Reklama

Kościół

Organizatorzy modlitwy "Polska pod Krzyżem": szukamy rozwiązania trudnej sytuacji

B-C-designs/fotolia.com

Sytuacja wydarzenia „Polska pod Krzyżem" jest trudna, trwa rozeznawanie i poszukiwanie rozwiązań - napisali w przekazanym KAI oświadczeniu organizatorzy zaplanowanej na 14 września w sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego modlitewnej akcji "Polska pod Krzyżem". Wczoraj opiekujący się sanktuarium ojcowie oblaci poinformowali, że nigdy nie wyrazili formalnej zgody na przyjęcie ponad 100 tys. pielgrzymów w ramach jednego wydarzenia religijnego. Swą decyzję uzasadnili "poważnym ryzykiem dla bezpieczeństwa ludzi oraz przyrody".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Polska pod Krzyżem” ma być nową akcją modlitewną Fundacji "Solo Dios Basta", organizatorów inicjatywy "Różaniec do granic" sprzed dwóch lat - wspólnej modlitwy na czterech granicach Polski w intencji duchowej odnowy Polski i Europy. Akcja spotkała się z wielkim odzewem.

"Polska pod Krzyżem" została zaplanowana na 14, czyli w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, na terenie najstarszego polskiego sanktuarium na Świętym Krzyżu. Mieli się na niej zgromadzić ci, którzy chcą się nawrócić i postawić symboliczny krzyż w centrum swojego życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Organizatorzy mieli świadomość, że teren świętokrzyskiego sanktuarium jest ograniczony znajdującym się wokół niego Świętokrzyskim Parkiem Narodowym. Zapowiadali, że w razie potrzeby zostaną otwarte dodatkowe miejsca modlitwy u podnóża góry, gdzie zmieszczą się pozostali wierni. Drogi dojazdowe zabezpieczone będą tak, aby uczestnicy już wcześniej mogli opuścić miejsce zgromadzenia.

Ponadto ze względu na sąsiedztwo Świętokrzyskiego Parku Narodowego miejsce modlitwy miało być przygotowane zgodnie z zasadą „zero waste”. Wszystkie materiały przygotowane dla pielgrzymów, włącznie z kubeczkami do wody pitnej oraz workami na śmieci miały być pochodzenia biodegradowalnego.

We wczorajszym oświadczeniu ojcowie oblaci z sanktuarium na Świętym Krzyżu poinformowali jednak, że wbrew przekazom medialnym nigdy nie wyrazili formalnej zgody na przyjęcie w sanktuarium i jego pobliżu ponad 100 tys. pielgrzymów w ramach jednego wydarzenia religijnego.

Zakonnicy we współpracy z dyrektorem Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz innymi stosownymi służbami, w porozumieniu z prowincjałem polskich oblatów i przełożonym zakonu na Świętym Krzyżu, natychmiast przekazali Fundacji Solo Dios Basta "stanowczą informację o poważnym ryzyku dla bezpieczeństwa ludzi oraz przyrody, gdyby miało dojść do tak licznego zgromadzenia".

Odpowiedź Fundacji przyszła dzień później. - Trudna sytuacja wydarzenia „Polska pod Krzyżem". Ojcowie oblaci wydali 24 lipca br. oświadczenie, że organizacja modlitwy „Polska pod Krzyżem" w sanktuarium na Świętym Krzyżu jest niemożliwa. Trwa rozeznawanie i poszukiwanie rozwiązań - napisali w przesłanym KAI oświadczeniu członkowie Fundacji "Solo Dios Basta".

Reklama

"Prosimy o modlitwę w intencji dalszych działań zgodnych z wolą Boga oraz o potrzebne łaski dla wszystkich, którzy zaangażowali się w to dzieło" - zaapelowali.

Misjonarze oblaci zadeklarowali natomiast, że 14 września na Świętym Krzyżu odbędą się coroczne uroczystości odpustowe w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Tak jak co roku ma w nich wziąć udział kilka tysięcy pielgrzymów.

Podziel się:

Oceń:

2019-07-25 13:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ruszyły zapisy na modlitewne wydarzenie „Polska pod Krzyżem”

materiały prasowe

Organizatorzy Wielkiej Pokuty i Różańca do Granic 14 września zapraszają na górę Świętego Krzyża w diecezji sandomierskiej wszystkich, którzy chcą postawić krzyż w centrum swojego życia i Polski.

Więcej ...

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

2024-05-16 15:04

Monika Książek/Niedziela

W związku z doniesieniami medialnymi, zgodnie z którymi Pan Rafał Trzaskowski Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy zakazał urzędnikom eksponowania symboli religijnych związanych z określoną religią czy wyznaniem w przestrzeni, np. na ścianach, na biurkach, należy przypomnieć o podstawowym prawie każdego człowieka, które posiada dlatego, że jest człowiekiem, bez względu na to czy jest ochrzczony czy nie.

Więcej ...

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli