Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa w fotografii

Anna Wyszyńska

„Stara i nowa Częstochowa” to tytuł wystawy, którą od 12 lipca można oglądać w foyer Urzędu Stanu Cywilnego w Częstochowie przy ul. Focha. Jest to kolejna wystawa Stowarzyszenia „Senior-tur”, które zrzesza fotografów amatorów. Historia miasta i regionu to jeden z ulubionych tematów fotograficznych członków Stowarzyszenia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Warto przypomnieć, że rok temu „Senior-tur” zorganizowało wystawę „Sacrum w drewnie z elementami malarskimi”, którą zaprezentowano w auli Ojca Augustyna Kordeckiego na Jasnej Górze i która była przyjęta z dużym uznaniem. Na jasnogórskiej wystawie umieszczono zdjęcia z 14 drewnianych kościołów w regionie Częstochowy – m.in. w Zrębicach, Lublińcu i Boronowie. Tym razem fotografowie dotarli do kilkudziesięciu miejsc w Częstochowie, zarówno w centrum, jak i na peryferiach, by uchwycić oblicze zmieniającego się miasta. Z bogatego zbioru na wystawę zakwalifikowano 144 zdjęcia 12 autorów. Zobaczymy tutaj zarówno piękne, starannie odnowione XIX i XX-wieczne kamienice w Alejach Najświętszej Maryi Panny, jak i domki przy ul. św. Barbary, czy św. Rocha, które czasy świetności mają już za sobą.

Są także fragmenty dzielnic, w których w początkach XX wieku powstawały domy dla pracowników huty i fabryk włókienniczych. Dobrze uchwycone zostały budynki i detale, a także podwórka, które, czasem do dzisiaj, są miejscem, gdzie toczy się życie sąsiedzkiej wspólnoty. Na fotografiach są także częstochowskie świątynie i podjasnogórskie parki, pomniki i obiekty przemysłowe. Nie sposób wymienić wszystkich wątków tematycznych wystawy, ale są na niej także zdjęcia domów i willi z pierwszej połowy XX wieku, które po nieprzemyślanych próbach odnowienia, np. zamontowania nieodpowiednich okien, czy dachu straciły dawny urok.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W zderzeniu z dawnymi stylami architektonicznymi pokazano nowe budowle, zarówno te, które powstały w latach gdy Częstochowa była miastem wojewódzkim, jak i w ostatnim dwudziestoleciu. Niestety, na wystawie są też zdjęcia obiektów, które w ostatnim czasie zniknęły z miejskiej przestrzeni.

Autorom i organizatorom wystawy należą się podziękowania za pracowitą dokumentację miasta i jej wysokie walory artystyczne. Uchwycenie idei piękna i przemijania porusza widza i uczy obserwowania zmian dokonujących się w najbliższym otoczeniu, a także skłania do refleksji nad kolejnymi stylami architektonicznymi. Autorami prezentowanych zdjęć są: Izabela Adamicka, Zbigniew Duda, Ryszard Erkier, Aleksandra Frydel, Ewa Kuzior-Odulińska, Marek Nowak, Krystyna Puszczyk, Irena Skowrońska-Gondek, Halina Stefanik, Teresa Radziewicz, Piotr Więckowski i Grażyna Włodarczyk. Dla Częstochowian wiele znajdujących się na wystawie zdjęć będzie nowym spojrzeniem na często mijane budynki i odkryciem piękna znajdującego się też obok nas.

Podziel się:

Oceń:

2019-07-12 12:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W obiektywie mistrza

Spośród 200 zdjęć prezentowanych na wystawie wiele ukazuje Karola Wojtyłę
w jego Krakowie. Na zdjęciu Adam Bujak z metropolitą krakowskim abp. Markiem Jędraszewskim

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Spośród 200 zdjęć prezentowanych na wystawie wiele ukazuje Karola Wojtyłę w jego Krakowie. Na zdjęciu Adam Bujak z metropolitą krakowskim abp. Markiem Jędraszewskim

Niedawno Adam Bujak wrócił do Rzymu, a wszystko za sprawą wystawy fotograficznej o kard. Karolu Wojtyle.

Więcej ...

Na usługach prawdy

Ks. dr Łukasz Suszko

Archiwum CIDD

Ks. dr Łukasz Suszko

O rozprawie doktorskiej pt. ,,Prawda wobec współczesnego relatywizmu w procesie rozwoju życia duchowego człowieka w teologii Kardynała Josepha Ratzingera”, procesie pisania i wnioskach, opowiada niedawno obroniony ks. dr Łukasz Suszko.

Więcej ...

Rozpoczynają się egzaminy maturalne

2024-05-07 07:10

Adobe Stock

Sesja maturalnych egzaminów pisemnych potrwa od 7 do 24 maja. Ich terminy z poszczególnych przedmiotów wyznaczyła Centralna Komisja Egzaminacyjna. Sesja egzaminów ustnych potrwa do 11 do 25 maja. Ich terminy każda szkoła ustala we własnym zakresie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?