Reklama

Niedziela Częstochowska

Nowa książka prof. Stanisława Tadeusza Olejnika

Zofia Białas

W serii Wieluńska Biblioteka Regionalna (nr 36) ukazała się kolejna publikacja pióra profesora Tadeusza Olejnika „Historia – moja miłość” z podtytułem „Zbiór artykułów naukowych Stanisława Tadeusza Olejnika”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Książka ukazała się na rynku księgarskim w 2019 roku. Jej wydawcą jest Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu. Muzeum też zorganizowało spotkanie promocyjne.

Promocja książki, która odbyła się 7 marca, zgromadziła wielu znamienitych gości, a wśród nich: Pawła Rychlika - Posła na Sejm RP, przedstawicieli władz samorządowych, rodzinę profesora i liczne grono przyjaciół z Wielunia, Opola, Łodzi, Poznania, Sieradza, Wieruszowa, Praszki, Olesna, Piotrkowa Trybunalskiego. Muzycznie uświetnili ją panowie Kokocińscy, ojciec i syn, prywatnie przyjaciele profesora. Wykonane przez nich na początku spotkania utwory – „Ku czci, ku pamięci” i „Ave Maryja” J. S. Bacha wzruszyły nie tylko bohatera spotkania, ale także wszystkich obecnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: „Historia - moja miłość” - nowa książka profesora Stanisława Tadeusza Olejnika

Spotkanie rozpoczął Jan Książek - Dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej i Redaktor Wieluńskiej Biblioteki Regionalnej, który powiedział m.in.: - Książka ukazała się w roku jubileuszu MZW, które w tym roku obchodzi swoje 55 lat od odrodzenia w 1964 r.(pierwsze funkcjonowało w latach 1926 – 1939) i 55 lat od powołania serii wydawniczej Wieluńska Biblioteka Regionalna i nosi bardzo osobisty tytuł. Tytuł książki „Historia – moja miłość” w zestawieniu z Klio – muzą historii, mówi o emocjonalnym podejściu profesora do uprawianego zawodu historyka regionalisty i pasji utrwalania wszystkiego, co dotyczy ziemi wieluńskiej i miasta Wielunia. Profesor przez okres ponad 50 lat pracy naukowo - badawczej opublikował wiele prac zwartych i bardzo wiele artykułów opublikowanych w czasopismach regionalnych i ogólnopolskich. Publikował także w Niemczech i Finlandii. Niezależnie od podejmowanego tematu wykazywał się zawsze dociekliwością i rzetelnością. Dziś Profesor Tadeusz Olejnik jest niekwestionowanym autorytetem historycznym w całej Polsce, nie tylko w Polsce środkowej (prof. Akademii Świętokrzyskiej im. Jana Kochanowskiego– Filia w Piotrkowie Trybunalskim), muzealnikiem (zorganizował MZW od podstaw, powołał Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie dziś Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej), inicjatorem i założycielem Towarzystwa Przyjaciół Wielunia i Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego (obydwa działają do dziś).

Reklama

W publikacji „Historia – moja miłość” znalazły się w części zasadniczej 33 wybrane artykuły pogrupowane w blokach tematycznych: Vieluniana, Z dziejów polskiego pożarnictwa, W kręgu regionalizmu. W dalszej części publikacji znalazła się bibliografia prac profesora za lata 1960 – 2018 uwzględniająca 49 publikacji zwartych i 300 artykułów, indeks nazwisk. Publikację rozpoczyna artykuł „Z domową ojczyzną w sercu” pióra językoznawcy Bogdana Walczaka z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, który napisał: „Profesor Tadeusz Olejnik jest nie tylko gigantem myśli, ale także – a może nawet przede wszystkim – gigantem czynu”, a my się pod tym podpisujemy, bo rzeczywiście dokonaniami swoimi na niwie naukowej, społecznej mógłby obdzielić wiele osób.

Stąd wiele ciepłych słów, pięknych kwiatów i życzeń na dalsze lata pracy, wszak zostały jeszcze tematy z historii ukochanej przez profesora ziemi wieluńskiej, czekające na swoje opisanie.

Podziel się:

Oceń:

2019-03-08 09:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Apostołowie Bożego Miłosierdzia”

Stanisław Widomski

Więcej ...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Więcej ...

UE/ Unia Europejska rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą

2024-06-25 18:41

Adobe Stock

Unia Europejska we wtorek w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. "To kamień milowy w naszych stosunkach" - zadeklarowała w imieniu UE szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib. "Potwierdzamy przystąpienie do rozmów akcesyjnych" - powiedziała wicepremierka Olha Stefaniszyna reprezentująca Ukrainę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?