Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

O. Laurence Freeman OSB poprowadzi w lipcu rekokolekcje medytacyjne

Eugenio Hansen, OFS/pl.wikipedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rekolekcje medytacyjne Meditatio 2013, organizowane przez Światową Wspólnotę Medytacji Chrześcijańskiej w Polsce (WCCM), odbędą się w Szczecinie w dniach 5-7 lipca. Miejscem spotkanie będą szkoły salezjańskie. Rekolekcje poprowadzi o. Laurence Freeman OSB, brytyjski benedyktyn, kierujący WCCM. Myślą przewodnią i tematem tegorocznego spotkania są „Nowe winnice Chrystusa”. Podczas rekolekcji uczestnicy będą słuchać wykładów, wspólnie medytować, uczestniczyć w kontemplatywnej Mszy św. i dzielić się swym medytacyjnym doświadczeniem. Rozpoczęły się zapisy na to spotkanie.

Jak wyjaśniają organizatorzy, coroczne ekumeniczne rekolekcje medytacyjne organizowane przez WCCM w Polsce „skierowane są do wszystkich, którzy chcą zapoznać się z tradycją i praktyką medytacji chrześcijańskiej, ale także do tych, którzy odczuwają głód głębi serca, którzy poszukują modlitwy przemieniającej, najuboższej, lecz obiecującej największe bogactwo”. „Praktyka Medytacji Chrześcijańskiej otwiera nas na nieustającą obecność Chrystusa oraz osobiste doświadczenie przebywania z Nim” – podkreślono w zaproszeniu na spotkanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Misją WCCM jest praktykowanie i nauczanie medytacji w tradycji chrześcijańskiej, tak jak przekazał ją o. John Main OSB, w duchu powszechnej służby i jedności. Jest kontynuacją dzieła rozpoczętego przez o. Johna Maina OSB, który w roku 1975 założył pierwsze Centrum Medytacji Chrześcijańskiej w swoim opactwie w Londynie. W 1977 r. na zaproszenie arcybiskupa Montrealu o. John Main z o. Laurencem Freemanem udali się do Montrealu w celu założenia klasztoru benedyktyńskiego, który czerpiąc z benedyktyńskiej tradycji monastycznej, oferował regularne sesje medytacyjne zakorzenione w chrześcijańskiej tradycji kontemplacji. Po śmierci o. Johna Maina w 1982 r. przeorem klasztoru został o. Laurence Freemann OSB, zakonnik Oliwetańskiej Kongregacji Benedyktyńskiej.

Reklama

W roku 2007 wspólnota została zaakceptowana kanonicznie. Ten sam status uzyskała Benedyktyńska Wspólnota Oblatów przy WCCM, która w ciągu 30 lat znacznie się rozwinęła, oferując duchową ścieżkę rozwoju chrześcijańskiego wielu jej członkom.

Corocznie organizowane są wydarzenia o zasięgu międzynarodowym: Seminarium Johna Maina, Droga pokoju, Dni skupienia w klasztorze Monte Oliveto Maggiore i rekolekcje wielkopostne na wyspie Bere w Irlandii. Ważnym aspektem pracy Wspólnoty jest dialog międzyreligijny. WCCM prowadzi Centrum Johna Maina ds. Medytacji i Dialogu Międzyreligijnego na uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie.

W Polsce Wspólnota wspiera tworzenie grup medytacji chrześcijańskiej, spotyka się podczas dorocznych rekolekcji Meditatio, Szkoły Medytacji, regionalnych rekolekcji medytacyjnych i sesji w duchu dialogu międzyreligijnego. Medytacja Chrześcijańska działa również w aresztach i więzieniach. Częstochowska placówka penitencjarna jako pierwsza w Polsce wprowadziła medytację dla osadzonych w ramach programu resocjalizacji. W ślad za propozycją częstochowskiego aresztu poszły jednostki w Poznaniu, Wrocławiu, Raciborzu, Cieszynie i Grudziądzu.

WCCM zajmuje się także propagowaniem medytacji chrześcijańskiej w szkołach i przedszkolach. W Polsce Wspólnota zapoznaje rodziców, nauczycieli i katechetów z praktyką medytacji oraz wspiera poprzez materiały szkoleniowe, konferencje i warsztaty dotyczące medytacji opierając się na doświadczeniach i sprawdzonych rozwiązaniach szkół katolickich z Australii i Wielkiej Brytanii.

Podziel się:

Oceń:

2013-05-27 08:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ten pociąg wciąż się rozpędza

©4Max - stock.adobe.com

Postać Pana Jezusa zaczęła mnie fascynować, zapragnęłam Go poznawać. Zanim się zorientowałam, zaczął do mnie mówić, a ja zaczęłam słuchać – studentka Ola Knieć o medytacji ignacjańskiej

Więcej ...

Wielkanoc prawosławnych i wiernych innych obrządków wschodnich

2024-05-05 10:04

Piotr Drzewiecki

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich rozpoczęli w niedzielę obchody Świąt Wielkanocnych, które w tym roku przypadają u nich pięć tygodni później niż u katolików.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

2024-05-05 21:33

Mat.prasowy

Co nam mówi o Maryi Jan pod krzyżem Jezusa? Czy muszę się martwić, jeśli jestem w czymś najsłabszy? I czego uczy mnie Maryja, jeśli chodzi o towarzyszenie bliskim w ważnych momentach? Zapraszamy na szósty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że warto być z Nią, gdy się jest z innymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...