Sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów (ŚRK) dr Olav Fykse Tveit wyraził „głęboką wdzięczność” Benedyktowi XVI za jego wkład do dzieła jedności chrześcijan i za jego świadectwo wiary. W depeszy przesłanej 27 lutego do Watykanu norweski pastor luterański przypomniał także udział ustępującego z urzędu papieża w pracach Komisji „Wiara i Ustrój”, działającej w ramach ŚRK.
„W imieniu Światowej Rady Kościołów i moim własnym pragnę wyrazić Waszej Świątobliwości głęboką wdzięczność za Waszą posługę i dawane świadectwo oraz życzyć mu pokoju w Duchu Świętym, a także doświadczenia tego [stanu], o którym pisał Apostoł Paweł, że mimo wszelkiej słabości fizycznej, która nas spotyka, «ten, który jest wewnątrz, odnawia się z dnia na dzień» (2 Kor 4, 16)” – napisał sekretarz generalny Rady.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nawiązując do ustąpienia Benedykta XVI z posługi Piotrowej i z kierowania Stolicą Apostolską, podkreślił, że jest to okazja do przypomnienia licznych działań papieża na rzecz Kościoła i świata oraz do złożenia mu życzeń, aby jego „służba modlitwy i medytacji trwała nadal”.
Reklama
Pastor przypomniał też zaangażowanie przyszłego papieża w prace Komisji „Wiara i Ustrój”, której był członkiem jeszcze jako ks. prof. Joseph Ratzinger w 1971 r. „Spoglądając z perspektywy ekumenicznej na służbę Waszej Świątobliwości dla Kościoła, ŚRK jest wdzięczna za Wasze oddanie sprawie jedności chrześcijan jako wzorca jedności dla całej ludzkości” – stwierdził sekretarz generalny największej międzynarodowej organizacji ekumenicznej.
Przytoczył również kilka fragmentów wypowiedzi kard. Ratzingera, wygłoszonych na posiedzeniu plenarnym Komisji w sierpniu 1971 w Louvain (Belgia) i zaznaczył, że tamte słowa przyszłego papieża „pomogły natchnąć Komisję do skupienia uwagi na zagadnieniach «eklezjologii i etyki» w następnych dziesięcioleciach”.
Fykse Tveit wspomniał z kolei o bliskiej współpracy obecnego Biskupa Rzymu z kard. Walterem Kasperem – długoletnim przewodniczącym Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan, która także przyczyniła się do zapisania „ważnych rozdziałów w myśleniu ekumenicznym i zbieraniu owoców dialogu, który trwał nadal we współpracy z kard. Kurtem Kochem”.
Sekretarz generalny SRK podkreślił ponadto poparcie, jakiego papież udzielał przedstawicielom katolickim na ważne wydarzenia ekumeniczne, jak prace Wspólnej Grupy Roboczej, Komisji „Wiara i Ustrój”, Komisji ds. Misji Światowej i Ewangelizacji czy w takich niezależnych inicjatywach ekumenicznych jak Globalne Forum Chrześcijańskie.
Na zakończenie przypomniał swe spotkanie z Benedyktem XVI w Rzymie w 2010 i w czasie Dnia Modlitwy o Pokój na Świecie w Asyżu w 2011. „Nasze rozmowy utwierdziły mnie w przekonaniu o doniosłości umacniania coraz mocniejszych stosunków, uzdalniających chrześcijan różnych wyznań do wspólnej modlitwy, pracy i poświęcania się dziełu jedności w wierze” – podkreślił na zakończenie dr Fykse Tveit.