je w stronę wiernych... Zapada absolutna cisza

Więcej ...

COMECE o przekształceniu kościoła w meczet w Turcji: cios dla dialogu międzyreligijnego

2024-05-23 20:39

Adobe Stock

Kolejnym poważnym ciosem dla dialogu międzyreligijnego nazwała Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) niedawne przekształcenie w meczet byłego kościoła Najświętszego Zbawiciela na Chorze w Stambule. Sekretarz generalny COMECE ks. Manuel Barrios Prieto oświadczył, że decyzja władz Turcji „stanowi kolejny krok w kierunku osłabienia historycznych korzeni obecności chrześcijan w tym kraju” i „utrudni współżycie religijne” wśród jego mieszkańców. „W rezultacie, wszelkie inicjatywy dotyczące dialogu międzyreligijnego, które są promowane przez władze kraju, nieuchronnie stracą na wiarygodności” - stwierdził hiszpański duchowny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Wiadomości

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Warszawa: Zofia Czekalska

Wiadomości

Warszawa: Zofia Czekalska "Sosenka" spoczęła na...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania