Reklama

Kościół

Płock: posiłki dla bezdomnych od mariawitów

Paweł Wysoki

Kościół Starokatolicki Mariawitów od 21 kwietnia będzie wydawał posiłki osobom bezdomnym w Płocku. - Źródłem naszej pomocy była i jest miłość Boga i bliźniego. Wspierając potrzebujących, stajemy się narzędziem Stwórcy – mówi bp M. Karol Babi, biskup naczelny tego Kościoła. To kolejna inicjatywa społeczna w mieście w czasie stanu epidemii, dzięki której osoby potrzebujące mogą liczyć na wsparcie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Władze Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Płocku podjęły decyzję o wsparciu osób bezdomnych: we wtorki, czwartki i soboty od godz. 12:00 mariawiccy wolontariusze będą wydawać posiłki dla osób bezdomnych. Posiłki będą wydawane przy bramie wjazdowej na teren posesji przy ul. Kazimierza Wielkiego 29 (teren dawnej Szkoły Podstawowej nr 8), z zachowanie zasad bezpieczeństwa.

– W ten trudny czas staramy się wyjść naprzeciw najbardziej potrzebującym. Zdajemy sobie sprawę, jak ta sytuacja dotyka osoby bezdomne, które nie potrafią odnaleźć się w ograniczeniach nałożonych w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Nie odwracajmy głowy w drugą stronę - apeluje bp M. Karol Babi, biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Podziel się cytatem

Reklama

Biskup przypomina także, że Kościół Starokatolicki Mariawitów ma doświadczenie w prowadzeniu działalności charytatywnej. Dzięki św. Marii Franciszce Kozłowskiej, swojej założycielce, mariawici od początku swego istnienia byli wrażliwi na biedę, bezdomność i wykluczenie społeczne. Na przełomie XIX i XX wieku, gdy kształtował się mariawityzm, dużą popularnością cieszyły się tanie i bezpłatne kuchnie prowadzone przez siostry mariawitki. Wydawano w nich posiłki wszystkim potrzebującym, bez względu na wyznanie czy pochodzenie.

Reklama

- Źródłem pomocy była i jest miłość Boga, i bliźniego. Wspierając potrzebujących, ludzie stają się narzędziem Stwórcy – podkreśla bp M. Karol Babi.

Akcja pomocowa rozpocznie się we wtorek 21 kwietnia. Osoby, które chcą ją wesprzeć finansowo, mogą przesyłać środki na konto Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, z dopiskiem „Posiłek dla bezdomnych”: PKO BP I Oddział Płock: 58 1020 3974 0000 5102 0098 0557.

Ruch mariawicki powstał pod koniec XIX wieku, stawiając sobie za cel naśladowanie życia Marii - Mariae vitam imitantes. Jego założycielką była św. Maria Franciszka Feliksa Kozłowska (1862-1921), która w 1893 r. w Płocku doznała objawienia, wskazującego na potrzebę odnowy moralnej ludzkości poprzez nieustającą adorację Przenajświętszego Sakramentu i wzywanie pomocy Matki Bożej. Kościół Starokatolicki Mariawitów wyodrębnił się z Kościoła rzymskokatolickiego w 1906 r., gdy Stolica Apostolska odmówiła zalegalizowania mariawickich zgromadzeń modlitewnych, a następnie ekskomunikowała Marię F. F. Kozłowską. W 1935 r. w Kościele Starokatolickim Mariawitów doszło do rozłamu i wyodrębnienia się Kościoła Katolickiego Mariawitów z siedzibą w Felicjanowie pod Płockiem.

Siedzibą władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów jest Płock. W podziemiach tamtejszej Świątyni Miłosierdzia i Miłości przy ul. Kazimierza Wielkiego 27, wybudowanej wraz z klasztorem w stylu neogotyku angielskiego, znajduje się grób Marii F.F. Kozłowskiej.

Podziel się:

Oceń:

2020-04-20 15:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Opole: rusza projekt Dobrobon adresowany do bezdomnych, wykluczonych i ubogich

Małe dobro, ale czynione codziennie, potrafi zmienić świat. Na lepsze.

Jonathan Stutz/fotolia.com

Małe dobro, ale czynione codziennie, potrafi zmienić świat. Na lepsze.

Pomysł stworzenia Dobrobonu, systemu wymiany bezgotówkowej z myślą o ubogich i bezdomnych zrodził się w środowisku Stowarzyszenia Nadzieja w Opolu, które od dawna wspiera osoby bezdomne i potrzebujące wsparcia m.in. pomocą żywnościową i rzeczową.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Katedra gnieźnieńska: konserwacja i renowacja konfesji św. Wojciecha

2024-05-22 18:49

Artur Stelmasiak

W katedrze gnieźnieńskiej rozpoczęły się prace związane z konserwacją i restauracją jednego z najcenniejszych zabytków - konfesji św. Wojciecha, relikwiarza oraz klęczących postaci podtrzymujących relikwiarz. Publikujemy komunikat Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Wiara

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Niedziela Wrocławska

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele