Reklama

Świat

Dziś decydujący dzień konklawe

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzisiejszy dzień pozwoli ocenić czy wybór papieża będzie łatwy (jeśli dokona się w najbliższych godzinach), czy też konieczne będą dalsze głosowania jutro, a być może także w piątek – twierdzi redakcja portalu „Il Sismografo”. Jeśli jest prawdą, jak pisano w ciągu minionych dni, że któryś z kandydatów mógłby „na wejściu” liczyć na poparcie 40 czy 50 głosów to jeszcze dziś powinniśmy poznać jego nazwisko, w innym przypadku świadczyłoby to, że informacje takie były całkowicie bezpodstawne.

Jeśli natomiast już we wczorajszym głosowaniu wieczornym głosowaniu pojawiło się dwóch poważnych kandydatów, na których oddano podobną liczbę głosów, to obecnie trwają dyskusje a także próby przekonania tych, którzy głosowali na innych. W takim przypadku nazwisko nowego papieża poznamy jutro.

Lecz dzisiejszy poranny czarny dym może też świadczyć, że daleko jeszcze do wyłonienia kandydata, który mógłby uzyskać co najmniej 77 głosów. Trzeba więc jeszcze sporo pracy, a nazwisko nowego papieża poznamy znacznie później niż początkowo sądzono. W takim przypadku można by sądzić, że istnieje spore rozproszenie głosów i być może kardynałowie zdecydują się w końcu na kogoś, kogo określano dotychczas jako „outsidera”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2013-03-13 13:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wybór papieża – czym jest „Pokój Łez”?

2025-04-25 20:44

Agata Kowalska

„Pokój Łez” to zakrystia Kaplicy Sykstyńskiej. Tam właśnie udaje się nowo wybrany papież bezpośrednio po przyjęciu wyboru oraz wyborze imienia. Skąd nazwa? Prawdopodobnie wielu papieży w tej szczególnej chwili płakało ze wzruszenia.

Więcej ...

Watykan: drugi dzień konklawe

2025-05-08 06:20

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

W czwartek, w drugim dniu konklawe przewidziane są cztery głosowania nad wyborem nowego papieża- dwa rano i dwa po południu. Jeżeli jednak wybór zostanie dokonany już w pierwszym porannym głosowaniu, to białego dymu z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej można oczekiwać około 10.30.

Więcej ...

Prokuratura: życie rannego strażnika uniwersyteckiego nie jest zagrożone

2025-05-08 09:57

PAP/Radek Pietruszka

Życie rannego strażnika uniwersyteckiego nie jest zagrożone - poinformowała w czwartek Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Przekazała, że czynności procesowe z podejrzanym o zabójstwo pracowniczki UW zaplanowano w godzinach popołudniowych w Prokuraturze Rejonowej Śródmieście-Północ.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...