Reklama

Polska

Msza św. pogrzebowa abp. Ignacego Tokarczuka

Marek Łabuński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W przemyskiej archikatedrze rozpoczęła się Msza św. pogrzebowa abp. Ignacego Tokarczuka, który rządził diecezją przemyską w latach 1965–1993. „Odszedł do Pana wybitny pasterz, który z miłością troszczył się o powierzonych jego pieczy wiernych. Z pewnością przejdzie do historii jako niestrudzony budowniczy kościołów, ale też gorliwy przewodnik duchowieństwa i wiernych w trudnych czasach komunistycznego reżimu” – napisał w imieniu Ojca Świętego Benedykta XVI kard. Tarcisio Bertone, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Zaznaczył, że papież jednoczy się w bólu z Kościołem przemyskim. Liturgii pogrzebowej przewodniczy jej metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Eucharystię koncelebrują: metropolita przemyski abp Józef Michalik oraz liczni biskupi z Polski i kapłani archidiecezji przemyskiej.

W uroczystości uczestniczy wielu wiernych świeckich oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wspominając na początku Eucharystii pogrzebowej abp. Ignacego Tokarczuka, swojego poprzednika na stolicy biskupiej w Przemyślu, abp Józef Michalik powiedział, że otrzymał on wiele talentów i odważnie je przez całe życie rozwijał. Wyjawił, że abp-senior zdecydowanie chciał pozostać w domu aż do ostatniej chwili swojego życia. Metropolita przemyski powiedział, że śp. abp Tokarczuk nie był człowiekiem łatwego charakteru i może dzięki temu sprawdzał się w walce. Zauważył, że ciężkie zagrożenia w czasie wojny i nękania w okresie komunizmu wycisnęły mocne piętno. Zauważył też, że dokonał wielu wyjątkowych dzieł, które były możliwe dzięki ofiarnym biskupom współpracownikom, kapłanom i świeckim.

Trumna z ciałem śp. abp. Tokarczuka ustawiona jest na środku prezbiterium. Ułożono na niej mitrę, paliusz i księgę Ewangelii. Obok stoi portret z wizerunkiem zmarłego.

Biskup kielecki Kazimierz Ryczan w homilii w czasie Mszy św. pogrzebowej abp. Ignacego Tokarczuka podkreślił, że swoją działalnością budował „nową Polskę”. W archikatedrze w Przemyślu trwają uroczystości pogrzebowe pierwszego metropolity przemyskiego. Bp Ryczan stwierdził, że abp Tokarczuk to pasterz, który mimo podstępnych knowań władz, spełniał niezachwianie misję ewangelizacyjną i umacniał braci w wierze.

Reklama

Przypomniał słowa wieloletniego biskupa diecezji przemyskiej, który powtarzał, że należy zbudować ołtarz, przy ołtarzu jednoczy się lud Boży, staje się solidarny. - Tak rodziła się nowa Polska – uznał kaznodzieja.

Bp Ryczan podkreślił, iż przemyscy kapłani wiedzieli, że biskup jest z nimi i żaden nie musiał wyjeżdżać za granicę, by ratować się z powodu zaangażowania w sprawy solidarności. - A z innych musieli – zauważył.

Ordynariusz kielecki przypomniał również, że abp Tokarczuk był solidarny i oddany osobom świeckim. - Bp Tokarczuk niósł nadzieję, był oparciem, nie gasił słabych płomieni, przekonywał, że należy wytrwać, by zwyciężyć – powiedział.

Trumna z ciałem śp. abp. Ignacego Tokarczuka spoczęła w krypcie archikatedry przemyskiej. Była to ostatnia część uroczystości pogrzebowych zmarłego 29 grudnia wieloletniego biskupa przemyskiego. Po Eucharystii trumna z ciałem śp. abp. Tokarczuka została przeniesione z wnętrza kościoła do podziemi. Za krzyżem szli diakoni niosący Ewangeliarz oraz insygnia (paliusz metropolity i mitrę), kardynałowie, arcybiskupi i biskupi przybyli na uroczystość oraz rodzina zmarłego.

Ostatniej modlitwie w krypcie przewodniczył abp Józef Michalik.

Po złożeniu trumny w przygotowanym miejscu, ułożono na niej wieńce: od prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, Sejmu RP, wojewody podkarpackiego, marszałka województwa podkarpackiego, prezydenta Przemyśla oraz od archidiecezji przemyskiej.

Uroczystości pogrzebowe zgromadziły liczne rzesze wiernych i kapłanów archidiecezji przemyskiej. Przybyli także biskupi z Polski, m.in. kard. Stanisław Dziwisz – metropolita krakowski, który przewodniczył Mszy św., kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski i bp Kazimierz Ryczan – ordynariusz kielecki, który wygłosił homilię.

Reklama

Po zakończeniu liturgii przy grobie abp. Tokarczuka będą mogli modlić się wszyscy chętni.

Abp Ignacy Tokarczuk zmarł 29 grudnia 2012 r. przeżywszy 94 lata. Był najstarszym polskim biskupem. Zostanie pochowany w kryptach katedry, obok swojego poprzednika biskupa Franciszka Bardy

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2013-01-02 12:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Rodzina i przyjaciele pożegnali Józefę Hennelową

PAP

Rodzina i przyjaciele pożegnali w poniedziałek Józefę Hennelową, wieloletnią redaktorkę „Tygodnika Powszechnego” i posłankę na Sejm. Urna z prochami publicystki spoczęła na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Józefa Hennelowa zmarła w Krakowie 22 sierpnia, w wieku 95 lat.

Więcej ...

100. Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę

2024-05-16 16:19

BPJG

Pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” w dniach 18-19 maja odbędzie się na Jasnej Górze 100. Pielgrzymka Służby Zdrowia. Poprzedzą ją dwudniowe rekolekcje, które rozpoczną się już jutro (17 maja). Jasnogórskie spotkanie gromadzi lekarzy, pielęgniarki, położne, ratowników medycznych, laborantów i asystentów oraz pracowników pionu technicznego i administracyjnego szpitali.

Więcej ...

Papież: katakumby będą ważnym miejscem jubileuszowym; tam wszystko mówi o nadziei

2024-05-17 14:42

Monika Książek

W katakumbach wszystko opowiada o życiu po śmierci, o uwolnieniu od niebezpieczeństw i samej śmierci przez Chrystusa - mówił Franciszek do członków Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej, troszczącej się o dawne chrześcijańskie cmentarze. Jak przypominał papież, to tam pielgrzymowali pierwsi chrześcijanie, choćby po to, by oddać cześć świętym: Piotrowi i Pawłowi. To wszystko sprawia, że katakumby idealnie wpisują się w temat Jubileuszu 2025 r., który brzmi: „Pielgrzymi nadziei”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

Kościół

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...