Reklama

Zaproszenia

Noc Muzeów 2013 w Oddziale IPN we Wrocławiu

Historia na wesoło

IPN/Wrocław

Historia na wesoło

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Archiwa, a także historia armii gen. Andersa na wystawie i w filmie

18 maja 2013, godz. 19.00 – 24.00

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ul. Sołtysowicka 21a

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu po raz piąty uczestniczy w Nocy Muzeów i zachęca Wrocławian do przybycia na ul. Sołtysowicką 21a.

Wszystkich zainteresowanych najnowszą historią Polski, a także działalnością Instytutu zapraszamy do zwiedzania zamkniętych na co dzień magazynów archiwum. Będzie to idealna okazja do zapoznania się ze specyfiką przechowywanych w IPN materiałów. Trasa podróży po budynku obejmie zarówno magazyn archiwalny, jak i kartotekę oraz czytelnię, a nasi pracownicy odkryją przed gośćmi wiele zawiłości związanych z dokumentacją, która została wytworzona przez służby bezpieczeństwa w okresie 1945 – 1990.

Tegoroczna Noc Muzeów w IPN to także okazja do poznania dziejów armii generała Andersa. Zapraszamy na wystawę „Dzieje 2. Korpusu … inaczej!”, na której znajdą się karykaturalne rysunki autorstwa Mieczysława Kuczyńskiego, żołnierza Armii Polskiej pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Zaprezentowane zostaną także dokumenty archiwalne, które kompletowała na temat 2. Korpusu Polskiego komunistyczna bezpieka. Zachęcamy również do obejrzenia filmu dokumentalnego poświęconego nietypowemu uczestnikowi bitwy o Monte Casino – niedźwiedziowi Wojtkowi. Postać w przebraniu Wojtka będzie towarzyszyć wystawie i projekcji filmu. Podczas wizyty w IPN będzie można również zapoznać się z grą edukacyjną wydaną przez Instytut oraz publikacjami historycznymi o charakterze regionalnym.

Program:

WYSTAWY, GRY i PUBLIKACJE

Miejsce: parking przed Oddziałem IPN

Wystawa plenerowa pod hasłem „Historia na wesoło” prezentująca „Dzieje 2. Korpusu… inaczej!” – czyli karykaturalne rysunki autorstwa Mieczysława Kuczyńskiego, żołnierza Armii Polskiej pod dowództwem gen. Władysława Andersa

Reklama

Ekspozycja dokumentów komunistycznej bezpieki dotyczących 2. Korpusu Polskiego wraz z ikonografią

Prezentacja filmu dokumentalnego w reż. Marii Dłużewskiej pt.: „Piwko dla niedźwiedzia”

Prezentacja gry edukacyjnej IPN „Znaj Znak” oraz czasopisma „Pamięć.pl”

Sprzedaż publikacji wydanych przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu

ZWIEDZANIE ARCHIWUM

Miejsce: Budynek A Oddziału IPN

Organizatorzy informują, że ze względu na obowiązującą w IPN procedurę ochrony zasobu archiwalnego, zwiedzanie będzie odbywać się w kilkunastoosobowych grupach, w odstępach 15-20 minutowych.

Zwiedzanie jednego z magazynów archiwalnych, połączone z prezentacją skanów wybranych jednostek dokumentacji aktowej, typowych dla zasobu archiwalnego i omówienie zadań, jakie realizują archiwiści w Oddziale.

Prezentacja pomieszczenia Kartoteki, połączona z omówieniem podstawowych środków ewidencyjnych zgromadzonych w zasobie archiwalnym.

Przedstawienie działalności Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów w zakresie zasad udostępniania materiałów archiwalnych.

PROGRAM DLA DZIECI

W trakcie zwiedzania gmachu IPN będzie istniała możliwość pozostawienia dzieci na ogrodzonym dziedzińcu Instytutu pod opieką pracowników IPN. W tym czasie dzieci będą mogły zagrać w grę Znaj Znak lub wysłuchać wojennego życiorysu opowiadanego przez „niedźwiedzia Wojtka”. Chętni będą mogli wykonać sobie z „niedźwiedziem Wojtkiem” wspólną fotografię, w związku z tym, organizatorzy przypominają o zabraniu prywatnych aparatów fotograficznych.

Podziel się:

Oceń:

2013-05-14 09:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

IPN/ Zofia Kossak–Szczucka i Gustaw Herling Grudziński byli inwigilowani przez Służbę Bezpieczeństwa

Wizyta Zofii Kossak w Niepokalanowie, lata 60. XX wieku

Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich

Wizyta Zofii Kossak w Niepokalanowie, lata 60. XX wieku

W uzupełnionym katalogu osób inwigilowanych przez organy represji PRL znalazły się wpisy dotyczące Zofii Kossak-Szczuckiej i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego – poinformował IPN. Od lat 40. bezpieka prowadziła ich inwigilację i kontrolowała kontakty w kraju i w środowiskach emigracyjnych.

Więcej ...

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha Świętego!

2024-05-16 21:20

Julia Saganiak

- Lubię przypominać, że Duch Święty jest jak woda - jest pokorny. Z wodą jest tak, że niczego bez niej nie ma, ale nikt jej nie zauważa – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas spotkania autorskiego.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

2024-05-16 20:55

Mat. prasowy

Co zrobić z nudą w czasie różańca? Czy trzeba ciągle myśleć o zdrowaśkach? Co łączy różaniec z drzewem i z kroplówką? Zapraszamy na siedemnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, jak Maryja dokarmia duszę na różańcu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli