Reklama

Polska

Abp Gądecki o śp. bp. Pieronku

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Nie był człowiekiem łatwym ale był ciekawy – tak zmarłego wczoraj bp. Tadeusza Pieronka wspomina Przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki. Zdaniem metropolity poznańskiego w życiu śp. bp. Pieronka widać było wyraźnie sześć wielkich miłości: miłość do Kościoła, do Soboru, do Jana Pawła II, do prawdy, do nauki i do mediów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Wstępował do seminarium w czasach trudnych, komunistycznych, stalinowskich. Wiedział, że nie wybiera drogi łatwiejszej ale trudniejszą i że czekają go nie tyle korzyści, co niekorzyści. Wydaje mi się, że swoją miłość do Kościoła udowodnił – podkreślił abp. Gądecki w rozmowie z KAI.

Przypomniał, że bp Tadeusz Pieronek był też człowiekiem miłującym Sobór Watykański II. – Starał się tę naukę soborową przekładać na praktyczne wskazania, wyjaśniać to wszystko, szczególnie w dziedzinie prawno – kanonicznej. Przez cały czas był człowiekiem otwartym, choć w ostatnim okresie życia celebrował liturgię w rycie trydenckim – zaznaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwrócił też uwagę na miłość zmarłego biskupa do Jana Pawła, związek z jego krakowskim środowiskiem, częste wizyty w Watykanie i dobrą komunikację z Ojcem Świętym.

- W swoim haśle biskupim – „In veritate” – umieścił to, co go najbardziej interesowało. To była prawda. On tej prawdzie chciał służyć – podkreślił abp Gądecki. Przypomniał, że za podejmowaną przez bp. Pieronka krytykę upolitycznienia Kościoła, krytykę Radia Maryja, krytykę braku ubóstwa, braku opieki nad migrantami czy triumfalizmu Kościoła – sam biskup był również krytykowany. – Popadał w pewne sprzeczności, które w takich okolicznościach też się jasno jawią. Trudno w tym polu politycznym zachować się tak, by nie dać się wciągnąć w żadną stronę politycznego sporu; by zachować czystą naukę kościelną bez popadania w skrajności – powiedział przewodniczący KEP.

- Wydaje mi się, że okres wygnania i trudnych warunków rodzinnych wykształcił w nim charakter dość trudny dla drugiego człowieka, chociaż on temu drugiemu człowiekowi starał się służyć. Jego osobowość często zrażała zamiast przyciągać. Ale nie da się zaprzeczyć, że on to wszystko robił z miłości do Kościoła – podkreślił.

Metropolita poznański mówił też o miłości do nauki bp. Tadeusza Pieronka, studenta KUL, Uniwersytetu na Lateranie, znakomitego prawnika – kanonisty, którego kompetencji nikt nie był w stanie podważyć.

Reklama

- I wreszcie miał ogromne umiłowanie mediów. Media zresztą go wykorzystywały na wszystkie możliwe sposoby – powiedział abp Gądecki. Przypomniał, że bp Pieronek, będąc sekretarzem KEP ostro atakował biskupów wypowiadających się w mediach, choć sam wypowiadał się chętnie. Zaznaczył, że prawdopodobnie jako sekretarz KEP miał przekonanie, że jest jedynym świadkiem prac Episkopatu, który może prawdziwie zrelacjonować to, co się dzieje.

- Nie był człowiekiem łatwym ale był ciekawy. Zdarzały mu się wypowiedzi skrajne, które potem budziły skrajne emocje. Ale mówił nie tylko rzeczy kontrowersyjne. Mówił wiele rzeczy prawdziwych, które drażniły i nie były dobrze przyjmowane przez tych, którzy prawdy o sobie nie chcieli usłyszeć – powiedział Przewodniczący KEP.

Podziel się:

Oceń:

2018-12-28 16:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: przypuszczam, że prezydent Andrzej Duda będzie chciał zaprosić Ojca Świętego

episkopat.pl

Przypuszczam, że prezydent Andrzej Duda pewnie będzie chciał zaprosić Ojca Świętego, ale wątpię czy w obecnej sytuacji Ojciec Święty może sobie na to pozwolić - powiedział w środę KAI abp Stanisław Gądecki, pytany o możliwą wizytę Ojca Świętego w Polsce w związku z sytuacją na Ukrainie. Jak jednak zaznaczył przewodniczący Episkopatu Polski, "Ojciec Święty jest człowiekiem wolnym, nie jest niczym skrępowany. Ma cnotę wolności wewnętrznej, która pozwala mu nie tracić spokoju pośród trudnych sytuacji".

Więcej ...

Bolesna Królowa Polski. 174. rocznica objawień Matki Bożej Licheńskiej

2024-04-30 20:50

Sanktuarium M.B. w Licheniu

Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Temu właśnie człowiekowi objawiła się trzykrotnie Matka Boża ze znanego mu grąblińskiego wizerunku.

Więcej ...

Modlitwa za ojców i za rodziny

2024-05-02 10:33
W tym roku pielgrzymka miała charakter jubileuszowy z okazji 85 rocznicy pobytu o. Maksymiliana w obozie Stalag IIIB Amtitz

Archiwum parafii

W tym roku pielgrzymka miała charakter jubileuszowy z okazji 85 rocznicy pobytu o. Maksymiliana w obozie Stalag IIIB Amtitz

III Pielgrzymka różańcowa przeszła 1 maja z parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Gubinie do kościoła św. Maksymiliana w Bieżycach. W tym roku miała szczególny wymiar.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst