Reklama

Niedziela Łódzka

Zakon Rycerzy Kolumba w Łodzi

Zakon Rycerzy Kolumba w łódzkiej katedrze

Jacek Pisz

Zakon Rycerzy Kolumba w łódzkiej katedrze

Ojciec Święty Franciszek, w dniu 26 maja 2020 r. zatwierdził cud przypisywany wstawiennictwu sługi Bożemu ks. Michaela McGivney’a, założycielowi Rycerzy Kolumba. Akt ten otwiera drogę do ogłoszenia ks. McGivney’a błogosławionym Kościoła katolickiego. Zakon Rycerzy Kolumba jest bratnią organizacją mężczyzn o zasięgu globalnym, działają m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, a od 2011 r. w Łodzi przy parafii p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z historii Zakonu

Pod koniec dziewiętnastego wieku tysiące katolików z wielu krajów Europy, w tym również z Polski, emigrowało do Ameryki „za chlebem”. W swoich ojczyznach cierpieli głód i prześladowania religijne. Na nowej ziemi katolicy także nie zaznali szczęścia. Traktowano ich jak obywateli drugiej kategorii. W pracy spotykali się z wyzyskiem i wrogością. Niebezpieczne warunki panujące w fabrykach, zwłaszcza na stanowiskach jakie zajmowali emigranci, sprawiły iż wiele rodzin pozbawionych zostało jedynych żywicieli. Postrzegając te uwarunkowania 29-letni ksiądz Michael J. McGivney z parafii Najświętszej Marii Panny w New Haven w stanie Connecticut grupie mężczyzn ze swojej parafii zaproponował założenie świeckiej katolickiej organizacji samopomocowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 1882 r. powstało stowarzyszenie przyjmując za patrona Krzysztofa Kolumba, któremu Ameryka zawdzięcza odkrycie i ewangelizację. W organizacji tej katoliccy emigranci znaleźli poczucie bezpieczeństwa i przyjęli nazwę Zakonu Rycerzy Kolumba. Głównymi zasadami jakimi kierowali się to miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm.

Reklama

W 2004 r. św. Jan Paweł II, widząc postępującą laicyzacje w Europie, poprosił Rycerzy Kolumba, aby rozpoczęli działalność na Starym Kontynencie. Zakon do Polski przybył na zaproszenie kardynałów Józefa Glempa, Franciszka Macharskiego i Stanisława Dziwisza. W 2006 r. powstała pierwsza Rada Rycerzy Kolumba w Krakowie (nr 1400). Zasady działalności tak jak i pod koniec XIX wieku, tak i dzisiaj są takie same. Katoliccy mężczyźni służą własnemu kościołowi, wspólnocie oraz rodzinie. W Polsce w 54 Radach działa ponad 2600 członków.

Zakon Rycerzy Kolumba w Łodzi

Łódzka Rada Rycerzy Kolumba (nr 15279) została założona 15 kwietnia 2011 r. przy kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła, dzięki inicjatywie ks. prał. Edwarda Wieczorka i za aprobatą abp Władysława Ziółka metropolity łódzkiego. Rada lokalna to najmniejsza jednostka organizacyjna Rycerzy, którą tworzy co najmniej 30 członków, pełnoletnich mężczyzn, praktykujących katolików. W łódzkiej Radzie lokalnej co roku są wybierani funkcjonariusze rady. Radzie przewodniczy Wielki Rycerz. Obecnie w Łodzi Wielkim Rycerzem jest Grzegorz Stuleblak, a Kapelanem, który dba o rozwój duchowy Rycerzy, ks. kan. Wiesław Kamiński proboszcz parafii p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła.

Rycerzem Zakonu Kolumba może zostać mężczyzna, który ukończył 18 lat i jest wierzącym i praktykującym katolikiem Kościoła Rzymskokatolickiego, o czym może zaświadczyć inny Rycerz albo proboszcz parafii kandydata. Rycerze w trakcie swojego duchowego rozwoju zdobywają stopnie: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo. Pierwszy stopień otrzymują członkowie podczas przyjmowania ich do Zakonu. Pełnoprawny Rycerz musi posiadać trzeci stopień co upoważnia go do uczestnictwa w konwencji stanowej. Dodatkowy stopień zwany Patriotycznym, uprawnia Rycerza do noszenia od święta wyróżniającego stroju. Rycerze zwracają się do siebie słowami „zacny bracie”, a pozdrawiają okrzykiem „wiwat Jezus”. W Polsce działalność Zakonu skupia się przede wszystkim w parafiach, przy których działają. Na comiesięcznych zebraniach Rycerzy podejmowane są inicjatywy, które starają się zrealizować.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-07-02 08:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Relikwie bł. ks. McGivneya w Polsce

www.flickr.com

Arcybiskup Wacław Depo, Metropolita Częstochowski i Kapelan Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce, spotkał się dziś z przedstawicielami Rycerzy. Jednym z tematów rozmów była planowana na przyszły rok peregrynacja relikwii bł. ks. Michaela McGivneya – założyciela międzynarodowej wspólnoty, amerykańskiego kapłana żyjącego w XIX w. ogłoszonego błogosławionym w październiku 2020 r.

Więcej ...

Nowa książka „HABEMUS PAPAM. LEON XIV”

2025-05-09 20:24

Mat.prasowy/Rafael

Dom Wydawniczy Rafael z radością prezentuje premierową książkę „Habemus Papam. Leon XIV”, jedną z pierwszych polskich publikacji poświęconych nowemu papieżowi – Robertowi Francisowi Prevostowi OSA, który 8 maja 2025 roku został wybrany na Stolicę Piotrową i przyjął imię Leon XIV.

Więcej ...

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

2025-05-10 15:54

Vatican Media

„In Illo uno unum” – „W Nim stanowimy jedno” tak brzmi dewiza Ojca Świętego. W podstawowych elementach Leon XIV zachował swój wcześniejszy herb, wybrany podczas jego konsekracji biskupiej, a także motto.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Wiara

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Pierwsza decyzja Leona XIV dotycząca współpracowników

Kościół

Pierwsza decyzja Leona XIV dotycząca współpracowników

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kolejne dzieci już wkrótce mogą zostać zabite w...

Wiadomości

Kolejne dzieci już wkrótce mogą zostać zabite w...

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...