Reklama

Wiadomości

Orzeł Jana Karskiego leci do nagrodzonych już po raz dziewiętnasty…

Orzeł Jana Karskiego

Towarzystwo Jana Karskiego

Orzeł Jana Karskiego

Nagroda Orła Jana Karskiego honoruje Muzeum Bojowników Getta i generała Władysława Andersa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tegorocznej edycji, przeznawanej od 2000 Nagrody Orła Jana Karskiego, jedynej ustanowionej przezeń za życia i tylko w swoim imieniu, podjęte zostały decyzje dotyczące edycji 2018 roku. Obie tegoroczne nagrody posiadają swój kontekst związany z dwoma nadchodzącymi rocznicami ważnymi dla relacji polsko-żydowskich : 75-leciem Powstania Getta Warszawskiego i 70-lecia Państwa Izrael.

Decyzją Kapituły z udziałem Laureatów Nagrody m.in. metropolity krakowskiego, kardynała Stanisława Dziwisza, arcybiskupa Alfonsa Nossola, biskupa Tadeusza Pieronka, ks. red. Adama Bonieckiego; byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego profesorów: Richarda Pipesa, Juliana Kornhausera, Karola Modzelewskiego oraz rodziny Jana Karskiego reprezentowanej przez jego bratanicę i córkę chrzestną dr. Wiesławę Kozielewską - uhonorowani zostają:-

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Muzeum  Bojowników Getta

Wikipedia

Muzeum Bojowników Getta

Muzeum Bojowników Getta, powstałe w 1949 roku terenie kibucu Lochame ha-Geta’ot było pierwszym muzeum Holocaustu na świecie. Jego orędownikami byli zamieszkujący kibuc ocaleni powstańcy z getta warszawskiego i wileńskiego, oraz byli więźniowie obozów koncentracyjnych, wśród nich kultowe postaci żydowskiego ruchu oporu w okupowanej Polsce Antek (Icchak) Cukierman i Celina (Cywia) Lubetkin. Dziś jest to nowoczesna placówka muzealna i edukacyjna przyjmujacą tysiące zwiedzających i uczestników programów edukacynych z całego świata.

Gen. Władysław Anders

Wikipedia.pl

Gen. Władysław Anders

Pośmiertnie zaś Generał Władysław Anders za . odwagę wsparcia walki o niepodległe państwo żydowskie

Generał Władysław Anders, po wyprowadzeniu ze Związku Sowieckiego na Bliski Wschód i Palestyny swojej armii musiał zmierzyć się z sytuacją, kiedy służący w niej żołnierze Wojska Polskiego pochodzenia żydowskiego zaczęli wyrażać wolę wstępowania do żydowskich organizacji bojowych i walczenia o powstanie państwa żydowskiego. W ogromnej większości chcieli opuścić szeregi Armii Andersa honorowo, za zgodą swego dowódcy, a nie stawiać się w sytuacji dezerterów. Generał stworzył do tego warunki ryzykując konflikt z brytyjską administracją Mandatu Palestyny. W ten sposób opuściło Armię Andersa ok. 1.5 tysiaca oficerów i żołnierzy, którzy mogli stanąć do walki o Izrael i znakomicie zdali w niej egzamin. Był wśród nich m.in. absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, podchorąży Menachem Begin (Mieczysław Biegun), zaprzyjaźniony z generałem Władysławem Andersem, późniejszy przywódca organzacji bojowej Irgun, jeden z najważniejszych konstruktorów Izraela, jego póxneijszy premier i laureat Pokojowej Nagrody Nobla.

Reklama

Twórca i patron Nagrody Generał Profesor Jan Karski podczas swej działalności współpracował z Generałem Andersem, był również gościem Muzeum

Wręczenie Nagród planowane jest w Polsce i Izraelu. W imieniu tegorocznych Laureatów odbiorą je córka Generała - sentor Anna Maria Anders i dyrektor generalna Muzeum dr Anat Livne.

Obie Panie wyraziły dumę i satysfakcję z decyzji Kapituły Nagrody, ktorej Patrona uważają za postać uważają za bezcenną i niemożliwą do przecenienia dla relacji polsko-żydowskich i polsko-izraelskich.

Podziel się:

Oceń:

2018-04-09 13:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jak przypisano Janowi Karskiemu "polski obóz śmierci"?

Jan Karski na terenie muzeum obozy zagłady w Bełżcu  w czasie zdjęć do  filmu „Moja misja”  Waldemara Piaseckiego i Michała Fajbusiewicza

Archiwum

Jan Karski na terenie muzeum obozy zagłady w Bełżcu w czasie zdjęć do filmu „Moja misja” Waldemara Piaseckiego i Michała Fajbusiewicza

Odkrycie Jacka Gancarsona

Więcej ...

Weigel o 1. pielgrzymce Jana Pawła II do Polski: 9 dni, które popchnęły XX w. na nowe tory

2024-05-13 18:50

Ks. Tomasz Podlewski

Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 r. to było 9 dni, które popchnęły XX w. na nowe tory - mówił w poniedziałek biograf Jana Pawła II George Weigel. Dodał, że była to rewolucja sumienia, która zapoczątkowała rewolucję polityczną.

Więcej ...

Stworzeni do zwycięstwa. Zaproszenie na męską sobotę!

2024-05-14 09:21

youtube

Zaproszenie do Zielonej Góry na męską sobotę! To już 8 czerwca!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania