Reklama

Świat

Bruksela: spotkanie na szczycie przedstawicieli religii

Mateusz Banaszkiewicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Brukseli odbyło się 30 maja spotkanie na szczycie przedstawicieli religii Europy. Gospodarzami spotkania pod hasłem „Uczynić obywateli sercem europejskiego projektu w czasach zmian", które odbyło się w siedzibie Komisji Europejskiej byli: jej przewodniczący, José Manuel Barroso, przewodniczący Rady Europejskiej, Herman Van Rompuy oraz wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego László Surján. W związku z obchodzonym 2013 Europejskim Rokiem Obywateli uczestnicy spotkania podjęli m. in. problem, jak zbliżyć Europę do obywateli i jak ożywić dialog i organizacje społeczeństwa obywatelskiego.

W spotkaniu wzięło udział 20 wysokich rangą przedstawicieli religii: chrześcijaństwa, islamu, judaizmu oraz hinduizmu za całej Europy. Kościół katolicki reprezentowali abp Manuel Clemente, patriarcha Lizbony, bp Jean Kockerols, biskup pomocniczy biskup pomocniczy archidiecezji Mechelen-Bruksela i wiceprzewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) oraz abp Youssef Soueif , maronicki arcybiskup Cypru i członek COMECE.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas spotkania jego uczestnicy podzielili się swymi spostrzeżeniami na temat europejskiego obywatelstwa. Zauważono, że współczesne znaczenie obywatelstwa wewnątrz rodziny narodów europejskich jest złożone i charakteryzuje się wieloma tradycjami, jakie spotykamy w Unii Europejskiej. Jedną z podstawowych tradycji jest chrześcijaństwo i to chrześcijańskie dziedzictwo głęboko wpływa ma naszą ideę obywatelstwa, nie tylko w odniesieniu do wartości, które znajdujemy w centrum europejskiego projektu.

Najważniejsze w chrześcijańskim rozumieniu obywatelstwa jest to, że muszą być zgrane w jedno: prawa i obowiązki, nasze roszczenia prawne i nasza obywatelska odpowiedzialność. "Chrześcijanie powinni najpierw myśleć o swoich obowiązkach i odpowiedzialności a potem dążyć do kształtowania społeczeństwa, które jest otwarte i szczególnie wrażliwe na tych, których prawa nie są wystarczająco respektowane chociaż żyją między nami to nie cieszą się z równych praw obywatelskich" - czytamy w komunikacie COMECE.

Reklama

Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na konieczność kierowania się chrześcijańskim sumieniem, co jest tym bardziej pilne w obecnym czasie kryzysu społeczno-ekonomicznego. "Katolicy powinni praktykować `aktywne" obywatelstwo w swoim sąsiedztwie i swoich krajach jak i w Europie, rozumiane nie tyko jako polityczne zaangażowanie, lecz także jako `bycie aktywnym' na przykład w instytucjach charytatywnych i wolontariatu. To jest bardzo znaczący aspekt aktywnego, zdrowego i odpowiedzialnego obywatelstwa europejskiego. Aby ten cel osiągnąć ważną rolę może odegrać sieć katolickich organizacji" - napisano w komunikacie COMECE.

Przypomina się w nim też, że na mocy artykuły 17. Traktatu Lizbońskiego Komisja Europejska utrzymuje stały, otwarty i regularny dialog z Kościołami i wspólnotami religijnymi. Jednym z jego przejawów jest właśnie doroczne spotkanie na najwyższy szczeblu z przywódcami religijnymi.

Podziel się:

Oceń:

2013-05-31 08:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. Wojciech Lemański odchodzi z parafii w Jasienicy

BOŻENA SZTAJNER

Więcej ...

Byli solą w niemieckim oku

2024-06-26 07:04
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Nowa dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w nocy z poniedziałku na wtorek wyrzuciła z ekspozycji materiały dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów oraz ojca Maksymiliana Kolbe. Co ich łączy? Niemcy, a konkretnie niemieckie zbrodnie na Polakach.

Więcej ...

Gdańsk: Wymazywanie historii w Muzeum II Wojny Światowej. Zniknęli rtm. Pilecki, o. Kolbe i Ulmowie

2024-06-26 13:52

Karol Porwich/Niedziela

Nocą z 24 na 25 czerwca z ponad 5 tys. metrów kwadratowych wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostali usunięci polscy bohaterowie. Nie zobaczymy tam już rtm. Witolda Pileckiego, św. o. Maksymiliana Kolbe oraz bł. rodziny Ulmów. O skandalicznym działaniu dyrekcji placówki poinformował dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?