Reklama

Niedziela Częstochowska

Uroczystość Bożego Ciała w Częstochowie

Bożena Sztajner

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O ocalenie godności osoby ludzkiej, małżeństwa, macierzyństwa i rodziny, o nowe miejsca pracy oraz prawdę w życiu społecznym zaapelował dzisiaj abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który przewodniczył uroczystości Bożego Ciała i procesji, która przeszła ulicami Częstochowy z archikatedry Świętej Rodziny na Jasną Górę. Procesję poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego w archikatedrze Świętej Rodziny.

W homilii abp Depo przypominał, że „Kościół żyje Eucharystią”. - Tę prawdę wyznajemy poprzez wyjście na zewnątrz, na ulice naszego miasta - mówił abp Depo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Eucharystia to misterium fidei, tajemnica wiary, która nie jest sposobem ucieczki od postawionych w sercu pytań. Jest to wskazanie na Boga, który nas przerasta i przewyższa. Jest to wskazanie na porządek Boga”- mówił abp Depo.

Metropolita Częstochowski podkreślił, że „Bóg ma serce, Bóg ma twarz objawioną w Jezusie Chrystusie, a dzisiaj w tajemnicy Eucharystii”.

Odnosząc się do czasów współczesnych metropolita częstochowski zaznaczył, że „człowiek w imię samowystarczalności odrzuca tajemnicę Boga a Chrystusa czyni wspomnieniem przeszłości”. - Wiara jest spotkaniem z Chrystusem. Na ulicach naszego miasta nie idziemy za wspomnieniem z historii, ale idziemy z Chrystusem obecnym, żywym i prawdziwym, by zaprosić Go w radosne i bolesne tajemnice naszego życia - mówił abp Depo.

Przywołując myśli włoskiej dziennikarki Rosy Alberoni zawarte w książce „Wygnać Chrystusa” abp Depo wołał, że „nadeszła chwila dla wierzących, by podnieść głowę, by przemówić, by ujawnić przemoc, bezprawie, niebezpieczeństwa. By bronić wartości chrześcijańskich, stosując je w praktyce, uświęcając je w gestach, ponieważ tylko w ten sposób stawia się czoło woli zniszczenia chrześcijaństwa, która jest wolą unicestwienia własnej cywilizacji”. - Wiara ateistów objawia się dzisiaj w masce obrońców rozumu - mówił abp Depo.

Reklama

- Czy śmierć Boga w sercu i w cywilizacji człowieka nie przyniesie śmierci człowieka - pytał Metropolita częstochowski.

W trakcie procesji, przy kościele pw. św. Zygmunta Metropolita częstochowski za Benedyktem XVI wskazał na „pustynnienie świata i człowieka”. - Czy można bez Ciebie Chrystusie owocować - pytał abp Depo. - Można tak żyć, ale nie przynosi się owocu - odpowiedział abp Depo.

O ocalenie godności macierzyństwa i ojcostwa, o godność małżeństwa i rodziny zaapelował metropolita częstochowski przy ołtarzu przy kościele pw. św. Jakuba Apostoła. - Bóg stworzył człowieka z miłości jako mężczyznę i kobietę i zadał im zaludniać ziemię. To jest dzisiaj przesłanie, które należy odkryć - mówił abp Depo.

„Ocalmy godność małżeństwa i rodziny, ojca, matki i dziecka, bo inaczej nie będziemy solą ziemi i będziemy podeptani przez tych, którzy proponują nam dzisiaj inne modele. Miłość nie raz po błocie chodzi i się jej ubliża”- kontynuował abp Depo.

„Aby w naszym mieście i w Polsce było uszanowane macierzyństwo i ojcostwo, by była uszanowana każda kobieta i dziewczyna w swojej godności i oryginalności. Aby nasze rodziny były pisane kartą Ewangelii”- wołał abp Depo przy drugim ołtarzu.

Przy kolejnym ołtarzu, przygotowanym przez wspólnoty rzemieślników, abp Depo zaapelował o nowe miejsca pracy dla mieszkańców miasta - mamy prawo prosić o pracę i chleb dla naszych dzieci tutaj a nie poza granicami Ojczyzny na obcym chlebie i za ciężka pracę - wołał abp Depo.

„Nie można też przeciwstawiać potrzeby chleba potrzebie Boga.”- kontynuował Metropolita częstochowski.

Natomiast przy ostatnim ołtarzu na Jasnej Górze abp Depo podkreślił, że „żyjemy w świecie, który każdego dnia przez środki społecznego przekazu i portale społecznościowe karmi nas przede wszystkim złymi wiadomościami”. - Potrzeba nam dzisiaj fundamentalnej prawdy Ewangelii, że Bóg stał się człowiekiem i jest Bogiem z nami, żeby nasze życie miało sens - mówił abp Depo.

Reklama

„Nie jesteśmy jakąś świętą masą, ale konkretną wspólnotą ludzi mającą imię od Boga”- kontynuował Metropolita częstochowski.

Na zakończenie abp Depo przypomniał, że „na tym fundamencie, że Bóg jest z nami może być odbudowana jedność, solidarność i miłość Ojczyzny i wierność Chrystusowi i Kościołowi”.

Podziel się:

Oceń:

2013-05-30 15:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Złoty św. Kazimierz

Maciej Orman/Niedziela

– Niech św. Kazimierz uczy nas odpowiednio oceniać sprawy doczesne, a przylgnąć do spraw wiecznych – powiedział abp Wacław Depo. 11 grudnia metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w kościele św. Kazimierza Królewicza w Częstochowie z okazji 50-lecia parafii i 60-lecia duszpasterstwa na Kulach.

Więcej ...

Papież o narkomanii: walka z tą plagą wymaga odwagi

2024-06-26 09:41

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Nie możemy być obojętni w obliczu tragedii milionów ludzi uzależnionych od substancji odurzających, a także w obliczu skandalu nielegalnej produkcji i handlu narkotykami – powiedział Papież na audiencji ogólnej. Dziś wyjątkowo nie kontynuował cyklu katechez o Duchu Świętym, lecz skupił się na jednym temacie: walce z narkomanią. Podkreślił, że jest to plaga, która rodzi przemoc, sieje cierpienie i śmierć. Dlatego „wymaga aktu odwagi ze strony całego społeczeństwa”.

Więcej ...

Donald Tusk: będę rozmawiał z koalicjantami nt. finansowania Kościołów

2024-06-26 14:50

PAP/Piotr Nowak

Będę rozmawiał z moimi partnerami, jeśli chodzi o kwestię finansowania Kościołów - powiedział w środę premier Donald Tusk, odpowiadając na pytanie o postępy prac międzyresortowego Zespołu ds. Funduszu Kościelnego. Jak przyznał, podobnie jak np. w kwestii związków partnerskich, koalicjanci tacy jak PSL mają inne zdanie w tej sprawie. - Mam nadzieję, że także w sprawie Funduszu wyjdziemy na prostą - dodał szef rządu. Rano podsekretarz stanu w KPRM Marek Krawczyk poinformował, że prezentacja projektu dotyczącego Funduszu Kościelnego może nastąpić przed sejmową przerwą wakacyjną.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?