Reklama

Niedziela Częstochowska

V Sympozjum Regionalistów w Praszce

Zofia Białas

Muzeum w Praszce i Wieluńskie Towarzystwo Naukowe w dniu 30 listopada 2019 r. zorganizowały V Sympozjum Regionalistów. Jest to wydarzenie ważne dla tych, którym bliska jest historia ich małych ojczyzn. Sympozjum wpisuje się od pięciu lat w cykl wydarzeń kulturalnych regionu i ma charakter otwarty.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizacja tego branżowego spotkania wynika ze statutowej działalności współpracujących ze sobą dwu placówek – Muzeum w Praszce i Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego. Szczególne znaczenie ma zapis o obowiązku prowadzenia badań nad przeszłością i tradycją kulturową historycznej ziemi wieluńskiej.

Na V Sympozjum przybyli naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego, Instytutu Historycznego PAN, Muzeum Literatury w Warszawie, muzealnicy i archiwiści z Opola, Radomska, Częstochowy, pracownicy Pracowni Archeologiczno – konserwatorskich, muzealnicy z Praszki z dyrektorem Zbigniewem Szczerbikiem, przedstawiciele Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego z prezesem Zdzisławem Włodarczykiem. Wszystkich przybyłych, specjalistów w swoich dziedzinach, łączy miłość do miejsc, w których żyją i pracują.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zofia Białas

Na Sympozjum zaprezentowano 12 referatów. Znaczna ich część to wspaniałe przyczynki do historii regionu. Historię regionu wzbogaciły referaty: Z polskim słowem na odrzańskim szlaku – edukacja regionalna w Archiwum Państwowym w Opolu; Theatrum Veritas Iustitiae – dawne miejsca straceń na Śląsku okiem archeologa; Studium interdyscyplinarne wokół nieistniejącego kościoła szpitalnego św. Barbary w Starej Częstochowie; Dzieje zamku królewskiego w Łęczycy 1352/1362 – 2019; Stan badań nad Tekami Grygosińskiego w Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej; Tatarzy w Stobiecku Miejskim. Między legenda, historią i współczesnością; Przebieg i zniszczenia I wojny światowej na terenie parafii Praszka; Towarzystwo Przemysłowo – Górnicze Praszka – Pilawa.

Inne z przedstawionych referatów: Regionaliści - czytelnicy i autorzy; Zdzisław Spodzieja – rzeźbiarz z Praszki. Przyczynek do badań nad twórczością lokalnych twórców nieprofesjonalnych; Czyja to głowa? Na marginesie wystawy „ Świat z ulicy Poprzecznej” Ruta Molin i Adolf Panitz - szkic do podwójnego portretu, czyli o potrzebie regionalnych baz ikonograficznych; Tomaszowianie w karykaturze M. Furta (1926 – 1928) uzupełniły wiedzę ogólną z zakresu historii i tradycji kultury.

Reklama

Każde z czterech Sympozjów doczekało się swojej publikacji zatytułowanej Blisko i daleko. Sympozjum Regionalistów (oznaczone numerami Sympozjum), zawierającej zaprezentowane referaty. Do tej pory ukazały się publikacje za rok 2015, 2016, 2017, 2018. Zapewne takiej samej publikacji doczeka się V Sympozjum Regionalistów Praszka 2019.

W tym roku ukazała się publikacja za rok 2018 z wystąpieniami uczestników obrad IV Sympozjum Regionalistów – Praszka 2018. Jej prezentacji dokonali redaktorzy: dr Zbigniew Szczerbik, dyrektor Muzeum w Praszce i dr Zdzisław Włodarczyk, prezes Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego.

Podziel się:

Oceń:

2019-11-30 21:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa za myśliwych i leśników

Zofia Białas

3 listopada w kościele św. Mikołaja przy klasztorze Sióstr Bernardynek w Wieluniu odprawiona została Msza św. za zmarłych kolegów myśliwych i leśników z terenu Okręgu Sieradzkiego oraz w intencji bezpiecznych i szczęśliwych łowów.

Więcej ...

Powiedz, w jakim języku się modlisz, a powiem Ci, kim jesteś. Szkoły polonijne zyskują dzięki nauce religii

2024-07-02 08:33

Parafia pw. św. Trójcy w Lyonie

Rodzice dzieci stale lub czasowo przebywających za granicą, decydując się na szkołę polonijną, wybierają te, w której nauczana jest religia. Przedmiot zwycięża z nauką rysunku, matematyki czy nauki kolejnego języka. Zajęcia z religii to doskonała lekcja wartości, humanizmu i patriotyzmu – mówią rodzice.

Więcej ...

Jasna Góra: 87. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców

2024-07-02 18:11

Jasna Góra/Facebook

Na Jasnej Górze odbyła się 87. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców. Uczestniczą w niej nie tylko pedagodzy, ale także pracownicy szkół i systemu oświaty. Tegoroczne spotkanie przebiega pod hasłem: „Nauczycielu, co mam czynić?”.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Matka Boża Licheńska - Bolesna Królowa Polski

Wiara

Matka Boża Licheńska - Bolesna Królowa Polski

Czemu bojaźliwi jesteście, małej wiary?

Wiara

Czemu bojaźliwi jesteście, małej wiary?

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...