Reklama

Jasna Góra

Częstochowa: W lipcu ma nadejść 16 zorganizowanych pieszych pielgrzymek

Zdjęcie archiwalne

Krzysztof Świertok

Zdjęcie archiwalne

Na lipiec w Urzędzie Miasta Częstochowy zapowiedziano nadejście 16 zorganizowanych grup pielgrzymkowych, łącznie z ok. 1,4 tys. osób – przekazał w środę magistrat. To wyłącznie grupy piesze, biegowe lub rowerowe.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W lipcu ub. roku zgłaszano przybycie na Jasną Górę 42 zorganizowanych grup pielgrzymów, liczących łącznie ponad 10 tys. osób.

"Łącznie do naszego miasta przyjdzie w nich, przybiegnie lub przyjedzie na rowerze ok. 1,4 tys. osób. Największą, 300-osobową grupą ma być piesza pielgrzymka z Krakowa. Ta statystyka nie obejmuje oczywiście zorganizowanych pielgrzymek docierających do Częstochowy autokarami, samochodami lub publicznymi środkami transportu" – zastrzeżono w środowej informacji miasta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak przypomniano, ta statystyka obejmuje tylko zorganizowane grupy piesze, biegowe lub rowerowe, które zgłosiły zamiar wejścia (z reguły wraz z potrzebą zabezpieczenia przejścia przez miasto określoną trasą) i o których informację ma wydział zarządzania kryzysowego, ochrony ludności i spraw obronnych urzędu miasta.

Zestawienie nie obejmuje pielgrzymów indywidualnych, a także grup przybywających do Częstochowy samochodami prywatnymi, autokarami czy pociągami.

Największej liczby pątników miasto spodziewa się 20 lipca, gdy nadejdzie pielgrzymka z Krakowa, licząca ok. 300 osób, organizowana przez klasztor Ojców Paulinów na Skałce. Już w czwartek 2 lipca może pojawić się ok. 150 osób z Jejkowic, a potem 14 lipca 150 osób z Piotrkowa Trybunalskiego i 15 lipca 150 uczestników 40. Jubileuszowej Pieszej Pielgrzymki Przemyskiej.

W lipcu w Częstochowie pojawić mają się także piesze grupy z Lędzin, Jankowic Rybnickich, Kamieńska, Gorzkowic, Poznania, Bierunia, Wadowic, Szubina i Wierzchlasa. Spodziewane są także m.in. biegowa pielgrzymka z Tarnobrzega i pielgrzymka rowerowa z Sosnowca.

W ostatnich dniach Jasna Góra opublikowała nowy regulamin dla organizatorów pielgrzymek – dotyczy on jednak przede wszystkim zachowania modlitewnego nastroju w sanktuarium i reguluje kwestię wypowiedzi publicznych. Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski podkreślił w dokumencie, że klasztor i sanktuarium na Jasnej Górze to "miejsce święte", które pełni "ważną rolę w życiu i posługiwaniu Kościoła w Polsce".

Reklama

"Jest otwarte na ludzi wszelkich wyznań, na różnorodność grup społecznych, organizacji i zrzeszeń, z zachowaniem wzajemnego szacunku, a także poszanowaniem wiary i nauczania Kościoła katolickiego" – wskazał przeor.

Podkreślił również, że pierwszorzędnymi celem każdego, kto przybywa na Jasną Górę, winno być "uczestnictwo w życiu liturgicznym Kościoła, oddawanie czci Matce Bożej, otwartość na głoszone w tym miejscu Słowo Boże i pragnienie nawrócenia".

W regulaminie podkreślono, że organizacja pielgrzymek i innych wydarzeń na Jasnej Górze możliwa jest "po otrzymaniu wyraźnej zgody kustosza, ustaleniu terminu, ram czasowych oraz programu pobytu w sanktuarium". "Organizatorzy pielgrzymek są uprawnieni do zapraszania na Jasną Górę władz państwowych oraz osób publicznych tylko po konsultacjach z kustoszem" – dodano.

Zwrócono uwagę, że "wydarzenia organizowane w sanktuarium nie mogą stanowić okazji do manifestowania jakichkolwiek poglądów politycznych oraz takich przekonań społecznych, które stoją w sprzeczności z nauczaniem Kościoła".

Wspomniano, że przepowiadanie Słowa Bożego "nie może zawierać prywatnych poglądów głoszącego, szczególnie zaś odniesień politycznych i takich wątków społecznych, które są sprzeczne z nauczaniem Kościoła". "Zasada ta dotyczy także innych wypowiedzi podczas liturgii" – podkreślono.

Na początku czerwca o uregulowania zdrowotne i przygotowanie zasad bezpieczeństwa dla osób uczestniczących w pieszych pielgrzymkach apelowali do rządu miejscowi radni SLD. Ponadto w ostatnich tygodniach prezydent Częstochowy i miejscy radni apelowali o ulokowanie w tym mieście jednego z laboratoriów do przeprowadzania testów na obecność wirusa SARS-CoV-2.

W sierpniowym szczycie pielgrzymkowym do miasta rokrocznie docierało po kilkadziesiąt tysięcy pieszych pątników.(PAP)

Reklama

Autor: Mateusz Babak

mtb/

Podziel się:

Oceń:

0 0
2020-07-01 19:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

Więcej ...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę, silny moralny kręgosłup i niezależność myśli

2024-03-24 08:43
Wiktoria i Józef Ulmowie

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie

Bratanek błogosławionego Józefa Ulmy, Jerzy Ulma, opisał swojego wujka jako mężczyznę głębokiej wiary, którego cechował mocny kręgosłup moralny i niezależność myśli. O ciotce, Wiktorii Ulmie powiedział, że była kobietą niezwykle energiczną i pełną pasji.

Więcej ...

O niemieckiej zbrodni

2024-03-29 15:23
Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Kościół

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4....

Wiara

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4....

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Wiara

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...